Rozhovor 30.10.2023 ProjectA - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Alan Rohan

PROJECT AV Polsku je v poměru dosti blues kapel který sklízí ohlasy i v zahraničí. Vesměs v současné době i dosti experimentují v kladném slova smyslu. Jsou propojeni buď s rockovou hudbou, nebo reggae a mnoho dalších. Něco podobného propojuje i skupina ProjectA, která sklízí nemalé nejen koncertní úspěchy. Pojďme si trochu tuto skupinu představit a seznámit s jejich tvorbou.

 
 

Alan – Ahoj ProjektA. Kdo jste a kdy skupina začala existovat?


Robert Robin Zalesny - ProjectA je spojením různých hudebních osobností. Kapela byla založena v roce 2017 z iniciativy Agnieszky Senkove - jedné z nejlepších hráček na foukací harmoniku v Polsku. Její citlivost a mnohaleté hudební zkušenosti svedly dohromady skupinu jedinečných hudebníků, kteří vytvořili kapelu s nejednoznačným stylem.

Alan – Vy jste hlavně zařazování do blues žánru. No z mé strany když jsem si poslech vaše album, které jsem obdržel od Jacka radioSOK, nemohu říci že jste jen blues skupinou. Co vše ve své tvorbě propojujete? Žánry.


Robert Robin Zalesny - Máš pravdu! Naše rozmanité hudební kořeny vytvářejí jakýsi koktejl zvuků a emocí. Kombinujeme jazz s rockem, máme rádi psychedelické prog-rockové vibrace a blues!

Alan – Poslední album My Lord, je kolikáté album v pořadí? Právě tato deska, toto CD je pro mě propojením mnoha žánrů. Blues, bluse-pop, blues-rock, blues reggae, swing-blues. Záměr natočení takto propojené a složité hudby?


Robert Robin Zalesny - Tvoříme hudbu, kterou cítíme, je výsledkem našich pocitů. Vzniklo spontánně z potřeby našich srdcí. Žádný stylový rámec si nevnucujeme. Hrajeme spolu to, co cítíme, a přestože každý den posloucháme jinou hudbu, jako ProjectA jsme schopni spontálně a přirozeně definovat zvuk. Život je dobrý! Toto je naše první album. Vzniklo přirozeně a neuspěchaně. Každý z nás, všichni máme na svém kontě mnoho alb s jinými skupinami. Chtěli jsme nahrát a udělat skupinu - ProjectA, bez nutnosti časové tísně.

Alan – Ono v prvopočátku jste byla skupina o pár členech. Teď jste kapelou která je opravdu mnohočlenná, a dokonce si ještě k sobě přibíráte další občasné hráče. Kolik vás tedy je ve skupině? A kolik vás bylo nejvíce na vystoupení? Na koncertě?


Robert Robin Zalesny - Ano, je to pravda! Základní sestava kapely je šest členů. Dechové nástroje, které se objevily ve studiu (které jsme nahrávali na album), v nás vyvolaly chuť je slyšet i jako hosty na pódiu. Takže si muzikantů pak bereme více. Koncerty hrajeme ve dvou různých konfiguracích v závislosti na festivalu a samozřejmě rozpočtu. (smích)

Alan – Album My Lord se příkladně dlouho drželo na první příčce v poslechovosti v radioSOK. Po několikati týdnech byl propad na druhou příčku (smích). V dalších rádií jste se drželi jak dlouho? Myšleno nejen v blues rádií, ale třeba v rádií rockově zaměřených?

 
Robert Robin Zalesny – Ano, tak tomu je.

Alan – My Lord je nějakou dobu venku, natočené a vydané v roce 2023. Kam jste se s albem My Lord všude dostali v Polsku a v zahraničí?


Robert Robin Zalesny - Album zatím vyšlo pouze v Polsku, ale doufáme, že to je začátek pro širší možnosti prezentace i v Evropě.

Alan – Jen pro přesnost. Z jakého vojvodství jste? A celá skupina?


Robert Robin Zalesny - Jsme z různých koutů Polska (Poznań) a Lubuskie (Zielona Gora). Jsou to dlouhé vzdálenosti, ale nás to netrápí! Rádi spolu hrajeme.

Alan – Vy jste se dostali i na docela velké prestižní festivaly. To jste měli i před vydáním alba My Lord? Nebo až s albem My Lord, jste se začali umisťovat a tlačit do popředí?


Robert Robin Zalesny - Před vydáním alba jsme odehráli spoustu koncertů, ale po vydání se věci hodně zrychlily. Máme z toho obrovskou radost, protože rádi hrajeme pro lidi. Každý nový návrh koncertní prezentace je velmi vítán, i do zahraničí.

Alan – Trochu odlehčím otázky. Znáte někoho z Česka nebo Slovenska z blues scény? Luboš Andršt, Zva, ......?


Robert Robin Zalesny - Měli jsme možnost zahrát si společně s Františkem Javůrkem z kapel: Boogieman, Bluesbadger.

Alan – Doufám že se minimálně v létě potkáme na festivale který pořádá Jacek. Díky za rozhovor, ať se daří, a ať se skupina rozrůstá až do hudebního tělesa.


Robert Robin Zalesny - Moc děkujeme! Zdravíme všechny příznivce blues i ostatní příznivce dalších hudebních žánrů jak do ČR, tak v SR, uvidíme se na koncertech!
Návrat na obsah