Rozhovor 01.12.2023 Nail Within - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Dominika Šimová • Eyal Peer (foto)

NAIL WITHIN
Izraelská kapela Nail Within vstala po dlhých rokov z popola ako Fénix a my sme ich okamžite rozhodli požiadať o rozhovor. Vokalista Yishai Sweartz bol tentokrát mojim rozhovorovým hosťom a bol, aj v tejto neľahkej situácii ochotný odpovedať na moje otázky, samozrejme nielen o hudbe.Yishai, ja sa vopred ospravedlňujem, ale nemôžem začať inou otázkou. Ako sa máte a ste všetci v poriadku?


Vďaka za opýtanie, áno sme, ale táto situácie je neuveriteľná, veľká straty a celá krajina smúti.

Kde sa nachádzate a ako sa s tým celým vysporadúvate?


Sme doma s rodinami, snažíme sa žiť tak normálne ako to len dá, mentálne aj fyzicky. Snažíme sa pracovať, ako to len ide, ale je to ťažké…

Aký je tvoj pohľad na tento konflikt a všetko, čo môžeme vo svete vidieť? Bolo to podľa teba očakávané?


Môžem hovoriť za seba, bolo to do istej miery očakávané, keďže tu hovoríme o veľmi extrémnej teroristickej organizácii, ale nemôžem povedať, že by som ja osobne očakával, že to bude tak veľmi kruté. Sme šokovaní, a to aj napriek tomu, že sme vedeli, čo je Hamas. Nikde inde na svete by toto nikto nedovolil, aby sa stalo.

Máme za sebou pár bláznivých rokov. Na Slovensku sme priam až rozdelení - covid existuje/neexistuje, ľudia sú pre Ukrajinu alebo proti, pre Rusko alebo proti a mohla by som pokračovať, akoby sme už nevedeli spolu komunikovať, všetko mi príde extrémne radikálne, čierno-biele a nič medzi. Bojujeme - mentálne aj fyzicky a veľmi ma mrzí, že to takto je. Vidíš svetlo na konci tunela?


Je to smutné, ale nie. Ľudia sa stali extrémni, viac arogantní. Buď bude po mojom alebo nič. Sú brutálnejší a krutejší. Svetlo na konci tunela? Dúfam, ale pochybujem.

Uvidíme, ale v každom prípade, otočme list. Radšej už poďme k hudbe. Vaša kapela začala hrávať v roku 2002, dávno, ale vydali ste iba 2 albumy. Ako je to možné?


No, v roku 2003 sme sa rozpadli a 2021 sme sa zase dali dokopy, a teda môžem povedať, že tento album bol napísaný a nahraný vlastne za menej ako rok.

Čo ste robili počas tých dlhých rokov? Boli ste aktívni v iných kapelách?


Po tom, ako sme sa rozpadli v roku 2003, gitarista Matan Cohen podpísal zmluvu s ROADRUNNER RECORDS so svojou kapelou BETZEFER a začal úspešnú kariéru. Mal turné s kapelami ako Sepultura, Lamb Of God, Fear Factory a inými. Alex Shuster, gitarista, sa odsťahoval do štátov a pridal sa ku kapele "16" (RELAPSE RECORDS). Basák, Evil Haim, zase koncertoval po celom svete s ikonou izraelského punku, USELESS ID, hral aj v ďalších kapelách a dokonca založil vlastné vydavateľstvo. No a ja som sa stal najväčším promotérom v Izraeli a založil TOMORROW'S RAIN (A.O.P RECORDS) s bubeníkom Nir Nakav, ktorý ešte hrá v kapele SALEM.

Pekná história! Vaša súčasná tvorba a myslím tým zvuk aj texty sú dosť o tom, čo žijeme v tejto dobe. Mám pravdu?


Význam názvu SOUND OF DEMISE je jednoduchý. Svet sa vracia k primitívnemu spôsobu premýšľania. Je násilnejší, ignorantský. Stačí sa len pozrieť, čo sa stalo v štátoch s potratmi, pozri sa na Rusko a Ukrajinu, ISIS, dezinformácie, ktoré ovládajú médiá. Svet 2023 je oveľa nebezpečnejší než bol povedzme v roku 1993. Takmer všetky skladby sú práve o tom - Bleeding Society, Manipulated And Doomed, Everything We Know, Regression, The Price We Pay - polovica albumu je o tom. Ostatné ako Duplicate Our Lives je o zlej situácii pre muzikantov v dnešnej dobe. Years Of Madness je tribute pre LG z Entombed a vlastne rannej death metalovej scéne. A Eyes Of Evil je o násilí vo vzťahoch.

Niektoré texty sú trošku emocionálne, dokonca by som povedala osobné. Je to preto, lebo sa zakladajú na osobnej skúsenosti?


Presne tak, na 100% súhlasím, sú.

Musím ale povedať, že nezniete ako izraelské kapela, ak mi rozumieš. Skôr severskejšie, až škandinávsky. Súhlasíš?


Neviem, či by som povedal, že škandinávsky. To asi nebude to pravé slovo. Skôr by som povedal, že je to zvuk ´rovno do tváre´ - agresívny. Tento album je ale skôr thrashový. Samozrejme, že sme ale boli ovplyvnení kapelami ako Entombed, starými At The Gates, Slayer, Kreator, Testament, starou Sepulturou a klasickým hard rockom, to samozrejme v každom prípade.

Spolupracovali ste a teda na albume máte aj skvelých hostí ako Tom Angelripper (Sodom) a Eric Peterson (Testament). Povedz nám viac o tejto spolupráci. Aké to bolo spolupracovať s takými veľkými menami?


Obidvaja sú legendy. Som fanúšik kapely Sodom od roku 1987, keď vydali Persecution Mania. Pre mňa osobne je to veľmi dôležitá kapela, mala na mňa obrovský vplyv, a tak som napísal Tomovi, poslal som mu text a demo, páčilo sa mu to a súhlasil so spoluprácou. Je to pre nás preukázanie veľkého rešpektu. Nikdy by som si nepomyslel, že človek, ktorý stojí za ´Agent Orange´ bude na mojom albume. Ale stalo sa. A Eric… Ja som tu v Izraeli promotér a tejto kapele som pred časom organizoval show a vtedy sme sa spoznali. Som samozrejme ich fanúšik od 80 tych rokov. Je to skvelý pocit mať ich obidvoch na albume.

To ma vedie k ďalšej otázke. Máš ešte aj iné sny, s kým by si v budúcnosti rád spolupracoval?


Myslíš s Nail Within? Prvé meno, ktoré ti poviem bude Kerry King.

Tomu sa povie sen! Jednu časť nového albumu ste nahrávali v Amerike, v Kalifornii. Zvyšok doma v Tel Avive. Čo bol najväčší rozdiel v nahrávaní doma a za veľkou mlákou?


To je ťažká otázka, pretože len gitary boli nahrávané v USA, zvyšok v Izraeli.

Mohli by sme vás v blízkej dobe očakávať u nás doma?


To dúfam, ale najprv sa musíme vrátiť do normálneho života. Je to bláznivá situácia, v ktorej som si nikdy nemyslel, že budem.

Chcel by si na záver niečo odkázať našim čitateľom, alebo vašim fanúšikom?


Ďakujeme za podporu a tiež za tvoje slová, znamená to pre nás veľa a len dúfam, že budeme mať možnosť vašu krajinu navštíviť.

Veľmi pekne ďakujem, že si si našiel čas na tento rozhovor a prajem vám len to najlepšie a samozrejme buďte mimoriadne opatrní.


To isté, my ďakujeme!
Návrat na obsah