Recenzia 07.10.2023 Satyricon & Munch - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Dominika Šimová • 10/10

SATYRICON & MUNCH


Jedna skladba, 60 minút absolútne zvláštnej atmosféry. Takto by som začala a možno aj skončila, ale keďže mám v rukách tento dlhoočakávaný album, ktorého fyzické vydanie sa posunulo snáď trikrát, tak to asi také rýchle nebude.

Satyricon & Munch je totiž predovšetkým fúzia hudby a vizuálneho umenia. Umenia jedinečného nórskeho maliara Edvarda Muncha, ktorou doménou bol expresionizmus. K jeho najznámejším dielam určite patrí slávny ´Výkrik´ z konca 19. storočia. Kapela Satyricon týmto chcela vzdať tomuto unikátnemu umelcovi hold a ešte v roku 2022 zorganizovali výstavu diel tohto autora, ku ktorej samozrejme zložili aj hudbu a to je projekt Satyricon & Munch.

Ak očakávate ich klasický blackový rukopis, ste na veľkom omyle, hoci miestami typický zvuk týchto velikánov rozpoznateľný je. Jedná sa skôr o soundtrack, veľmi temný, ponurý, pochmúrny, ako tvorba pána Muncha. Áno, je pravda, že na dennej báze to asi počúvať nebudem a zrejme ani nie cestou v aute na služobnú cestu, ale toto hudobné zhmotnenie ´Munchových démonov´ jednoznačne patrí do zbierky každého priaznivca kapely Satyricon.

´Satyricon & Munch je o tom, čo sa stane, keď sa stretne Munch a black metal.´ - Satyr

Návrat na obsah