Reportáž 14.10.2022 Lordi, Amalgama - HELLMAGAZINE

irock
Prejsť na obsah
Samuel Sámel • Katarína Knochová (foto)

LORDI, AMALGAMA

14.10.2022 -  Collosseum, Košice
 

Piatkový večer nemusí vyzerať len štandardne s drinkami v bare a sobotným hlavy bôľom. Niektoré piatky môžu vyzerať tak, ako ten náš – po práci človek sadne do auta, vycestuje na východ a po otestovaní kvality slovenských diaľnic príde do Košíc. Tam s radosťou zistí, že parkovanie pri klube je spoplatnené len do šiestej (juchú) a spokojne vlezie do Collossea, ktoré po menšej vnútornej prestavbe predsa len dokáže hostiť LORDI. Síce mierne úsmevy vyvolala bariéra pred pódiom, ktorá bola postavená z lavičiek, ale aspoň bola. Určite bola funkčnejšia ako foťák, ktorý vypovedal službu ešte po ceste (výhovorka hneď v úvode 😊).

 

Pred hlavnou kapelou sme mali menšie zohriatie vo forme ruských AMALGAMA. Jedna vec je, že pritiahnutie ruskej kapely v dnešnej dobe je trocha odvážny krok. Druhá vec je, ak kapela tejto kvality vyhodnotí, že európske turné je správny spôsob ukázania svojich kvalít. Po hudobnej stránke to bolo v pohode, aj keď nikde človek nemohol nájsť niečo ako špecifický štýl kapely. Po vizuálnej stránke to vyzeralo v pohode, kým človek nezistil, že niekto vedľa vás má fóbiu z klaunov. No a na pódiu bol fakt dosť nechutný klaun s klávesami. Potom to bolo aspoň zábavné. Po vokálnej stránke ... poviem to takto – horšie ako spevákova angličtina bol už len jeho spev. Lietalo to všetkými smermi a väčšia ako snaha udržať tóninu bola už len snaha vychváliť sa úspechmi cudzích – hrali sme s týmito, túto skladbu produkoval tento, na tejto skladbe nám spieval tento. Škoda, že všetky tie skúsenosti iných ľudí nepriniesli kapele žiadne zlepšenie.
 
Našťastie toto utrpenie netrvalo pridlho a presne podľa programu sa nám pred štvrť na deväť predstavila hudobná spása. LORDI sa uviedli klasicky – megahitom ich milovaných Kiss – God of Thunder. Následne v svetovej premiére priniesli naživo novinku „Moonbeast“  a na striedačku sme si vychutnávali novinky zo sedemalbumu, ktorý kapela dokázala stvoriť počas COVIDu a staré klasiky ako „Would You Love a Monsterman?“, „Blood Red Sandman“ alebo „It Snows in Hell“. Koncert bol pre ľudí, ktorí kapelu videli viac krát mierne klasika – Mr. Lordi tliachal medzi skladbami, naprieč koncertom sme videli od každého z hudobníkov sólo, crew kapely predvádzala spolu s členmi kapely divadielko, kedy priebežne umierali a podobne. Akurát za tie roky pandémie človek zabudol na to, že Mr. Lordi občas prvé rady ostrieka falošnou krvou. Z tej som teda dostal plný prvý výstrek priamo do tváre a bol som rád, že som rád. Novinkou plnohodnotnou bol však gitarista Kone, ktorý si v Collosseu odkrútil slovenskú premiéru a musím povedať, že chémia na pódiu fungovala vynikajúce. Maska síce možno potrebuje trocha dopracovať, ale pódiovo bol Kone veľmi príjemným prekvapením. Jeho sólom po diskotékovej novinke „Believe Me“ skončil klasický set a po menšej pauze, kedy kapela držala Košice v napätí, sa kapela vrátila – s tým najlepším zo svojej histórie. O prídavok sa postarali megahity „Devil Is a Loser“, „Who´s Your Daddy?“ a najznámejšie „Hard Rock Hallelujah“.
Predkapela bola utrpenie, Lordi to zachránili a nový člen kapely príjemne prekvapil. Pre mňa osobne bola čerešničkou na torte teta na pumpe o tretej ráno, keď sa ma zdesene pýtala, čo sa mi stalo, nakoľko som dovnútra napochodoval s tvárou od krvi, falošnej, ale aj tak. Príjemným prekvapením bolo, keď som tete na pumpe povedal, že som bol na koncerte Lordi a ona vedela, o čo ide. Nakoniec veľmi príjemne strávený večer, po ktorom som odhalil stratégiu Lordi, ktorí si berú so sebou často tragicky zlé kapely – asi preto, aby viac vynikli oni. Ale stratégia fungovala 😊
Návrat na obsah