Rozhovor 16.04.2024 Bottenhavet - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Alan Rohan

BOTTENHAVETTemný, studený stone rock, odrážející odrážející chlad a Švédskou sychravost. To jsou Bottenhavet, kteří letos v první polovině dubna 2024 vydávají svou prvotinu, a to ne ve Švédsku, ale v Holandsku. Na podepsání smlouvy nečekali dlouho. Vydavatelství Fuzzorama Records při poslechu jediné skladby kterou obdrželi jako pilotní, věděli do čeho jdou.


Alan – Ahoj kapelo. Kdy jste se dali dohromady a kdo tvoří sestavu skupiny?


Andy - Ahoj! V současné době Bottenhavet tvoří - zpěv Kim Minkkinen, bubeník Marcus „Mac“ Wigren, baskytarista David Lecander a kytarista Andreas „Andy“ Bohman. Kapela vznikla v roce 2020 a v roce 2021 vydala první EP.

Alan – Před vznikem Bottenhavet jste hráli i v jiných skupinách? V jakých? A zaměření hudební těchto kapel?


Andy – Ano, všichni jsme měli mnoho projektů, které přišly a odešly. Například Kim má mnoho zkušeností v punkovém žánru, Mac hrál hodně metalu a Andy býval bluesový kluk – takže do Bottenhavet se vnáší spousta různých vlivů!

Alan – Bottenhavet po hudební stylu jste stone rocková skupina. Jaké žánry do své tvorby ještě pojíte?


Andy - Kromě fuzzy stoner rocku máme docela rádi rock 70. let, grunge a také trochu metalu. Tyto různé vlivy se dostávají do našich riffů, vokálních linek a výplní bubnů jako automatický tok.

Alan – Jak se hraje stone rockovým kapelám na severu? Ve Švédsku? Mají zde tyto kapely dobré zázemí?


Andy – Tady ve Švédsku je to docela živá a aktivní scéna, i když je relativně malá! Legendární kapely žánru jako Truckfighters a Dozer pocházejí ze Švédska, takže se hodně inspirujeme od kapel tady doma!

Alan – Než jste vydali album Ljud i Tysta Rum. Vypustili jste mezi lidi pilotní skladbu. Která to byla? Tuto skladbu jste posílali i do různých vydavatelství? A jediný kdo se na ni ozval bylo Fuzzorama Records? Nebo jste měli nabídek více?


Andy - Před tímto albem jsme vydali EP s názvem „Ett hav av tårar“ a také několik singlů po něm. Pak jsme vytvořili demoverze písní na Ljud i Tysta Rum a začali je posílat několika vydavatelstvím – netrvalo dlouho, Fuzzorama nás kontaktovala jako první.

Alan – Proč jste se rozhodli vydat LP + CD u Fuzzorama Records?


Andy – Fuzzorama Records je domovem některých našich oblíbených kapel, takže jsme samozřejmě byli nadšeni, že se jim naše demo líbilo. Jakmile jsme s nimi začali komunikovat, dostali jsme od nich skvělou nabídku. Mohli jsme si udělat album podle našich představ bez vměšování. Krom distribuce CD + LP máme u nich i další exluziv – pomoc s konceertní šňůrou a mnoho, mnoho dalšího.

Alan – Album obsahuje 8 skladem. Jak jste dlouho pracovali na tomto albu? Nebo jste při zrodu skupiny každý už dopředu přišel s nějakým nápadem, a jako celek (celá kapela) jste si skladby upravili podle svého, tak aby tvořili tvář Bottenhavet?


Andy - Na novém albu jsme začali pořádně pracovat v roce 2022, kdy jsme cítili, že je čas udělat skok vpřed po vydání EP a pár singlů. Proces psaní byl společným úsilím, kde různé riffy a nápady na písničky pocházely od všech členů kapely. Strávili jsme spolu hodně času ve stejné místnosti a vytvářeli písně kousek po kousku. Záměrem bylo najít soudržný zvuk pro celé album s využitím toho, co jsme se naučili z předchozích vydání. Snažili jsme se dát si poměrně těsný termín, abychom se nezasekli. Tím, že jsme byli občas frustrující a odrazující, nás to o sobě určitě hodně naučilo a donutilo nás to strávit dost času filozofováním o tom, jak nejlépe zachytit kreativitu každého jednotlivce, protože rozhodně nejsme ten typ kapely, kde jedna osoba diktuje a ostatní pouze vykonávají.

Alan – Máte ohlášené tour po Švédsku, Finsku, Polsku. V jakém stádiu je turné naplánováno? Kde tedy všude vystoupíte?


Andy – Jsme opravdu nadšení, že se tam letos na jaře dostaneme a zahrajeme si! Několik koncertů bude společně s Truckfighters, což bude samozřejmě úžasné. Stále jsme v procesu rezervace hraní na tento rok, takže očekávejte, že budou přidány další termíny.

Alan – Není překážkou v plánování turné v textech Švédština? Mě osobně to nevadí, naopak, jsem rád když skupiny z různých zemí mají texty ve svém rodném jazyce.


Andy - Zatím jsme vlastně dostali jen pozitivní reakce od posluchačů z jiných zemích ohledně textů ve švédštině. Je to ústřední součást našeho zvuku a výrazu, takže doufejme, že každé publikum dokáže ocenit jeho autentičnost, i když nerozumí slovům.

Alan – Zkoušeli jste oslovit nějakou agenturu, nebo i jednotlivce ohledně hraní v Česku a na Slovensku?


Andy - Ještě ne, ale rádi bychom si tam zahráli!

Alan – Když už jsme u Česka a Slovenska, znáte nějaké skupiny z těchto zemí?


Andy - Nedávno jsem na Bandcampu slyšel kapelu Opium Warlock, z Prahy. Naprosto šílený kal, velmi cool!

Alan – Vaše spokojenost s vykonaným dílem? Jak by jste ohodnotili sami Ljud i Tysta Rum? Povedlo se?


Andy – Jsme velmi hrdí na album, a na to, jak skvěle se dalo dohromady, ale také nám pomohlo uvědomit si, co můžeme pro naše další album udělat ještě lépe. Zásadní roli sehrál také Robert Pehrsson z Humbucker Studios – odvedl fantastickou práci při mixování a masteringu a také nám pomohl s několika klíčovými rozhodnutími ohledně zvuku, která skutečně posunula album na jinou úroveň.

Alan – Díky za rozhovor. A ano vaše tvorba se nám líbí.


Andy - Děkuji mnohokrát, doufám, že se někdy potkáme!
Návrat na obsah