Reportáž 22.07.2023 DeepPurple - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Dominika Šimová • Pavel Šimo (foto)

DEEP PURPLE, KREYSON, MASTERPLAN, NO-CONTROLUnleashed in Europe Tour 2023
22.7.2023, Amfiteáter Banská Bystrica


 
Priznám sa, že cestou na tento koncert som mala veľmi rozpačité pocity a istú trpkú pachuť súvisiacu s dianím v predchádzajúcich hodinách. Áno, samozrejme mám na mysli zrušenie koncertu Hollywood Vampires a celý ten cirkus okolo, obviňovanie, kto za to vlastne môže a celú tú zlobu, ktorú si Slováci v sebe za posledné roky vypestovali. Áno, môžeme cítiť hnev a sklamanie. Áno, je to prúser a veľký, ale všetci tí ´odborníci´ na covid, politiku, hokej či vojnu v Ukrajine sa okamžite premenili aj na profesionálnych promotérov, ktorí sa všetkému rozumejú. No, nerozumejú. A všetci tí novinári, ktorí nijak neprispeli k tomu, aby sa podujatie podarilo, ale po jeho zrušení sa hneď vrhli na reportáže, aby opäť šírili len paniku, nenávisť a ďalšie zlo, ktoré takto v ľuďoch priživujú. Ťažko za všetko viniť organizátora a miesto mohlo byť v akomkoľvek stave, keďže podľa slov primátora Banskej Bystrice nakoniec vysvitlo, že kapela na Slovensko ani len neprišla. Podľa mňa môže byť pravda kdesi uprostred a to som si uvedomila po skončení geniálneho koncertu legendárnych DEEP PURPLE, ktorí na tomto ´nebezpečnom mieste´ odohrali show, ktorú si toto mesto bude dlho pamätať. Bez debaty, mesto Banská Bystrica sa tiež mohlo pričiniť a priložiť ruku k dielu, tento amfiteáter už zažil nie jednu zimu a leto a už dávno to nie je reprezentatívne miesto, akým by mohlo byť a vlastne poviem, že malo byť. V každom prípade jeden 120-minútový koncert sa tu mohol odohrať kýmkoľvek. Či sa niekedy dozvieme presnú príčinu je otázne, ale určite vám rozpoviem pravdu o podujatí z minulej soboty, o koncerte ikonických DEEP PURPLE.

Hľadisko na amfíku v Banskej Bystrici sa začalo poriadne zapĺňať už krátko po otvorení brán. Návštevníci sa občerstvovali, usádzali, hľadali tie najlepšie fleky, aby si tento večer užili čo možno najlepšie. Jimi Cimbala nám na úvod predstavil svoj zaujímavý projekt No-Control, čo bol vskutku štýlový otvárač večera so zaujímavým zvukom. Jimi Cimbala je veľká postava našej scény, preto ma neprekvapuje, že sa obklopil aj zaujímavými hudobníkmi a relatívne originálnym zvukom na naše pomery.

Power metalová úderka z Nemecka Masterplan sa tiež predstavila divákom na banskobystrickom amfíku. Osobne som ich videla naživo po veľmi dlhej dobe, medzitým prišlo v kapele aj k pár zmenám v zostave, ale Mr. Roland Grapow je stále tam, kde má byť, kapele to stále šlape a hrá a parádne tak bavia fanúšikov, o čo iné nakoniec ide.

Po slovensko-nemeckom úvode sa predstavila do tretice kapela Kreyson od bratov Čechov na čele s legendárnym ´zlatým chlapcom´ Láďom Křížkom, ktorý nás previedol svojim dlhoročným pôsobením na hudobnej scéne, ochutnali sme zvuk viacerých zoskupení, v ktorých účinkoval a načrel aj poriadne do minulosti, ale pravda je, že v Banskej Bystrici sa stretli rôzne generácie a pamätníkov jeho mladých čias tam bola teda veľká kopa. Kapela zožala poriadny potlesk a ovácie a prišlo aj na prídavky. A pánovi Křížkovi sa musela nálada mimoriadne páčiť, pretože návštevníkov koncertu inak ako ´miláčkové´ ani nenazval. Tak darmo, roky praxe, vie ako s ľuďmi.

Po krátkej príprave pódia a intre od Prokofieva sme sa už mohli nechať unášať tónmi britských hard rockových velikánov, ktorí na pódiách stáli už v roku 1968, neuveriteľných 55 rokov, DEEP PURPLE. Vlasy sa skrátili, vrásky a skúsenosti pribudli, sily možno trošku ubudli, ale to nič nemení na fakte, že títo hudobníci 75+ (samozrejme okrem gitaristu Simona McBridea) rozbalili parádnu show plnú ich najväčších a najznámejších hitov, ktoré boli popretkávané sólami všetkého druhu, video-projekciou a skvelým zvukom, samozrejme aj mohutného ´Hammonda´, vďaka ktorému sú títo priekopníci hard rocku, ako ho dnes poznáme, tak jednoducho rozpoznateľní. Za mňa je to jeden z najkultovejších zvukov/nástrojov vôbec. Publikum, ktoré bolo tvorené naozaj širokým spektrom, myslím, že som videla aj deti v kočíkoch, až po pánov a dámy v najlepších rokoch, sprevádzalo pánov muzikantov pri každej skladbe spevom či aplauzom. Set otvorila Highway Star, po ktorej nasledovali ďalšie nesmrteľné skladby ako Pictures of Home či Into the Fire. Kapela predviedla aj súčasnú tvorbu v podobe skladieb No Need to Shout či Uncommon Man. Záver koncertu samozrejme patril ikonickým melódiám ako Smoke on the Water, ktorej refrén spieval snáď každý prítomný, Perfet Strangers, Hush a celú show uzatvorila Black Night. Osobne nemám čo dodať, kto nevidel a nezažil Deep Purple, ak mal tú možnosť, nie je asi ani rocker. Osobne by som si naživo neskutočne rada vychutnala Child in Time, to sa mi ale už zrejme nepodarí.

Geniálny večer po všetkých stránkach. Veď čo je krajšie ako vidieť tisícky ľudí zahodiť na pár chvíľ všetky svoje starosti a spoločne sa nechať strhnúť atmosférou a láskou k hudbe. Pánom muzikantom prajem ešte pevné zdravie a energiu, aby svoje umenie šírili ďalej a urobili šťastnými ďalšie tisíce ľudí.
Návrat na obsah