Rozhovor 04.01.2024 Fly to the Sun - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Alan Rohan

FLY TO THE SUNRay byl vždy věrným následovníkem ikon progresivní rockové hudby jakými jsou Jethro Tull, Yes, Pink Floyd, Queen a dalších rockových legend, které posunuly hranice do neprobádaného hudebního území kdy měly obrovský dopad na jeho život. Ray sestavil tuto kapelu světových hudebníků, aby se k němu připojili, rozhodl se produkovat hudbu, která bude mít pozitivní dopad na posluchače, v naději, že jim pomůže cítit se dobře v době, kdy jsou písně „dobrým pocitem“ a jsou naléhavě zapotřebí.

 
 

Alan – Dobrý den. V prvé řadě by jste se tedy mohl představit. Něco málo o sobě říci.


Ray - Dobrý den a děkuji za zájem o naši novou kapelu a album Fly To The Sun. Jsem skladatel, zpěvák a hráč na flétnu. Sestavil jsem tuto kapelu z nejlepších muzikantů z rockového světa. Vytvořili jsme desku, která je jedinečná, vysoce zručná a s osvěžujícími, pozitivními texty. Každá skladba je jedinečná, pokrýváme všechny hudební žánry.

Alan – Jak dlouho vám ležel v hlavě tento projekt, než jste se ho rozhodl uskutečnit?


Ray - Na projektu jsem pracoval 3 roky. Chtěl jsem to celé rozvinout velmi strukturovaným způsobem, aby každá skladba byla nadmíru kvalitní.

Alan – Spoluhráči. Měl jste představu kdo vše na albu bude vystupovat? A setkal jste se s kladnou odezvou? Nebo jste někoho i oslovil, ten odmítl, tak jste hledal dál?


Ray - Každý člen kapely, kterého jsem oslovil, aby se ke mě přidal, byl velmi nadšený, takže dát kapelu dohromady bylo docela snadné!

Alan – Spoluhráči, kdo vše se na albu podílel? Ať je také představíte čtenářům v Česku a na Slovensku. I když to jsou jména zvučná.


Ray - Na basu hraje Bill Sheehan, kterého považujeme za jednoho z nejlepších baskytaristů všech dob. Hraje s Mr. Big, Winery Dogs a hrál v kapele Davida Lee Rotha a mnoha dalších. Jennifer Batten je naše hlavní kytaristka a také produkovala naše videa. Jennifer je legenda, hrála v kapelách Jeffa Becka a Michaela Jacksona, a v mnoha dalšívh kapelách, nebo s dalšími muzikanty zvučných jmen. Andrew Giddings klávesista a jeden z našich producentů. Andrew byl v Jethro Tull 16 let a je jedním z nejlepších klíčových hráčů na světě. Gregg Bissonette bubeník hrál se skvělými kapelami jako jsou ELO, BeeGees a mnoho dalších. V současné době je také bubeníkem v kapele Ringo Starra, nedávno byl v anketě vyhlášen nejlepším bubeníkem. JJ Sansaverino je další z našich kytaristů, byl #1 v Billboardu. JJ nahrál skvělý materiál na několik písní. Kapelu doplňují další skvělí hráči - Alex Grata (multi-instrumentalista a producent našich doprovodných skladeb), Drew Hall na kytaru a Troy Perkins na baskytaru.

Alan – Nechci se nikoho dotknout. Ale napíši to. Naprosto skvostná skladba Taj Mahal, (bohužel je už po smrti) mě by tam seděl David Bowie. Tak snad to nikoho neurazilo, co jsem zde napsal.


Ray - Můj hlas byl srovnáván s mnoha zpěváky. Je mi ctí být srovnáván s tak skvělým umělcem. V mých písních používám různé vokální tóny a techniky, snažím se, aby to bylo pro posluchače zajímavé. Píseň Taj Mahal odkazuje na nádhernou budovu v Indii, nikoli na zpěváka. Taj Mahal byl postaven v roce 1560. Píseň je naší poctou této nádherné stavbě.

Alan – Vy jste měl s albem obrovské rádiové show. Kde to bylo, pro koho to bylo, a poslechovost + odezvy?


Ray - Udělali jsme mnoho rozhovorů prorádia po celém světě, album si získává velkou pozornost. V Indii jsme také velmi populární díky písni Taj Mahal. Hrají nás ve více jak 4000 rádiích, některé skladby se pravidelně střídají. Naše písně Soaring With Angels, Taj Mahal a You’re Free As A Bird sklízejí v rádiích velké úspěchy.

Alan – Budete s projektem cestovat? Hrát koncerty? Nebo to zůstane jen jako projekt k rádiovému účelu?


Ray - Ještě jsme se nerozhodli. Pokud budeme mít stále tak ladné ohlasy na toto album, měli bychom vyjet na koncertní šňůru po světě, ale to je ještě ve hvězdách.

Alan – Ono to celé zkombinovat s vaší skupinou by bylo asi hodně obtížné. Nebo ne?


Ray - Ano, s muzikanty na tak vysoké úrovni je to všechno otázka plánování, protože všichni mají různé kapely, ve kterých také hrají.

Alan -  Fly to the Sun kam by jste to zařadil? Mezi art rock, prog rock? Jde o to že se mně jeví každá skladba v jiném pojetí, jinak zkomponována.


Ray - Nazval bych to progresivní pop, podobný Genesis, Queen, Yes atd. Každá skladba je ale jiná, protože jsme chtěli udělat široký hudební záběr, aby si každý našel to své. Máme na něm pár R&B písní, ale všechny mají tu prog art rockovou příchuť. Je to velmi unikátní album.

Alan – Ray otázka jen na vás. Znáte České a Slovenské obecenstvo? Jak podle vás oni vnímají vaši tvorbu, vaše hraní?


Ray - Myslím, že naše hudba bude všude dobře přijata. Naši muzikanti jsou nejlepší na světě a všichni hrají úžasně.

Alan – Pokud ne jinak – doufám že ano. Budu se těšit na další rozhovor. Necháme tomu čas.


Ray - Děkujeme za zájem. Myslím že, jakmile si lidé poslechnou naše písně, ocení krásu, talent a jedinečnost tohoto projektu.
Návrat na obsah