Rozhovor 02.01.2024 Jim Kahr - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Alan Rohan

JIM KAHRKeepin it hot nové album a spoustu blues okolo.

 
 

Alan – Dobrý den pane Kahr. Jak se vám žije s blues?


Jim – Já jsem se narodil do blues. Vyrůstal jsem v Chicagu, tam byl blues všude po městě. Hrál se všude v klubech, barech, v rádií. Žil jsem blues. Byl jsem přijat na bluesové scéně jako mladý bílý oduševnělý umělec toužící vyrazit na pódium. Říkali mi mi blonďatý modrooký bratr.

Alan – Jen v rychlosti, jinak si čtenáři vše mohou najít na vašich stránkách. Jak jste se dostal k blues? A co vás nejvíce ovlivnilo stát se bluesmanem?


Jim - Vyrůstání v Chicagu mě přivedlo k Bluesu. Zasáhlo mi to celé srdce i duši. Blues našel mou duši, i já od něj chtěl víc. Je to styl, který jsem věděl, jak hrát už v mladém věku. Kolem Chicaga jsem byl označován jako "modrooký soulový bratr" na začátku mé kariéry na bluesové scéně. Vřele mě přivítali, jako bluesmanavítán.

Alan – Skoro za necelých 50 let, jste si odehrál spoustu koncertů, spoustu vystoupení, s kým vším jste si zahrál? Kdo si vás najímal na společné hraní?


Jim - Během své kariéry jsem hrál nebo nahrával s několika bluesovými legendami. John Lee Hooker, Bobby Blue Bland, Junior Wells, Carey Bell, Koko Taylor, Jimmy Rogers, Charlie Musslewhite... atd. atd. Všichni výše uvedení umělci si mě najímali na nahrávání alb, nebo na tour když jeli.

Alan – Vaše prvotní kariéra začala s kým?


Jim - Jedním z prvních bluesových umělců, se kterými jsem pravidelně hrával, byl Junior Wells. Najal si mě jako frontmana pro svou skupinu. Dobře jsme se protáhli po Státech.

Alan – Na koho nejvíce, a nejraději vzpomínáte z muzikantských partnerů a proč?


Jim - Všichni výše uvedení umělci ovlivnili můj styl bluesu, především svými vokály nebo hrou na bluesovou kytaru. Jejich schopnost a talent přivést publikum k šílenství, na mě zapůsobily.

Alan – Sólovou kariéru jste odstartoval kdy a s kým?


Jim - Moje první profi kapela se jmenovala SLAMHAMMER. Předskakovali jsme před mnoho slavných bluesovými umělci (jako klubová kapela). Byl jsem i na volné noze, když jsem žil na západě v Kalifornii s několika dalšími umělci, byl jsem na telefonu, na zavolání jsem doplňoval jako hráč jiné skupiny.

Alan – Při vašem hraní jste se dostal i do Evropy, a dlouhá léta jste pobýval v Německu. Co vám dalo Německo?


Jim - Po turné s Johnem Lee Hookerem v Evropě jsem získal první smlouvu v Německu na nahrání sólového alba. To byl ten důvod abych zůstal v Německu – v Evropě.

Alan – Z Německa jste vyjížděl hrát po Evropě, po celém světě, než jste se vrátil do USA. S kým jste v Německu hrál? Kdo vás obklopoval za muzikanty?


Jim – No v Německu jsem nezůstal sám, vesměs se mnou tam zůstala celá skupina. S tou jsem jel USA tak i Evropu, a žili jsme v Německu.

Alan – Za sebou máte několik alb. Kolik jich je? A s kterým albem jste sklidil největšího úspěchu?


Jim - Vydal jsem 13 alb na různých německých labelech. Měl jsem velký úspěch s "Incredably Live" koncertní záznam z Berlína. Toto album bylo oceněno prestižní cenou za nejlepší bluesové album roku.

Alan – Poslední album se jmenuje Keepin it hot. Natočil jste ho v USA. U kterých firem vyšlo? A na jakých nosičích?


Jim - Mé poslední album vyšlo pouze na jednom labelu ZYX PEPPERCAKE " Keepin It Hot " bylo nahráno v Memphisu u slavnýho producenta Jima Gainese. Produkoval platinové umělce jakými jsou příkladně Santana, Stevie Ray, Vaughan Huey Lewis atd. Vyšlo na Cd a LP.

Alan – Obsahuje 11 skladeb + bonusy. Na CD je bonusů více. Můžete nám o něm trochu více říci?


Jim – Je obohaceno o dvě "hitové" skladby. Covery na albu byly nahrány živě. "It's a Man's World a Ain't no sunshine". Promítám své vokály a kytaru ve stylu blues do těchto skladeb, což mi vyhovuje. Byly nahrány živě v Belgii a Berlíně.

Alan – S albem Keepin it Hot se vracíte zpět do Evropy, do Německa. Co můžeme očekávat?


Jim - Toto album pod mou taktovkou, nás opět přivede zpět na turné po celé Evropě. Fanoušci se mohou těšit na nezapomenutelný zážitek.

Alan – Pokud máte schopného managera (managery) jaro – léto festivaly, kde vás v Evropě budeme moci vidět?


Jim - Termíny koncertů a festivalů můžete zaznamenat na mém webu.. Nebo u  agentury KS concerts se sídlem v Berlíně.

Alan – Položím dvě otázky, protože zin čtou jak Češi, tak Slováci. Budete zde také hrát v roce 2024? Pokud ano, kde?


Jim – Vše je ve fázi plánování. Agentura aktuálně pracuje na termínech na festivaly a koncerty pro rok 2024 ve vašich regionech.

Alan – Znáte nějaké České, nebo Slovenské muzikanty? Peter Lipa, Luboš Andršt? Nebo jiné? Jan Hammer?


Jim – Ano tyto umělce znám, a znám i jejich tvorbu.

Alan – Ono dalo by se povídat dlouho, protože vaše tvorba mě hodně oslovuje. Ale dlouhý článek lidi nejsou ochotni číst. Tak děkuji za rozhovor, a doufejme že tento rozhovor není poslední který společně děláme.


Jim - Děkuji za tento rozhovor a doufám, že se brzy setkáme. Nejvíce ze všeho oceňuji, že jsem se dostal k vybudování nové fanouškovské základny ve vaší zemi i regionu. Naprosto super. Díky Alane. Držím ti palce k tvé práci, děláš ji dobře.
Návrat na obsah