Rozhovor 23.12.2023 Kohout plaší smrt - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Alan Rohan

KOHOUT PLAŠÍ SMRTKapela Kohout plaší smrt přichází po deseti letech od vydání posledního plnohodnotného alba a čtyři roky od vydání posledního singlu s úplně novým albem „Úplně šťastnej…“, které vyšlo v září 2023 pod hlavičkou vydavatelství Cecek record, ke kterému se skupina po delší době vrací.

 
 

Alan - Ahoj Krtku. 10 let je docela dlouhá doba, ale vyplatilo se to, řekl bych.


Krtek – Ahoj Alane. No jo, myslím, že vyplatilo. Jsme s albem opravdu spokojený. Na druhou stranu, poslední plnohodnotný album sice vyšlo před deseti lety, ale mezitím jsme vydali 2 pětipísňová EP, singl a knihu. Takže to nebylo tak, že bysme nedělali vůbec nic.

Alan – Po dobu odstupu mezi alby. Bylo co? Vystačili jste si s tím co jste měli? Ohledně hraní?


Krtek – No, my právě měli ty EP a singl a ještě jsme to doplnili několika nejprověřenějšíma skladbama z historie. Docela to fungovalo.

Alan – Ono, alespoň si to myslím, album nevznikalo poslední rok, šlo o tvorbu po několik let, než vzniklo album Úplně šťastnej... Či se mýlím?


Krtek – Nebudeš tomu věřit, ale dali jsme tomu skoro 2 roky života a řekli jsme si, že dokud nebudeme spokojený, tak s tím ven nepůjdeme.

Alan – Nedělali jste skladeb víc, a pak byla selekce? Kdy některé skladby šli ještě do šuplete?


Krtek – Tak to bysme sice rádi, ale nějak nám na to nezbyly síly. Ale ono to bylo spíš o tom, že každá písnička si prošla vývojem a měla třeba 3-4 verze, který se totálně lišily, stejně jako texty. Třeba do Svítání jsem napsal asi 4 rozdílný verze. Tu poslední až po nahrání muziky ve studiu, kdy se mi žádná předchozí varianta nehodila do nálady hudby, která vykrystalizovala až tam. Takže vlastně můžu říct, že jsme udělali 30 písniček a z nich vybrali finálních 10 :)

Alan – Hoď to jen jako rychlovku. Pár strohých vět. Nebo jen slov, tuto otázku podat musím, nebo měl bych ji podat. Kde se natáčelo atd ..... znáš tuto klasickou otázku.


Krtek – Jasně, album produkoval Tomáš Mouřenec z kapely Illfish a nahrávali jsme to ve studiu Svárov u Michala Šindeláře. No a mix a master měl na starosti Richard Scheufler Jr.

Alan – Melodický punk rock, alá Kalifornie? Nebo z jakého beach punku vycházíte momentálně teď?


Krtek – Hele, ono to je vždycky o tom, co aktuálně posloucháme, ale základ je asi opravdu v melodický muzice. Jestli Kalifornie, to ať posoudí někdo jinej, i když na albu je parodie na kalifornský pankáče, California :). Na druhou stranu neskládáme muziku tak, aby se vešla striktně do punkový škatulky. Myslím, že na albu je docela velkej rozptyl, skoro každá písnička je malinko stylově odlišná…

Alan – Prosím tě Krtku. Na tomto albu v pár skladeb mi (ale jen náznakově) připomínají Z.N.C. - tak jak tomu je?


Krtek – Z.N.C. máme všichni opravdu moc rádi, a to nejenom jako kapelu, ale i jako lidi, ale na druhou stranu si myslím, že podobnost je pouze v náznacích a čistě náhodná. I když si o Znouzi myslím, že hudebně na jednom pódiu je s námi hodně kompatibilní, máme podobný publikum :)

Alan – Vaše kohoutí muzika, má v sobě nejen ten melodický punk, ale je zde otisk a opět jen v nádechu ska i reggae? Jdem do toho.


Krtek – No právě, to je to o čem jsme mluvili před chvílí. Každej den je trochu reggae, Večírek ska, Carpe diem, Co by kdyby punk rock a Já vím je prostě popina. A tak dále…

Alan – Pojď na legrácky. Nějaké srandičky co se vám staly při natáčení alba, nebo při točení posledního klipu? Ať se také trochu zasmějeme.


Krtek – Tak což o to, natáčení jsme si opravdu užili, ale ty srandičky to byl spíš takovej ten situační humor, to nepřevyprávíš :)

Alan – Za těch pár zastávek co jste měli od vydání alba (asi okolo 600 – ano blbej vtip) Kde to bylo top?


Krtek – Hele, za mě skvělý byly takový ty menší rodinný akce, jako U Miláčka v Bozkovicích u Brna, nebo Včelín v Martině. Jinak letos asi nejlepší byla Benátská noc v Liberci.

Alan – Nasmlouváno je toho ještě spousta, řekněme do jara. Na kterou štaci, nebo zastavení se těšíte nejvíce?


Krtek – No, já se hodně těším na Mighty Sounds, kde to bude pro nás příští rok premiéra.

Alan – Rozloučíme se drobnou informací. Nepřemejšlíte pod hlavičkou Cecek records, udělat reedice alb na LP? Přeci jen, je to stále žádaný nosič.


Krtek – No, my u Cecka vydali jenom Duševní výluku a to by musel pan vydavatel přijít s návrhem. To je na něm, aby to byznysově vyhodnotil :)

Alan – Takže díky, a uvidíme se třeba na PodPáře.


Krtek – Díky moc i Tobě. A kdo ví…
Návrat na obsah