Reportáž 02.09.2022 Ancient, Depresy, Patriarcha - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Dominika Šimová • Pavel Šimo (foto)

ANCIENT, DEPRESY, PATRIARCHA

02.09.2022 Klub za rampami, Nové Mesto nad Váhom
 
 

So začiatkom nového školského roka, po ukončení letnej festivalovej sezóny sa metal opäť vracia do klubov. Jedna z prvých klubových akcii bol koncert nórskych čiernych majstrov ANCIENT za doprovodu slovenskej legendy DEPRESY a death metalovej bandy zo stredného Slovenska PATRIARCHA.

 
 
Práve kapela Patriarcha, ktorá v týchto mesiacoch koncertuje s druhotinou Tumulus, odštartovala túto temnú noc výborným a hutným setom. Chalani poriadne naštartovali publikum v Klube za rampani a po krátkej zvukovke sme sa už oddali skvelému setu už jednoznačne slovenskej legendy Depresy, ktorá nám počas približne hodinky urobila prierez ich tvorbou a zároveň pozvala na krst novinky Psycold. Táto kapela patrí jednoznačne medzi slovenské kovové topky a ich set je už naozaj vyladený do dokonalosti.

Po kratučkej príprave pódia akejsi zoštíhlenej zostavy Ancient, ktorá na Slovensko pricestovala, už bolo všetko pripravené na čiernu show pekelníkov zo severu. Ancient patria k jednej z prvých blackových kapiel, ktoré sa ku mne približne dve dekády dozadu dostala, no popri všetkých iných veciach, ktoré sa v tej dobe okolo mňa diali, som s kapelou akosi stratila kontakt. Zrejme platilo to známe, zíde z očí, zíde z mysle. Neviem, kto to vymyslel a či to na niekoho sedí, ale občas to asi platí. V každom prípade som si nikdy ani len nepomyslela, že kapelu Ancient niekedy uvidím naživo. A musím povedať, že to stálo za to. Je to čisté a neušpinené blackové umenie v tej najkryštálovejšej podobe, ktoré sa na nič iné ani nehrá. Kapela sa drží svojho remesla pevne ako kliešť a hoci mne nevadí, ak sa časom zvuk a smerovanie mierne zmení, v tomto prípade je to dobré tak, ako to je. Tento koncert si budem určite dlho pamätať.
 
Prvý septembrový piatok tohto roka bol v znamení parádneho koncertu po každej stránke, či už sympatický klub, parádny zvuk a vynikajúca organizácia. Len sa musím ešte na záver opätovne, aj keď nerada, opakovať a povedať, že snáď jedinú vec, ktorú chváliť nebudem je návštevnosť. Väčšina z vás sa sťažovala, že počas pandémie sa nekonajú koncerty a ako veľmi radi by ste na nejaký išli... A keď sa akcie konajú, kde sú ľudia? Túto otázku tu nechávam ako zamyslenie a ešte raz sa musím poďakovať organizátorovi za kus dobre odvedenej roboty.
Návrat na obsah