Rozhovor 02.01.2024 Tu-Ner - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Alan Rohan

TU-NERTrey Gunn
Skutečností je, že Messers Mastelotto, Reuter a Gunn nikdy neznějí úplně stejně od jednoho improvizačního instrumentálního projektu k druhému, svědčí to o jejich dovednostech a talentu. Pokud jste náhodný posluchač, který nezná tyto hráče a jejich improvizaci, možná neuslyšíte nic jiného než kakofonii. Pozorný posluchač uslyší, jak se zvuky vyvíjejí, někdy nenápadně, agresivně vůči ostatním. T1 vyžaduje soustředění, což znamená, že jejich hudba není pro každého. Ale každý, kdo do jejich tvorby investuje čas, je sluchově bohatě odměněn.

 
 

Alan – Ahoj. Jak dlouho už hrajete v trojici muzikantů, a kde jste se potkali?


Trey - S Patem Mastelottem hraji od roku 1994, od doby s  Sylvian/Fripp. My spolu hráli v King Crimson, také jsme měli společně duo TU, plus mnoho dalších vedlejších projektů dohromady.

Markuse jsem potkal v roce 1996, on přišel na jedno z představení King Crimson, hrajeme podobně, od té doby jsme vlastně spolu také.

Alan – Vaše tvorba není pro každého posluchače. Nemáte problémy s frekvencí koncertů? Přeci jen, vyžaduje velké soustředění diváka/posluchače, tak, aby pochopil co hrajete.


Trey - Hudbou kterou jsem kdy hrál, je pro posluchače bohatší zážitek, pokud se soustředí a opravdu naslouchají..

Alan – Poslední double album Contact Information, je uváděno jako rozdíl mezi předešlou tvorbou. V čem je rozdílné?


Trey - Celé album pochází z improvizací, které jsme společně dělali během několika dní. Celé to bylo nahráno v Patově studiu v Austinu. Tím je odlišné od předešlé tvorby.

Alan – Pocházíte z Texasu, jak se vám hraje v Texasu? Ono se stává že skupina odněkud pochází, ve své domovině neprorazí, ale udělá díru do světa jinde. Proto se ptám na Texas.


Trey - Hm, v Texasu jsem hrál zřídka. Myslím, že možná asi tucet koncertů od doby, kdy jsem v roce 1981 Texas opustil. Včetně s King Crimson. Hrál jsem tam s bratry Patem a Robertem Fripp ve skupině ProjeKct Three. Odehrál jsem tam několik koncertů s Ericem Johnsonem a Jerrym Marottou. Krom pár joncertů jsem v Texasu moc nehrál. Je to daleko od kteréhokoli jiného místa ve Spojených státech. Takže není snadné naplánovat tour přes Texas.

Alan – Album Contact Information jste vydali u labelu které vydává hlavně alternativní a experimentální hudbu. Jaký vztah a propojení máte s tímto vydavatelstvím?


Trey – Vlastním tento label – 7d Media. Provozuji jej přes 20 let. Naším cílem je představit hudbu a hudebníky, kteří inovují svou hudební tvořivost.

Alan - Contact Information album jste měli záměr rovnou vydat jako double album? Nebo jste si řekli že uděláte nějaké skladby a když jste vše spočítali, tak to vyšlo na double album?


Trey - Yop, opravdu jsme nevěděli, kolik toho máme, až pár týdnů před nahráváním. Když improvizujete, je velmi těžké, ne-li nemožné, mít přehled, co a kolik jste udělali. Potřebuješ nějaký čas, aby ses od toho oprostil a poslouchal to, jako někdo, kdo není v kapele. Jakmile jsme to udělali, bylo jasné, že máme spoustu materiálu. Mnohem více, než bylo dokonce uvedeno na tomto nosiči. Také jsme měli velmi dlouhý song (20 minut nebo více), který jsme nechtěli krátit. Takže jsme se rozhodli, že bychom měli vydat dvojalbum.

Alan – Zeptám(e) se na otázku trochu mimo album. Kde se vám jako skupině nejlépe hraje? Kluby, země, oblasti?


Trey - Malé až středně velké kluby a malá divadla. Tyto typy míst nedávají vždy ekonomický smysl. Jsou to nejlepší zážitky pro spojení s publikem. Všude se skvěle hraje.

Alan – Album je krátkou dobu venku, ohlasy ze světa už máte. Jsou kladné, s upozorněním pro posluchače. Jaké ohlasy – poznatky – jste postřehli?


Trey – Lidé byli velmi překvapeni, tímto albem, a dokonce bych řekl že i nadšeni. Myslím, že s  improvizací, jako je tato, si mnoho lidí myslí, že to nebudou moct poslouchat. Co nám lidé psali nejen na e-maily, o jejich překvapení, a rádi se k double albu k poslechu vrátí.

Alan – S vaší tvorbou jste se dostali kam všude? Kde o vás psali? Státy, země, kontinenty? Česko – časopis jazzová scéna?


Trey – Všude, i v České republice.

Alan – Opice a pomeranče?


Trey – Přesně!

Alan – U spoustu kapel je potřeba mít i obrazový materiál, video klip(y). No tady to je asi oříšek. Jak jste na tom, a jak se k tomu stavíte?


Trey – Pokud dostaneme kvalitní video z našeho vystoupení, pak mi to vyhovuje. Pokud je to hrozné video nebo zvuk zní hrozně, nemám problém se sdílením.

Alan – Díky za rozhovor, snad se tímto zviditelníte i v Česku a na Slovensku. Vaše tvorba se mi zamlouvá. Já jsem posluchačem noise core, takže v albu Contact Information jsem našel zalíbení.


Trey – Také díky a drž se. Navštívíme tě.
Návrat na obsah