Rozhovor 15.11.2023 Dust You Turn Into - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Alan Rohan

DUST YOU TURN INTONová death crossoverová skupina z Prahy. Pražská skupina Dust You Turn Into ač vesměs mladá, tak nápaditá. Svou energii a tempo v hudbě skloubili do kombinace death metalu a crossoveru. Takže pokud se na jejich vystoupení při rychlém točení hlavy s vlajícími vlasy ocitnete na zemi, nic se neděje. Skladby jsou do sebe prolnuty pomalými pasážemi, takže máte čas se zvednout. Na otázky odpovídal Matěj – zpěvák

 

Alan – Ahoj deathaři. Jak se daří?


Matěj – Ahoj Alane, daří se se nám skvěle, díky za optaní!

Alan – Koho napadlo založit Dust You Turn Into? A co bylo při začátku?


Matěj – Napadlo to našeho kytaristu Vojtu a zpěváka Matěje. Kapela vznikla po předochozím neúspěšném projektu, v němž Vojta s Matějem figurovali. Díky tomu začala první etapa Dust You Turn Into, kdy se pouze v této dvoučlenné sestavě podařilo sepsat několik písní. Některé z nich se doteď objevují v setlistu na našich koncertech. Byla to náročná cesta, ale nakonec se během roku podařilo najít zbytek kapely a začalo se pořádně zkoušet. Naše úsílí vyústilo v první koncert, který se odehrával v Bratislavě. To je dodnes jeden z našich nejsilnějších zážitků, rádi na to vzpomínáme. Vše se povedlo lépe, než jsme doufali. Naše práce přinesla první malé plody, které jsme otrhali a s prominutím sežrali!

Alan – Pojďme si popovídat o starší aktualitě EP2022. Vy jste album natočili v průběhu let 2021 a 2022, ano? Pak vyšlo v éterové podobě v roce 2022? A nakonec tak jak to má být (alespoň podle mě) na nosiči v roce 2023. Tak mluvte.


Matěj – Ano, naše první EP vznikalo v době, kdy jsme měli už pár koncertů za sebou a poptávka naší hudby se po nich začala zvyšovat. Nahrávali jsme ve studiu Royal Records v Praze. Celé jsme ho vypustili do světa zhruba dva měsíce poté. Celkově se na něm objevuje šest písní, které jsou všechny součástí našho aktuálního setlistu. Nejsilnější části jsou písně Holy Grave a Wolves Never Hunt Alone. Fyzických nosičů jsme se dočkali pár měsíců po vydání a jak říkáš, tak by to mělo být! Je to skvělý pocit, držet v ruce něco, na čem jsme pracovali. Jsou k dispozici na našich webových stránkách, nebo na koncertě.

Alan – Ono (to už se milionkrát opakuji) album dopadlo dobře. Teď přijde ale. Ale neslo s sebou změny. Tam jste měli výměny hráčů atd.


Matěj – Bohužel ano, asi každá kapela si tím musela projít a nevyhlo se to ani nám. Po nahrání celé desky se náš bubeník rozhodl z časových důvodů kapelu opustit. Následně se nám však podařilo najít náhradu, kterou se stal náš aktuální benjamínek kapely, Mikuláš. Bohužel přišla druhá odchodová zpráva, a to ze strany kytaristy Jirky. Nutno dodat, že ani s jedním z kluků jsme se nerozešli ve zlém a stále jsme přátelé. Nicméně místo Jirky zaujal kytarista Vojta a spolu s Mikulášem přinesli do kapely nový impuls a energii, která se ve zkušebně velmi pozitivně projevuje.

Alan – A vůbec, kdo byl při zrodu kapely? Kdo vše kapelou prošel? A jak vzniklo současné ustálené seskupení?


Matěj – Jak už bylo řečeno, úplně na začátku byl pouze Vojta s Matějem a následně i Ondřej (basa) a Jakub (bicí), Jirka poté zaujal post kytaristy. Aktuální sestava se skládá z původních členů a poslední půlrok s námi hrají právě Mikuláš a druhý Vojta.

Alan – Byly nějaké peripetie okolo natáčení alba? A dejte i něco pro pobavení!


Matěj – Největší zvrat se stal pravděpodobně ve chvíli, kdy jsme se rozhodli ho nahrát :D (smích). Natáčení probíhalo vcelku hladce, takže vás teď všechny zklameme, že to nebude sranda, každopádně při nahrávání vokálů na písničku Left In Hell náš zpěvák Matěj zapomněl část textu a nazpíval úplně jinou část než měl.. vemeno prostě :D. Muselo se to tak celé přezpívat znovu, za což zaslouženě dostal oběd jako poslední. Snad si to příště bude pamatovat.
Každopádně spolupráce s Jerrym, který nám poskytl své studio a pomohl nám ho celé zprodukovat, byla naprosto skvělá! Jeho lidský přístup člověka povzbudí a uklidní. Spolupráci s Royal Records jen doporučujeme!

Alan – Dobře, album je venku. Jaká je vaše spokojenost a spokojenost lidí, kteří si album pořídili?


Matěj – Samozřejmě jsme spokojeni, že jsme něco vytvořili. Obecně jsme s ním spokojeni, ale zároveň si velmi dobře uvědomujeme, že chceme-li se posunout někam dál, na příštích singlech či albech budeme muset zabrat daleko víc, posunout náš zvuk a stvořit něco, co se stane víc než jen hudbou.
Fanoušci si však album užívají. Při našem křtu, který proběhl v Praze, jsme po odehrání prodali několik desítek fyzických nosičů a následující dny jsme dostávali pozitivní zpětnou vazbu jak na naše vystoupení, tak i na CD. Jsme rádi, že se líbí, ale zárove víme, že je potřeba se neustále snažit překonat sami sebe a vyprodukovat něco opravdu velkého.

Alan – Hraní, koncertování. Po vydání alba jste si i něco odehráli. Kde vás nejvíce chválili? Kde jste měli příkladně nečekaný ohlas? Třeba po vystoupení přišel někdo a řekl – hele mám to na Spotify, ale konečně album držím v ruce. Měli jste nějaká překvapení?


Matěj – Hraní je naší dominantou, hráli jsme ještě před vydáním. A právě v těch dobách se lidé ptali, jestli máme nějaké CD. To byl hlavní impuls pro jeho nahrání. Asi největší ohlas se nám dostal v Maďarsku, kde jsme hráli po boku místní kapely Monastery. Lidi byli naprosto šílení, během instrumentální části se publikum spojilo s naším zpěvákem, který mezi ně skočil s nafukovacím míčem a začali si vzájemně pinkat. Propojení mezi publikem a pódiem vydrželo od začátku do konce a následně jsme hráli tři přídavky. Naše hraní je zběsilý, rádi komunikujeme s lidmi a vytváříme vzájemné propojení, aby každý přítomný věděl, že jsme rádi že přišel a že jsme tu pro něj.

Alan – Nebudu se ptát zbytečně moc brzy na dlouhohrající album. Spíše se zeptám na obrazový materiál. Regulerní klip chystáte? A pokud ano, na jakou skladbu a jak by měl vypadat? Bude to sestřih z fotek? Teď se směji.


Matěj – Máme v přípravě několik nových písní, které budeme nahrávat a klip je momentálně jedna z věcí, nad kterou poslední dobou neustále přemýšlíme. Musíme si být stoprocentně jistí, že klip vytvoříme pro nejsilnější píseň. Takže ano, klip máme v plánu. Je však důležité mít, kromě jiného, pořádný scenář a dobré záběry. Nemáme zatím žádnou konkrétní představu, ale nechceme to zbytečně uspěchat, chceme to udělat co nejlépe a to vyžaduje přípravu a spoustu práce a času.

Alan – Nechci předbíhat ani v tomto, ale už začaly plány na festivaly na rok 2024. Máte něco rozplánováno?


Matěj – Ano, prvním potvrzeným festivalem je Agressive Music Fest. Vojta číslo jedna se opřel do vyjednávání dalších akcí a momentálně se nám blíží koncert v Hells Bells v Praze. Uskuteční se 11. 11. s maďarskými Monastery. Na našich webových stránkách www.dustyouturninto.com a sociálních sítch lze nalézt další aktuality a data koncertů. Ty budou přibývat, takže doporučujeme stránky občas projet, abyste věděli, kdy a kde nás můžete vidět a slyšet.

Alan – Další rozhovor, pokud se nerozpadnete, bych viděl někdy na jaro 2024, až budou nástiny dlouhohrajícího nosiče. Minimálně asi v TV. Díky za čtenáře, že se mohli s Dust You Turn Into seznámit.


Matěj – Nemáme v plánu se rozpadnout :D (smích). Náš plán je tvořit, hrát a zlepšovat se. Tudíž se budeme těšit na další povídání!
Děkujeme za pokec a čtenářům doporučujeme poslech naší aktuální tvorby, aby se mohli těšit na další.
Mějte se všichni krásně a uvidíme se na koncertě! S láskou, Dust You Turn Into.
Návrat na obsah