Rozhovor 04.01.2024 Odd Crew - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Dominika Šimová • Viktoriya Vucheva (foto)

ODD CREWBoyan ‘Bonzy’ Georgiev
Som nadšená s dnešným rozhovor, pretože vám idem predstaviť jednu z najzaujímavejších kapiel, akú som za posledné obdobie spoznala. Hovorím o zoskupení ODD CREW z Bulharska. Mojím dnešných hosťom je bubeník kapely, Boyan ‘Bonzy’ Georgiev.

 

Zdravím vás ODD CREW a som nadšená, že mám konečne možnosť vás vyspovedať. Ako sa máte?


Máme sa výborne, ďakujem! Je mi potešením sa s tebou rozprávať, Domi!

Potešenie je na mojej strane. Čo nové v Sofii? Prečo sa pýtam, možno zvláštna otázka, ale toto je prvýkrát, čo robím rozhovor s niekým z Bulharska, teda ak sa nemýlim.


Je tu totálny chaos, ako vždy, ale sme na to zvyknutí, haha!

Odd Crew, vaša kapela začala hrať ešte v roku 1998, ale ja si nemyslím, že ste u nás na Slovensku veľmi známi. Hrali ste už niekedy v minulosti u nás?


V roku 1998, keď sme začali, sme boli stále deti. Ja som mal len 9 rokov a stále sme sa iba učili hrať. Avšak 3 albumy sme vydali pod iným menom, keďže sme stále boli vlastne len štyria pochabí chalani. Bonnyho otec je veľmi slávny bluesový spevák v Bulharsku a keď sme sa v hraní už trošku zlepšili, vzal nás ako muzikantov na turné a tak sa nám podarilo nazbierať skúsenosti s hraním na pódiu. Keď sme mali 21-22 rokov, zmenili sme názov kapely na ODD CREW. Odvtedy sa snažíme hrať, kde to ide, ale na Slovensku sme ešte neboli. Veľmi ale chceme vašu krajinu navštíviť v blízkej budúcnosti a stretnúť veľa nových super ľudí.

Musím sa opýtať na vaše meno. Prečo odd a prečo crew?


Haha, to nie je typické meno, však. Pôvodne sme mali iné meno, ale ako sme vyrástli, rozhodli sme sa ho zmeniť. Chceli sme, aby to nové vystihovalo nás ako ľudí, nielen kapelu. Chceli sme, aby to bolo kolektívne pre ľudí, ktorí lásku k rockovej a metalovej hudbe vnímajú podobne. Ten pocit, že si člen jedného celku je veľmi hodnotný v metalovej komunite. Stáva sa, že naši poslucháči sú z pohľadu ´normálnych´ ľudí trošku čudní, preto ´odd´. Tá ´crew´ časť znamená to, že kapela nie sú len štyria ľudia hrajúci na pódiu. My všetkých, ktorí našu hudbu počúvajú, považujeme za súčasť ten našej crew. Nie sme to len my a naše rodine, každým rokom je nás viac a viac.

Mohol by si kapelu ODD CREW trošku predstaviť našim čitateľom?


Ako som už spomínal, začali sme hrať ako deti. Žili sme v susedstve, a tak sme sa vlastne aj spoznali. Dnes je to 25 rokov, čo my štyria spolu hráme. Možno aj to je dôvod, že stále hráme, že sa poznáme tak dlho a vyrastali sme spolu. Prešli sme si všeličím, ale láska k hudbe nás vždy spojila a asi aj preto sme sa nikdy nevzdali. Kdekoľvek hráme, do hudby dávame emócie a tie sú zrkadlom našich duší.

Aké je vaše hudobné pozadie, kto je autor hudby aj textov a možno prezraď o vás aj nejaké zaujímavosti.


Zaujímavosťou je, že hudbu píšeme spolu. Všetci sme zapojení do celého procesu. Je to naozaj tak, každý z nás má slobodu prísť s nápadom, ktorý potom samozrejme spolu diskutujeme. Každý tiež môže prísť s návrhom na zmenu. Napríklad náš gitarista Vasil Parvanovski občas príde s vokálnou linkou pre pieseň a náš spevák Vasko Raykov ich potom dopracuje tak, aby mu to sedelo k spevu, hlasu a textu, ktorý napísal. Toto platí aj na ostatné nástroje v procese tvorby piesní.

Ja sa piznám, že som sa zamilovala do vášho zvuku. Čo je vaša inšpirácia?


Ďakujeme, to si vážime! Albumy si nahrávame sami v našom štúdiu a hudbu si aj produkujeme. Ale samozrejme, ako väčšina kapiel, nám trvalo, kým sme si našli vlastný zvuk. Teraz môžem povedať, že toto je zvuk, aký sme hľadali. Trvalo to síce dlho, ale prišlo to. A inšpirácia? každý z nás má svoju vlastnú, ale čo nás spája je láska k Black Sabbath. Vždy budeme tvrdiť, že je to najväčšia kapela, aká kedy existovala. Oni sú našou najväčšou inšpiráciou. Ako decká sme zvykli chodiť poza školu, sadli sme si a celý deň sme pozerali ich živáky ešte na kazetách. Povedal by som, že toto nás dosť ovplyvnilo. V máji sme mali tú česť a predskakovali sme Pantere v Bulharsku. Milujeme Panteru. To je ďalší veľký vzor pre nás už dlhé roky.

Možno je to len mnou, ale vo vašej hudbe počujem aj nie celkom typicky európske elementy. Je to niečo, čo tiež ovplyvňuje vašu hudbu a konkrétne váš zvuk?


Ak máš na mysli tie etno prvky na našom poslednom albume Dark Matters - Part II, tak áno. Dlho sme mali len ten štandardný metalový zvuk. S novou nahrávkou sme sa však rozhodli trošku experimentovať a ukázať aj niečo z našej krajiny. Bulharsko je viac ako 1300 ročnú históriu a má veľmi bohatý folklór, o čom sa za našimi hranicami veľmi nehovorí. Takto sme to cítili a rozhodli sme sa niečo z toho do hudby zakomponovať. Toto je len malinká časť, je tam toho oveľa viac, čo sa dá ukázať a počuť.

Najnovší album sa volá Dark Matters (Na temnote záleží) - Part II. Prečo by práve temnota mala byť niečím, na čom záleží?


Ak nebude temnota, nebude ani svetlo. Preto na nej záleží. Hudba pre štyri časti Dark Matters je pomerne temná. Cieľom je však priniesť emócie plné svetla. Presne to je dôvod, prečo sme náš album pomenovali takto. Musí byť tma, aby bolo svetlo.

Vaše skladby, teraz mám na mysli väčšinu tých na novom albume, sú dlhé aj viac ako osem minút. Ak hovoríme o hraní naživo, nie je to komplikované?


Nie je to pre nás problém hrať aj dlhé skladby naživo pokiaľ je setlist a piesne zvolené tak, aby sme udržali show dynamickú. Skladby z našich starších albumov sú oveľa kratšie a darí sa nám ich kombinovať tak, aby si divák užil rýchle energetické ´pecky´, pri ktorých môže headbangovať či pridať sa do moshpitu, ale zároveň mať aj melancholický zážitok.

Na vašich sociálnych sieťach som si prečítala, aký feedback novinka dostáva a odozva je neskutočne pozitívna. Aký je to pocit?


Nemôžeme byť šťastnejší ak sa naša duša dotkne ľudských životov. Minimálne dvakrát nám fanúšikovia povedali, že naša hudba im doslova zachránila život v prípade, že človek už nevidel cestu von z niečoho zlého. Tiež nám fanúšikovia povedali, ako im naša hudba pomohla prekonať smútok nad stratou milovanej osoby. Aj keby existoval čo len jeden takýto príbeh, vieme, že to, čo robíme, má zmysel a dáva zmysel.

S týmto albumom zároveň kapela oslavuje 25 rokov fungovania. Chystáte ešte niečo špeciálne?


25. výročie sme už oslávili veľkým koncertom v auguste 2023 doma v Sofii. Set obsahoval 25 skladieb zo všetkých našich albumov. Dark Matters - Part II, nový album je tiež moment osláv a prezentovať ho budeme na turné.

V septembri ste vydali Dark Matters - Part I - The Movie. Čo je to za projekt?


Keď sme začali pracovať na videách k albumu Dark Matters - Part I s režisérom Petar Dimovom, veľmi sa nám páčil výsledok a rozhodli sme urobiť videá pre všetkých 8 skladieb. Točilo sa na mnohých miestach a mali sme veľa aj behind-the-scenes materiálu, a tak sme navrhli ho použiť v nejakom dlhšom videu. Vtedy prišla tá myšlienka urobiť film, v ktorom by sme vyrozprávali príbeh skladieb vrátane všetkých videí. Urobili sme rozhovory s každým z nás, čo sa postrihalo do kompletného rozprávania príbehu. Vyhrabali sme aj archívne zábery, ktoré slúžia na predstavenie kapely. Kto nás nepozná, pozrie si film a dozvie viac o nás a histórii kapely. Film sa premietal v kinách v Bulharsku a dokonca v Sofii bolo premietanie vypredané a máme za to, že takýto formát je pre ľudí zaujímavý. Teraz je film dostupný online na novej platforme pre metalové dokumenty - Thunderflix.

Všimla som si, že produkujete aj vlasnté víno. Volá sa Odd Wine. Povedz mi o tom viac.


Dlhý príbeh v skratke. Dvaja bratia, veľkí fanúšikovia Odd Crew, sa s nami bavili po koncerte v meste Varna a pozvali nás, aby sme sa prišli pozrieť do ich obchodu s vínom. Dali nám celý popis, prednášku o tom, ako sa víno vyrába. Pár z nich sme aj ochutnali. Na konci turné sme sa dostali do sklepa, kde bol veľký sud, na ktorom bolo ručne napísané ´odd´. Vyskúšali sme ho a bolo neuveriteľné. A takto vznikla prvá edícia Odd Wine. Je to cabernet-franc víno zo špecifickej a starostlivo vybranej vinice v regióne Varna. Práve sme vydali už druhú edíciu. Tentokrát sme skombinovali hrozno z dvoch viníc.

Začiatkom roka 2023 ste hrali aj pár akustických koncertov. Bolo to úspešné? Povedala by som, že to nebolo prvý krát, keďže, aspoň podľa mňa, vašej hudbe by akustické aranžmá mohli sedieť.


Predtým, ako sme začali písať hudbu pre Dark Matters albumy, sme vydali akustický album The Lost Pages. Ten však neobsahoval naše remaky do akustickej podoby, ale kompletne originálnu prácu. Tieto skladby, ktoré sú hlboko emocionálne a osobné, mali mimoriadne pozitívny feedback. Práve preto sa snažíme akustické koncerty robiť každý rok. Atmosféra je odlišná, povedzme, že až intímna a samotná show môže trvať aj 3 hodiny. Ale vôbec to nie je únavné, ani pre nás, ani pre fanúšikov. Práve naopak, s každým, s kým som o tom hovoril mi povedal, že je to veľmi emocionálne, nabíjajúce a chcú to zažiť znovu a znovu.

Môžeme sa na vás teda tešiť u nás?


Ako každá kapela, aj my chceme hrať všade tam, kde je to možné. Ale, veď to poznáš, koncertovanie vyžaduje veľa prostriedkov a tiež tie správne kontakty. Urobíme, čo sa len bude dať, aby sme zabookovali turné, v ktorom bude aj Slovensko, alebo aspoň v blízkosti vašej krajiny.

Chcel by si na záver odkázať niečo našim čitateľom?


Kto nerobí nič, nič nepokazí. Nebojte sa zlyhania! Dávajte si pozor na zlé sily, verte v seba a ak spadnete, postavte sa a pokračujte ešte sebavedomejšie!

To je veľmi pekne povedané. Chcem sa ti poďakovať za tvoj čas a prajem tebe aj kapele všetko len to najlepšie!


Ďakujem veľmi pekne, Domi, všetko najlepšie aj tebe a ďakujeme za podporu!
Návrat na obsah