Reportáž 24.11.2023 Halestorm, Black Veil Brides, Mothica - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Samuel Sámel • Dave Mariancik (foto)

HALESTORM, BLACK VEIL BRIDES, MOTHICA24.11.2023 - Gasometer, Viedeň, Rakúsko
Koncertná jeseň ponúka neuveriteľné množstvo lákadiel a pár kilometrov za hranicami nás tento krát zlákala vražedná kombinácia kapiel. V mrazivej Viedni síce teplomer neukazoval nijak nízke hodnoty, ale ľadový vietor sa dostával hlboko pod kožu. Čakanie v usporiadanej fronte pred halou teda bolo o poznanie nepríjemnejšie ako zvyčajne. Ako pri takmer každom viedenskom koncerte, pred halou postával chlapík s reproduktorom a pýtal od ľudí peniaze na koncert. Ale na tento miestny folklór si človek zvykne.

 
 
Vnútri haly to bolo príjemnejšie, priestor sa utešene zapĺňal a presne podľa plánu sa o 19:30 zotmelo prvý krát. MOTHICA do Gasometra neprišla rozpumpovať atmosféru. V tomto prípade bolo cieľom skôr rozcítiť dav, dostať ho do nálady a trio sa o to aj poctivo snažilo. Je síce pravda, že slzy na krajíčku mala polku koncertu skôr rocková Barbie McKenzie Ellis, ale show bola rozhodne zážitok, na ktorý nebudem spomínať v zlom.

Pre mnohých bol headlinerom večera BLACK VEIL BRIDES, čo sa odrážalo aj na tričkách alebo iných doplnkoch ľudí v dave. Na moje sklamanie ale kapela predviedla pomerne sterilné predstavenie, ktoré síce nebolo zlé – po zvukovej ani vizuálnej stránke – chýbala tomu ale iskra. A už nemáme 20, aby nám stačilo, že „We are the fallen angels“ alebo Andyho neprítomný Ville Vallo wannabe prejav. Odohrali si to perfektne, ale neprítomne. Ak ich človek miluje a videl ich prvý krát, určite to stačilo. Rovnako ako v prípade, ak je v puberte, to mohla vyhŕknuť aj slza. Ale aj napriek tomu, že som si polku skladieb zaspieval aj ja, toto mi proste nestačilo. Tobôž nie s tým, čo prišlo potom.

HALESTORM ako headliner mal všetko, čo mal mať. Set začal zostra jednými z najznámejších skladieb kapely – „I Miss the Misery“, „Love Bites (So Do I)“ a „I Am the Fire“. Kapela bola neustále v pohybe, radosť z hrania sa valila do publika a to vracalo energiu. Takto sa dav postupne s kapelou hecoval k lepšiemu a lepšiemu. Kapela sa starala o svojich fanúšikov, čo sa najlepšie odrazilo na tom, keď prerušila skladbu a kontrolovala fanúšikov, či je všetko OK. Dostali sme balady ako „Familiar Taste of Poison“, dostali sme legendárne sólo na bicích s AyJayovými megapaličkami, dostali sme ďalšie pecky ako „Back From the Dead“ alebo „I Get Off“ či zakončenie setu s !Wicked Ways“ a „Freak Like Me“. A samozrejme sa dostalo aj na prídavok, ktorý bol najprv onewoman show Lzzy s klávesmi a mashupom skladieb „God Bless the Beast“, „Shatter Me“ a „Raise Your Horns“. Potom prišlo poďakovanie davu s baladou „Here´s to Us“ a následne sme sa vrátili k najvyššej rýchlosti a zakončili večer rýchlou „The Steeple“.

Celkový dojem z večera je aj s odstupom času vynikajúci. Koncert bol vynikajúci, atmosféra bola na výbornú a ten Black Veil Brides môžeme zvaliť na to, že už som proste rozcickaný. Každopádne – nie je sa na čo vyhovárať. Koncerty sú, ak náhodou nie u nás, Viedeň je skutočne za humnom a zázemie na podobné akcie je tam ukážkové.
Návrat na obsah