Rozhovor 24.11.2023 Sick´N´Beautiful - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Samuel Sámel

SICK´N´BEAUTIFULPresadiť sa v dnešnej dobe ľahkej dostupnosti hudby je pomerne ťažké. Na scéne je obrovské množstvo ambicióznych kapiel a jednou z ciest, ako vyniknúť je odlíšiť sa. Jednou z kapiel, ktoré sa slova „odlíšiť“ chytili najsilnejšie je talianska alt-metalová mimozemská skupina SICK´N´BEAUTIFUL, ktorej tvár – pôvabná Herma – nám v súvislosti s prebiehajúcou kampaňou na platforme Kickstarter porozprávala o novom albume „Horor Vacui“, online show, ktorá je podstatou kampane a mierne sme načreli aj do jej súkromia. Kapela sa okrem svojej online show predstaví koncom marca 2024 po prvý krát aj na Slovensku v rámci tour s Cradle of Filth a Wednesday 13, takže o témy na rozhovor rozhodne nebola núdza.

 
 

Svoj predchádzajúci album ste vydali u Frontiers Records a teraz sa vraciate k tomu, ako ste to robili predtým – vydávate ho prostredníctvom kampane na Kickstarteri. Aký je rozdiel medzi týmito dvoma prístupmi k vydaniu albumu?


Aj nový album vlastne vychádza u Frontiers. Nevydávame ho vo vlastnej réžií. Čo ponúkame na Kickstarteri je hlavne špeciálna show, niečo ako to, čo sme robili počas pandémie. Bude to streamovanie koncertu so scénami, hercami a špeciálnymi efektami. Niečo na štýl najlepšej možnej šou, akú teraz máme. Kampaň je zároveň predpredajom albumu a má podporiť realizáciu tejto show, ktorá ale bude pozerateľná len pre ľudí, ktorí kampaň podporia. Album ale vydávame pod vydavateľstvom.

Keď sa pozrieme na názov nového albumu a na jeho obal, je očividné, že plánujete pritvrdiť a vydať svoj zatiaľ najtvrdší album. Aké zmeny hudby a žánru môžeme čakať od „Horror Vacui“?


Áno, názov hovorí sám za seba, lebo sa posúvame žánrovo k atmosfére, ktorú ponúka Rob Zombie a Wednesday 13, s ktorým ideme toto turné. Vybrali sme sa týmto smerom a popri tom sme prevzali aj vplyvy industriálneho metalu a po prvý krát ma budeš môcť počuť growlovať a screamovať. Bude to extrémnejšie a viac metalové.

Nedávno si sa vyjadrila, že sa učíš aj tieto techniky. Koľko toho vlastne môžeme na albume očakávať?


Stále to bude dosť melodický a muzikálny album, lebo spôsob, akým píšeme skladby je proste orientovaný týmto smerom. Určite to nebude nič na štýl Arch Enemy. Proste sa to tam sem-tam vyskytne, chápeš. Sme presvedčení o tom, že screamy a growlovanie by v skladbách malo byť hlavne na zvýraznenie niektorých momentov. Ani ja osobne sa neorientujem čiste na skladby, ktoré by nič iné neobsahovali a vždy som radšej počúvala veci, ktoré obsahovali dynamickejšie vokálne party. Aj tento album teda bude obsahovať dynamické skladby s množstvom variácií a nájdeš v nich momenty, ktoré budú posilnené týmto štýlom spevu.

Aké zmeny si ty osobne musela spraviť pri vokálnych tréningoch a pri tom, ako si udržiavaš hlas v dobrej kondícií?


Je to vlastne o tom, že musíš viac cvičiť, lebo precvičuješ rôzne typy spevu, ale ako náhle si nájdeš svoj zvuk, je to celé veľmi oslobodzujúce. Niekedy to robím len tak pre zábavu. Hlavne, keď šoférujem. (Smiech) Ručať z auta na ľudí na uliciach je rozhodne veľmi oslobodzujúce. (Smiech) Takže niekedy to robím len tak zo srandy, ale stále ešte nemám nejaký zaužívaný tréning. Nakoľko ale plánujeme turné s Cradle of Filth, rátam s tým, že asi mesiac pred odchodom začnem s pevným rozvrhom každodenných tréningov, tak čistého spevu, ako aj growlovania, aby som sa vokálne dostala do formy.

Nakoľko sa aj vaša hudba trocha pritvrdzuje, čo je momentálne najtvrdšie, čo máš v prehrávači?


V poslednej dobe ma dosť baví Behemoth, ich posledné single sú skvelé a trocha viac sa ponáram do black metalu. Okrem toho, samozrejme, Cradle of Filth. Ich najnovší album je podľa mňa úžasný. Nemyslím, že ti viem povedať jeden konkrétny song, ale čo sa kapiel týka, určite to bude Behemoth a Cradle of Filth.

Ako sa pre vás zmenil tvorivý proces pri albume „Horror Vacui“ oproti predošlému albumu a ako vlastne vyzeral?


Predošlý album sme tvorili počas pandemických opatrení a nemohli sme sa plnohodnotne stretávať. Pracovali sme na skladbách fakt dlho a mali sme priestor na to, aby sme sa na skladby koncentrovali. Teraz bol náš rozvrh podstatne nahustenejší a každý z nás musel venovať viac času prípravám doma. Študovali sme skladby, písali sme naše party a potom sme sa až stretli v štúdiu, aby sme dali naše nápady dokopy. Tentoraz sme na predprodukcii pracovali oveľa menej. Menej predprodukcie a viac samotného nahrávania. Občas sa mi stalo, že som robila len nahrávku samotného albumu, predprodukciu som úplne vynechávala. Mali sme totiž viac času na prípravu a mali sme priestor na to, aby sme nové skladby spolu nacvičovali, takže sme sa dokázali dostať lepšie do toho materiálu.

Hovorili sme o kampani na Kickstarteri a jednou z odmien v rámci tejto kampane je aj tvoja na mieru robená gitara, ktorá ťa sprevádzala dlhé roky. Aké je to pre teba ako hudobníčku rozlúčiť sa s niečím tak osobným?


Je to vlastne fakt ťažké. Tá gitara je aj súčasťou môjho života, nie je spojená len s kapelou a hudbou, ale aj s mojím osobným životom, lebo ju spravil môj priateľ – Jano Custom Guitars. Spája sa teda aj s mojimi veľmi osobnými spomienkami. Robím to ale preto, že mám novú gitaru a myslím si, že naši fanúšikovia by mali mať priestor na to, aby sa stali našou súčasťou. Pri tomto albume so si uvedomila, aj keď mi to teda bolo jasné aj pred tým, že teraz, v roku 2023 je potrebné udržiavať s fanúšikmi čo najlepšie vzťahy. Zároveň si myslím, že fanúšikovia by mali byť viac zapojení do diania v kapele – aj fyzicky – a to je to, čo robíme. Lebo aj keď máš vydavateľstvo, aj keď máš manažment, aj keď máš ťažké prachy investované do propagácie a aj keď ťa tlačí celý hudobný priemysel, tá jediná vec, na ktorej v konečnom dôsledku naozaj záleží sú fanúšikovia. Ľudia, ktorí prídu na koncert a ktorí sú zapálení pre to, čo robíš. Myslím, že by sme preto mali dať viac z našich osobných vecí práve týmto ľuďom.

Konečne sa dostávate na plnohodnotné európske turné spolu s kapelami Cradle of Filth a Wednesday 13. Čo môžeme od koncertov očakávať? Ako veľmi bude vaša show redukovaná, čo sa týka pódiovej show a špeciálnych efektov?


Momentálne pracujeme na úplne novom setliste, kde bude zakomponovaných viacero skladieb z nového albumu, aj keď ten bude ešte pred vydaním. Bude to teda totálne nové aj pre nás. Mali sme pocit, že potrebujeme nový setlist, aby sme sa lepšie trafili do celkovej atmosféry tohto turné. Hráme pred Cradle of Filth a Wednesday 13, ktorí majú pomerne tvrdú fanúšikovskú základňu a chceme, aby ľudia poznali hlavne to, čo robíme práve teraz. Bude to podstatne temnejšie a tvrdšie a čo sa efektov týka, stále sa snažíme prísť na to, čo si vlastne môžeme zobrať. Každá krajina má svoje vlastné obmedzenia v súvislosti s bezpečnosťou a momentálne sme v štádiu, že sa snažíme zistiť, čo vlastne môžeme a čo nie. Ale pracujeme na obrovskej šou, Hardblast Experience, ktorá je podstatou kampane na Kickstarteri, nejaké efekty, pódiový dizajn a podobné veci – niečo z toho sa určite budeme snažiť dostať aj na turné.

S Wednesday 13 ste koncertovali začiatkom tohto roka. Aká je tvoja najsilnejšia spomienka spájajúca sa s turné alebo s Wednesday-om?

 
Strašne sa nám páčil ich štáb. Boli na nás veľmi milí a dosť nám pomohli. Bolo to naše prvé turné s kapelou o veľkosti Wednesday 13 a v tej dobe sme nemali žiadnych pomocníkov. Vlastne ani teraz nevieme ako na tom sme. (Smiech) Nemali sme žiadnych pomocníkov, boli sme de facto každý deň chorí, mali sme nejaké tie zranenia a harmonogram celého turné bol dosť natesnaný. Celá partia okolo Wednesday nám veľmi pomohla. Musím povedať, že všetky kapely na turné boli úžasné a atmosféra medzi hudobníkmi bola skvelá, takže celé to turné som si neuveriteľne užila.

Spolu s novým albumom teda na Kickstarteri propagujete aj online show. Mohla by si nám o nej povedať o čosi viac? Čo môžeme čakať?


Tento krát budeme mať na pódiu aj hercov. Myšlienkou je mať tam postavy, ktoré sú v príbehu okolo kapely. Budú tam teda herci, ktorí so mnou budú mať choreografiu, budeme mať všetci nové kostýmy a samozrejme oheň, veľa ohňa. Sme totiž všetci tak trocha pyromani. (Smiech)

Myslíš, že online koncerty majú stále svoje miesto v hudobnom priemysle? Počas COVIDových časov boli veľkou vecou, ale dnes sú ľudia hladní po živých koncertoch...


Chápem, že dnes už nie sú tak populárne ako počas COVIDu, ale my sme stále malá kapela a nemôžeme koncertovať po celom svete. Stále je tu veľa krajín, do ktorých sa nedostaneme a toto je spôsob, ako sa priblížiť našim fanúšikom. Máme fanúšikov v USA, Južnej Amerike a kope ďalších regiónov, kde sa proste nedostaneme. Aspoň zatiaľ nie. A cítime, že ich potrebujeme mať pri sebe a toto vnímame ako spôsob, akým to môžeme dosiahnuť a to je to, prečo to robíme.

Počas pandémie bolo takýchto koncertov veľa – videla si nejaké a ktorá bola pre teba tou naj?


Myslím, že budem musieť  spomenút hneď dve – strašne sa mi páčila show Infected Rain. Myslím, že ju robili len pre fanúšikov, pozerali sme ju a bolo to skvelé. Okrem toho – online show Lacuna Coil bola proste úžasná. Na tú sme si kupovali lístky. Koncert robili v Taliansku, ale, samozrejme, nemohli sme sa jej zúčastniť. Videli sme ich ale veľa krát a vždy je to úžasné. Dokonca aj online.
 

Buďme k sebe úprimní, si tak trocha nerd ...


Hej!

Na druhej strane, na pódiu sa z teba stáva táto mimozemská kráska a beštia zároveň. Ako dosahuješ rovnováhu v tejto jemne schizofrenickej osobnosti typu „Jekyla a Hydea“?


Mám vnútorný pocit, že tú svoju nerdovskú časť potrebujem chrániť. Som dosť hanblivá a keď sa dostanem na pódium, vypúšťam zo seba energiu, ktorú v sebe hromadím počas bežného života. Počas neho som vlastne presným opakom toho, čo vidíš na pódiu. Som normálny, tvrdo pracujúci človek a myslím, že presne tento balans, táto čierna s bielou, tento extrémny protiklad osobností je dôvod, prečo to tak dobre funguje. Každý má svoje dobré a zlé chvíle a veľmi kontroverznú časť osobnosti. Ja ich oddeľujem, moja energia a vášeň vychádza na povrch na pódiu a v bežnom živote som veľmi pokojná a zádumčivá osoba. Tak to funguje v mojom prípade.

To je z mojej strany všetko ... ak chceš ešte niečo dodať, povedať niečo nepovedané, máš priestor.


Sme veľmi radi, že na tomto turné spoznáme veľa nových ľudí, pretože sme nikdy neboli v mnohých krajinách, v ktorých teraz budeme hrať a teším sa, že spoznám nových ľudí, že sa stretneme na koncertoch. Preto – nehanbite sa, príďte sa pozdraviť a radi sa s vami odfotíme. Tentokrát to bude úžasné turné s úžasnými kapelami a my si musíme vytvoriť tie najlepšie spomienky a zabaviť sa aj s vami všetkými.
Návrat na obsah