Rozhovor 13.12.2023 Dust Bolt - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Andrea Dižová • Niklas Niessner (foto)

DUST BOLTThrash metalová kapela DUST BOLT chystá ďalší v poradí už 5-ty album s názvom Sound & Fury. Single naznačujú, že na nás kapela chystá nový zvuk a neskutočnú energiu. Album uzrie svetlo sveta vo februári 2024. Nielen o ňom sa porozprávame s Lennym Bruceom gitaristom a hlasom kapely.Nedávno ste vydali pár singlov z nového albumu. Čo môžeme očakávať od zvyšku albumu? Bude sa niesť v podobnom duchu?


Pustite si a zistite! Myslím si, že nie som správna osoba na odpoveď na túto konkrétnu otázku, pretože každý vníma hudbu inak. Všetko, čo môžem povedať, je, že toto je veľmi jedinečný a špeciálny album v diskografii DUST BOLT a každá pieseň pôsobí ako samostatný kus roboty a umenia a dúfam, že aj poslucháči to vnímajú tak isto. Sound & Fury je veľmi rozmanitý a pútavý metalový album.

Myslíš si, že novým soundom môžete prilákať nových fanúšikov a zároveň si udržať tých verných a stálych?


Myslím si, že ľudia, ktorí naozaj majú radi hudbu DUST BOLT, jej energiu a emócie, budú mať radi aj nové veci. Pretože to je stále DUST BOLT na 100 %. “Tvrdosť” sa teraz prejavuje skôr cez iné prvky než predtým. To, čo boli predtým rýchle bubny a rýchle gitarové riffy, môže byť teraz naozaj tvrdý text alebo super agresívny bubnový rytmus. Niektoré výrazné prvky, námety a nápady sa na tomto albume mohli zmeniť, ale stále je to poriadne tvrdé. Je to veľmi pekná predstava prilákať nových ľudí a nechať ich objavovať svet DUST BOLT a naše predchádzajúce albumy. Ale úprimne, keď píšem a produkujem, nikdy nemyslím na to či sa to niekomu páči alebo nie. Snažím sa len čo najhlbšie počúvať svoje srdce.

Ako vnímaš niektoré negatívne reakcie na nové songy?


Sme Rock'n'roll kapela. Robíme, čo sa nám zachce. O tom je predsa Rock n Roll, nie? Nie je našou úlohou potešiť každého.

Kam by ste to chceli s kapelou dotiahnuť? Aké sú vaše ciele?


Aby naša hudba bola pre iných ľudí tak inšpiratívna, ako bola hudba mojich obľúbených kapiel pre mňa.

Poďme ale naspäť k vašim začiatkom. Aké kapely vás priviedli k rocku/metalu?


Sme deti narodené na začiatku a v polovici 90. rokov! Takže všetko, čo bolo okolo v skorých 2000. rokoch, samozrejme zaujalo našu pozornosť. Od punku cez grunge po garážový rock až po metal. V deň, keď som po prvýkrát počul Slipknot a SOAD, to bolo rozhodnuté! Bol to Flo, ktorý mi neskôr ukázal starú školu metalovej hudby.

Čo z noviniek na hudobnej scéne ťa v poslednej dobe zaujalo?


Úprimne, nie príliš veľa... Páči sa mi punková kapela z Nemecka volá sa Dead End Kids a garážová rocková kapela Bikini Beach Fuzz. A nedávno som videl cool crossover kapelu, ktorá sa volá Grove Street ako support Dog Eat Dog.

Čerpáš inšpiráciu od umelcov mimo rocku/metalu?


Samozrejme. Som hudobník. Vždy mám uši nastražené. Nezaujímajú ma žánre, zaujíma ma len hudba a úprimnosť.

Chodíte ešte na koncerty ako fanúšikovia alebo si ich užívate len z perspektívy kapely? Ak áno, aké koncerty máte naplánované na zvyšok roku 2023 (alebo začiatok roku 2024)?


Áno, samozrejme, že chodíme na koncerty! Popravde väčšinou to je spontánne! Najčastejšie, keď hrajú priatelia alebo kamaráti, alebo keď do mesta príde skvelá kapela. Backstage München, to je naše miesto pre koncerty od detstva!

Môžeš nám povedať nejaké vtipné alebo absurdné príbehy z vašich turné? Som si istá, že ich máte neúrekom.


Mám. Ale nikdy neprídu, keď je to potrebné. Nedávno som si spomenul na jeden koncert v Rakúsku na festivale. Bolo to jediný raz, keď každý člen kapely musel zvracať. Ráno sme našli nejaký koláč na (zvláštnom) ubytku, kde sme prespávali, a zjedli sme ho. Ukázalo sa, že to nebol obyčajný koláč. Bol to špeciálny koláč. Dosť silný a potentný druh koláča. Môžem povedať, že cesta späť bola naozaj zaujímavá a vtipná...

Pociťuješ menej ľudí na koncertoch od korony?


Mám pocit, že ľudia viac chodia na väčšie eventy a lokálne a malé koncerty bez pyrotechniky a ohňostrojov po každej piesni sa stali akoby neatraktívnymi. Ale som si istý, že sa to jedného dňa zmení.

Čo by si poradili mladým, začínajúcim kapelám?


Buďte tým, kým ste a nikdy nepočúvajte nikoho.

Najobľúbenejšie koncertné miesto, kam sa radi vraciate?


Každé jedno mesto s pódiom a dobrou energiou.

Kedy sa na vás môžu tešiť fanúšikovia zo Slovenska?


Chystáme sa na turné po svete a nemôžeme sa dočkať, kým znova zavítame aj na Slovensko. Povedzme 2024?!
Návrat na obsah