Rozhovor 23.12.2023 Argema - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Alan Rohan

ARGEMARozhovor s Pepou Pavkou (Argema)
Nové album Pomaláče 5
Argema v Česku, ani na Slovensku není neznámou skupinou. Prošla dlouhou cestu od dob minulého režimu do posud. Od tvrdšího rocku a metalu se dostala do sféry pop rocku, nic méně u spoustu rockerů má stále své místo. No a proč opět pomaláče? Ono to chce se trochu zastavit, tím to je. A nebo ne? Na to odpoví Pepa Pavka v pár otázkách, které jsem mu položil.

     
 

Alan – Ahoj barde, a všem v kapele.


Pepa – zdarec tobě i všem hudebním fanouškům

Alan – V předmluvě naznačuji proč Pomaláče 5. Trefil jsem se? Nebo vše je jinak?


Pepa – Tak že bychom potřebovali zpomalit, tak to tedy ne . Věc je čistě prozaická. Když jsme v dávných letech točili svoji první desku, zůstala nám ještě spousta pomalých písniček, které se na album nedostaly. My si nakonec řekli, že by byla velká škoda, kdyby tak nějak zmizely a vydali jsme album samých rockových ploužáků. Jelikož se fanouškům líbila, tak jsme v tom postupně pokračovali a dneska máme před sebou už pátou pomalou desku. Takhle jednoduchý to bylo.

Alan – Vydáváte vždy těsně před Vánoci, chápu, je to podnikatelský krok, což mi vůbec nevadí. Jak jste na tom s prodejem když zrovna nehrajete?


Pepa – Tak vždycky ne, ale je pravdou, že v poslední době nám to tak nějak na ty Vánoce vychází. A hlavně chceme na Vánoce přinést našim fanouškům dárek, na kterej se těší celej rok. A jestli je zájem i když máme zrovna koncertní pauzu? Myslím si že ano. Máme u agentury, která nás zastupuje náš shop kterej skvěle funguje a fanoušci na něm najdou i spoustu dalších zajímavých věciček od Argemy.

Alan – Ono zůstanu ještě u toho prodeje. V posledních letech (toho sis všiml snad i ty) je hodně velký nárůst odbytu a poptávce právě při hraní, vystupování.


Pepa – To máš pravdu, v poslední době fakt funguje když si kapela na koncerty vozí i svůj merch. Fanoušci si poslechnou písničky a pak si koupí domů nejen některý cd který ještě nemají, ale taky trička a jiný kapelový suvenýry. Ten merch je výborná podpora živýho hraní a hezky se to dohromady doplňuje.

Alan – Informace se můžete dozvědět na webu, nebo profilech kapely Argema. Tak pokud možno jen stručně. Kde se nahrávalo atd ......


Pepa – Tak to bude rychlý  Bicí jsme točili ve studiu v Přerově u našeho zvukaře Ondry Kanovského z důvodů větších prostor, ale zbytek natáčení, vč. míchaček a mástru, jsme dělali už ve studiu našeho kytaristy An!sound v Uherském Hradišti.

Alan – Pomaláče5 i když nové album, tak nejsou všechny skladby novinkou. Co tam máte z šuplíku? Skladba (skladby) které tam leželi desítky let?


Pepa – Na album jsme zařadili celkem 11 písniček, z čehož 10 jsou novinky a jak poslední je skladba s názvem Myšlenky, kterou jsme vydali po 40 letech. Tahle pecka ještě nikde nevyšla, ale ve své době patřila k Argemáckýmu soundu. My si na ni vzpomněli náhodou, ale trochu jsme jí dali jinej kabátek a myslím, že se fakt povedla.

Alan – Letošek, rekapitulace, bilance hraní – koncerty/festivaly. Kde jste byly, frekvence hraní? A spokojenost?


Pepa – No letošek jsme měli nádhernej. Celkem jsme odehráli 100 koncertů a fanoušci byli úžasní. My si to moc užívali. V roce 2022 jsme jeli turné ke 40 letům kapely, ale ten letošní rok byl minimálně stejnej, nebo možná i lepší.

Alan – Otázka mimo kapelu. Kdo tě letos překvapil na společných akcích, za kapelu? Kterou jsi neznal? Třeba v Mikulově.


Pepa – My se samozřejmě během roku potkáváme se spoustou kapel, někdy i pro nás neznámých. A musím říct, že tohle je jenom dobře. Jsem rád že vznikají nový formace a některý jsou vážně dobrý. To je pro přežití rockový muziky do budoucna, super zjištění. Těžko nějakou kapelku vypíchnout, protože ty ostatní by se mohly urazit, ale pár fakt dobrejch jsme určitě poznali.

Alan – Podobná otázka, ale místo skupin, kdo tě letos překvapil? A neříkej že Alan Rohan.

 
Pepa – Jak jinak kámo, ty jsi skvělej rockovej nadšenec ! Já se asi budu opakovat, ale když už musím někoho zmínit, tak musím říct, že naši fanoušci překvapujou neustále! Je až neskutečný, jak to někteří s náma táhnou už tolik let, jak nás neustále podporujou a jak s náma tu rockovou káru tlačí pořád dál. To je něco, co nás hodně nabíjí. A za to jim právem patří poklona!

Alan – Letošní best byl pro tebe a kapelu Argama – co, kdo, kde?


Pepa – Těžko se mi to rozhoduje, 1lea si bych na první místo dal Víkend, který jsme prožili spolu s fanoušky ve Vinařství u Kapličky! To je jiný než na klasických koncertech. Když budu mluvit za sebe, tak to bylo fakt alespoň pro mě top.

Alan – Nárůst obecenstva (příznivců) skupiny Argema? A opět neříkej, že to máte přibližně stále stejné, protože jsem si letos všiml že na vašich koncertech, letos bylo více lidí než posledních 5 let, a to na vás chodí opravdu hodně lidí.


Pepa – Nevím čím to je, ale máš pravdu. Ta fanouškovská základna se nám letos fakt nějak pozvedla. Snad je to tím, že nám lidi tu hudbu a vše kolem co děláme věří. My to nemáme postavený na nějakých monstrózních efektech, ale na písničkách a snažíme se naživo do toho dát úplně všechno. A to si myslím, že lidi poznají a taky ocení.

Alan – Obrazový materiál k albu. Venku je jeden klip? A další bude co?


Pepa – Zatím jsme k novýmu albu zveřejnili dva singly:


No a rádi bychom přes zimu, natočili klip k ještě jedné skladbě, ale zatím jsme se neshodli, na kterou to bude. Necháme asi vybrat fanoušky a natočíme to podle jejich výběru.

Alan – Rozhovor uzavřeme nějakým vtipným zakončením. Veselé příběhy nejen z natáčení. Co za trapasy si měl letos při muzicírování?


Pepa – No kámo, teď jsi mě dostal  Na trapas žádnej si opravdu nevzpomínám. Ne že bych nechtěl, ale fakt nevím. Ale co mě potěšilo a překvapilo, napsat můžu. Nedávno jsem měl narozeniny a uprostřed koncertu se najednou na podiu objevili kluci z kapely Tublatanka, zastavili hraní a přišli mi popřát. Já vůbec nic takovýho nečekal a nechápu dodnes, že kluci z kapely o tom věděli a vydrželi neprozradit mi to. Ale bylo to hezký.

Alan – Díky za rozhovor, a další asi příští rok počítám.


Pepa – Já taky moc děkuju a brzy na viděnou. Rád tě zase uvidím a proberem nový aktuality kolem Argemy. Pořád něco připravujem, tak bude o čem mluvit!

Návrat na obsah