Rozhovor 13.10.2023 All For Metal - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Samuel Sámel

ALL FOR METALPred Zlínskym koncertom sme si sadli s vychádzajúcou hviezdou true metalu – ALL FOR METAL. Aby sme o čosi viac mohli bojovať s tým, ako dostať tieto chvíle na papier, nebol to rozhovor s jedným ani dvoma členmi kapely. Okrem speváka Antonia Calannu sa k nám pridala aj nežnejšia časť kapely – gitaristky Jasmin „Jassy“ Pabst a Ursula Zanichelli. Turné, začiatky kapely a reakcie okolia boli základom toho, čo bolo povedané, rozhodne to ale nebolo všetko.

 

Začnime teda od začiatku a predstavte sa nám. Predsa len, ste ešte pomerne mladá kapela...


Antonio: Sme v praxi len trojmesačná kapela. Vlastne sme také batoľa od kapely. Sme heavy metalová kapela s množstvom vplyvov. Kombinujeme folkové prvky, power metalové prvky a všetko to dávame dokopy v pomalom heavy metalovom rytme. To je naša hudba. A preto je skladba “All For Metal” naším manifestom, našou hymnou. A to je presne to, čo chceme dávať publiku. Chceme aby pozdvihli päste, oslavovali heavy metal a bavili sa s nami. Chceme im doručiť 2 hodiny, hodinu a pol alebo, tak ako dnes, 45 minút zábavy. V dnešnej dobe totiž ľudia potrebujú trocha času na to, aby len počúvali hudbu a nemuseli sa zamýšľať nad ťažkými témami. Život sám o sebe je dosť ťažký aj bez toho, my chceme ľudí len baviť.

Sme v Zlíne len pár hodín pred vašou show. Čo je podstatou toho, čo chcete priniesť davu? Podľa čoho chcete, aby si vás ľudia zapamätali?


Antonio: Náš koncept je v podstate postavený na klišé – to je tiež to, čo často počúvame – hlavne od tých, ktorí s nami robia rozhovory, vieš? Ale na konci dňa, áno – v podstate sme dali dokopy dvoch chlapov – jeden spieva hlboko a druhý vysoko a robíme z toho párty tvojho života a to je to, čo robíme. Ale nie je to také ľahké – skutočne to urobiť. V skutočnosti hráme naozaj ťažké piesne a nie je to len zábava alebo príjemné chvíle pre publikum. Je to tiež predvádzanie ťažkých skladieb a chceme, aby si nás ľudia pamätali aj ako zdatných hudobníkov.

Niekoľko krát v minulosti a aj tu a teraz si povedal, že chcete ponúknuť ľuďom únik z reality. Mohol by si to trocha rozvinúť?


Antonio: No v dnešnej dobe, keď sú ceny lístkov tak vysoké, si myslím, že metalový biznis sa v porovnaní s pred 10 či 20 rokmi zmenil. Vtedy mali kapely na sebe prvú vec, ktorú našli, chytili nástroje a išli na pódium. Myslím si, že v dnešnej dobe si dav zaslúži zábavnú šou, teda svetlá, kostýmy, imidžový koncept s niečím, čo by len „normálna kapela“ nemohla ponúknuť. To je tiež obraz, ktorý ponúkame publiku. Nie je to len nejaký náhodný obrázok. Robíme to preto, lebo chceme dodať show. Nielen koncert, ale plnohodnotnú show!

Celý image a hudba sú tak trocha vybudované na true metale, ktorý priniesol Manowar ...


Antonio: Presne!

... vy ste ho vylepšili o moderné elementy, brnenia, ...


Antonio: Kámo, spomaľ! Manowar nie je možné vylepšovať! Nemôžeš vylepšiť Kráľov metalu!

... tak ste teda pridali brnenia a podobné veci k celkovému image kapely. Ako dôležitý je pre vás image na pódiu?


Jassy: Myslím si, že je to naša súčasť a súčasť našej identity a je to súčasť toho, čo chceme dať ľuďom. Myslím, že spôsob, akým sa prezentujeme so všetkým tým brnením. A tiež sa staráme o to, aby sme pridali aj všetky tie komické detaily, vieš? Napríklad maska pre Floriana – hrá typ osobnosti Jokera – veľmi sa mu to páči a v tejto roli sa mu to naozaj darí a je veľmi šťastný, že je na javisku bláznom. Musí tu byť aj jeho kostým ako jeho osobnosť. Máme tiež nejaké párové brnenia a zlomil sa nám kus na ramene a…

Ursula: Musela som jej ho počas hrania na pódiu naprávať.

Jassy: ... a chvíľu som naozaj vyzerala ako nejaká bohyňa bojovníčka.

Ursula: Je to celé fantastické! Áno! Predstavujeme ale postavu a na pódiu to vyžaduje aj trocha herectva. Ale zároveň sme aj sami sebou, lebo hráme svoju hudbu.

Jassy: Okrem toho sme do skladby pridali aj zvuk kladiva udierajúceho do nákovy. A čo je prvé, čo ťa napadne, keď to počuješ? Brnenie, pláty – a myslím, že tieto elementy vystupujú zo skladieb aj na pódiu a preto naše kostýmy perfektne zapadajú do atmosféry, ktorú sa snažíme vytvoriť prostredníctvom našej hudby a živého vystúpenia.

Ursula: Pri takejto hudbe by to vyzeralo nudne, keby sme boli oblečené normálne ako teraz, v tričkách, džínsoch, šiltovke a podobne. Dopad toho celého je takto úplne iný.

Antonio: Každá slušná show má na javisku ľudí s kostýmami. Inak – je to len koncert. Čo nie je zlé, ale to, čo chceme ľuďom dať, je šou!

Jassy: Dalo by sa to prirovnať aj k videohrám. Nehral by si Skyrim s postavou len v tričku a džínsoch, že? V hrách máš celý obraz založený na tradícii, na príbehu, ktorý chceš vyrozprávať. A to presne vystihuje nás ako kapelu. Myslím, že toto je analógia, ktorú by sme na to mohli použiť.

To je pekelne dobré prirovnanie! Páči sa mi to! Lyricky, vizuálne aj videoklipmi je vo vašom prípade všetko o fantasy svete, mytológii a podobných veciach. Aký je váš základ v tomto smere – knihy, filmy, hry atď.?


Antonio: Keď sme v roku 2021 založili kapelu, mali sme tento nápad – ja a Tetzel – no, pár nápadov. Ale prvé dve piesne, ktoré sme skutočne nahrali, boli „Born in Valhalla“ a „Raise your Hammer“, ktoré sú najviac s folklórom a mytológiou súvisiace piesne, ktoré máme na našom albume. Keď sme potom pokračovali v nahrávaní, povedali sme si, že by sme možno nemali ísť len folk metalovou cestou a to posilnilo to našu celkovú víziu. Vtedy sme sa rozhodli ísť viac do fantasy sveta a myslím si, že koncept fantasy sveta, kde sme skončili – celá tá vec s barbarom Conanom – je ten neexistujúci fantasy svet, kde vlastne nemáš mať funkčné fantasy brnenie, ani funkčné zbrane. Toto sú naše odevy, ktoré nosíme na pódiu – druh brnenia, ktoré by si naozaj nikto neobliekol. Napríklad Tetzelove ramenné chrániče určite zachádzajú príliš ďaleko. Človeče, veď v podstate sme polonahí. Vo svete fantasy by to ale mohlo fungovať...

Jassy: Áno, ženské brnenie v tomto svete je väčšinou len nejaký plát cez prsia a nič viac.

OK. Chápem…. A aké sú vaše osobné „vstupné brány“ do sveta fantasy. Nejaká konkrétna kniha, film alebo niečo podobné?


Antonio: Videohry! Prvá videohra, ktorú som hral, boli Dungeons & Dragons, Baldur's Gate a potom, o 20 rokov neskôr…

Jassy: Baldur's Gate 3! (Všetci sa smejú)

Antonio: A o 20 rokov neskôr som sa ocitol na pódiu s brnením a mečom.

Ursula: Som dosť stará na to, aby som mohla povedať, že pre mňa D&D nie je videohra. Hrala som D&D starým spôsobom. Ale aj pre mňa je to v podstate to isté.

Antonio: Ale to bola The Dark Alliance. Ale tam sme začínali všetci. Všetci sme tiež fanúšikmi Pána prsteňov, Barbara Conana, televíznych seriálov ako Xena a Hercules. Presne toto boli naše základy. Je to extrémne klišé, ale v skutočnosti to neskrývame. (Smiech) Ale bavíme sa tým a berieme sa vážne v tom, čo robíme, ale nie zas až tak veľmi.

Musím povedať, že moje začiatky boli rovnaké. Teda, až na to, že pokiaľ ide o hry, nebol som skutočným fanúšikom Baldur's Gate, ale pre mňa to bolo Diablo a Sacred.


Jassy: Ooooh, Sacred bol úžasný. Možno aj Gothic?

Nie, pri Diablo II som sa zasekol na príliš dlho na to, aby som mal čas hrať čokoľvek iné.


Jassy: Gothic má teraz niekedy dostať remake, mal by si si ho určite pozrieť.

Hneď ako si nájdem chvíľu medzi manželkou, prácou a inými hrami, sľubujem, že to skúsim. Ale vráťme sa späť k tomu, prečo sme tu... máte za sebou vydanie debutového albumu, máte za sebou „fázu kritiky“ a práve teraz prinášate ľuďom celý album naživo. Alebo skoro celý album.


Antonio: Celý okrem jednej skladby. Akosi z 30 minút hudby hráme 45 minútové predstavenie.

Napriek tomu ste museli jednu skladbu vyškrtnúť. Aký to podľa vás malo zatiaľ dopad na divákov?


Jassy: Je to šialené. Stačí sa pozrieť na RockHarz, kde sme mali autogramiádu – rad bol na nej nekonečný.

Antonio: Museli to zavrieť, pretože sme mali len pol hodiny času.

Jassy: Áno, a keď vypršal čas a museli sme odísť, ale rad sa nijak neskrátil a bolo to jednoducho šialené.

Antonio: Našťastie sme mohli fanúšikov presmerovať do stánku Hot Shots a mohli si s nami trochu pokecať a myslím, že boli veľmi vďační, pretože mnohí z nich povedali: „Stáli sme tam tak dlho a zavreli to rovno pred nami“. Všetky emócie, ktoré vidíš, sa rozvíjajú okolo ľudí, keď počujú pieseň a spievajú spolu s tebou – bolo to len naše tretie vystúpenie a videli sme ľudí stojacich v prvom rade, ktorí už poznali texty. To je niečo tak neuveriteľne dojemné a úprimne sme nečakali, že to tak bude.

Antonio: A to bolo pred dvoma mesiacmi a potom, čo sme začali turné, sa to ešte zosilnilo. Ľudia spievajú naše piesne, skáču, jednoducho sú prítomní. Teraz sme tu v Zlíne a dúfam, že to vyslovím správne. (Áno, podarilo sa mu to 😊 ) A naša úplne prvá show bola v Plzni 2. júna. Chodia sem ľudia, pretože nás už videli v Plzni a prišli špeciálne kvôli nám!

Porovnal som váš „úvodný“ text na webovej stránke AFM (label) a na vašej oficiálnej webovej stránke a je tu jeden malý rozdiel. Predtým ste predstavili hudobníkov, ktorí vás obklopujú, ako „bezmenných členov kapely“ a teraz – na vašom webe – sú predstavení menami. Kedy a prečo ste sa rozhodli zmeniť tento špecifický koncept?


Antonio: Stalo sa to koncom februára... vlastne 3. marca tohto roku, keď sme vydali videoklip k Fury of the Gods. Predtým – v roku 2022 – to bolo dlhé obdobie brainstormingu a nahrávania skladieb a snahy dať všetko dokopy. Bolo to veľa práce. Medzitým sme tiež zisťovali, s akými ľuďmi by sme chceli spolupracovať a potom sme začali hľadať členov kapely a prišli sme s týmito dvoma krásnymi dámami, ktoré sú tu s nami a Florianom a Leifom a ďalšími dvoma úžasnými dievčatami, ktoré sú našimi showgirls – Cristina a Luisa. Tiež ich budeš môcť vidieť dnes večer, keďže sú vlastne súčasťou kapely. Keď sme dali všetko dokopy, oznámili sme svetu, "Hej, toto je kapela!" A ako mi to teraz hovoríš, znamená to, že oficiálna stránka AFM zabudla zmeniť životopis kapely. Asi im to musíme povedať. (Smiech) Som zmätený, že je to aktualizované na našej hlavnej stránke, keďže v súčasnosti na oficiálnu stránku kapely veľa ľudí nechodí. Naše sociálne siete sú zvyčajne super aktualizované. Snažíme sa uverejňovať čo najviac príspevkov a informovať fanúšikov o všetkom, ale čo sa týka webu, je to trochu komplikovanejšie, keďže musíš niečo poslať nejakému chalanovi a on to zmení, takže celý proces trvá oveľa dlhšie. Zrazu je tu postupnosť plnenia pokynu, vieš.

Kapela sa tak trochu zrodila v…


Všetci: VALHALLE! (Smiech)

…. Kapela sa zrodila v ére COVIDu a bolo to vtedy dosť ťažké. Kapely museli komunikovať len cez sociálne siete, čo vyzerá, že sa vám darilo robiť skutočne dobre. Máte nejakú radu pre ľudí, ktorí by chceli zakladať kapelu tak, ako ste ešte nie tak dávno zakladali vy?


Jassy: Myslím, že stačí mať víziu a spoločný cieľ, aby si bol tu pre ľudí s hudbou, ktorú chceš prezentovať davu. Tiež vášeň – toľko ľudí si dnes myslí, že stačí napísať nejaké pesničky a zahrať ich, ale myslím, že ľudia by si všimli, keby len hráš hudbu a nie si pre ňu nadšený. Mať spoločnú víziu, mať spoločný cieľ, ku ktorému sa dopracujete – to vás napája na všetkom, udržiava vás to super sústredených. Tiež by ste sa mali pokúsiť znovu objaviť sami seba v rôznych fázach a podať to najlepšie, čo môžete. Ak máte pocit, že ste spolu so správnymi ľuďmi, automaticky sa to nahromadí. Inšpirujeme sa nejakou ideou, ktorý dostaneme od showgirls, inšpirujeme sa niečím, čo nám dá Tetzel alebo Antonio, Flo sa zapája, je tiež veľmi kritický. Všetci prosperujeme z rôznych odborností a každý jeden z nás prispieva do kapely a v našom prípade je to len niečo organické, čo časom rastie a inak to ani nemôže byť ak si s tými správnymi ľuďmi. Mať takú víziu, túžbu, vášeň a iný druh perspektívy od každého z nás nám dáva to, čo je skutočným základom.

Ursula: Môžem len súhlasiť. Nemôžem pridať nič, čo by to mohlo zlepšiť. Toto bolo naozaj dokonalé!

Antonio: Fakt úžasné!

Aktuálne ste na turné …


Antonio: Áno, už celé tri dni. Preto sme ešte stale svieži a plní energie. (Smiech)

… vybudovali ste si už niečo ako koncertné zvyky?


Jassy: Ak sa nenaleješ dostatočným množstvom vody, mohol by si mať nepríjemné závraty. To je veľmi dôležité. Ja si napríklad každý deň balím sama batoh, aby som si zobrala len to, čo naozaj potrebujem, pretože napríklad včera – mali sme strašne malý backstage a vieš – nechceš byť otravný a ostatným zavadzať. Naozaj sa snažím zamerať na tie najnutnejšie veci, ktoré si potrebujem vziať so sebou. Zvykom sa stáva aj naša malá hra s názvom „Ako naložiť prívesy“. Prvý deň sme mali problém, že náš príves bol preťažený a museli sme veci prerozdeliť. Nikto sa pred tým nestaral o to, ako to efektívne naložiť. A v istom bode sme si povedali „Stop! Nemôžeme to takto robiť ďalej." Takže sme všetko prerozdelili, pretože všetci potrebujeme nielen cestovať, ale cestovať bezpečne.

Ursula: Všetko sa to líši deň od dňa. Ak by si sa o 10 dní spýtal rovnakú otázku, odpoveď môže byť úplne iná. Meníme drobnosti, dolaďujeme.

Antonio: Dobrá vec je, že na miesto prichádzame ráno a môžeme robiť, čo len chceme. Dokonca aj vyriešiť všetky problémy, ktoré sa objavia. Konečne sme našli kúsok pokoja a ja som si konečne našiel čas na cvičenie, čo bolo pre mňa naozaj dôležité – nájsť si čas na cvičenie, lebo posledné dva dni to bolo proste šialené.

Z času na čas robím takú vec – spísal som si nejaké komentáre spod videí na Youtube, spod nejakých recenzií alebo z Facebooku a fakt by som rád počul vašu reakciu na niektoré z nich... a poďme na to rovno k prvému: „Album Legends znie ako plod lásky Doro a Sabatonu.“


Jassy: Awww, to je vlastne fakt rozkošné!

“Nikdy som si nemyslel, že Angus McSix bude mať konkurenciu v kategórií najtrápnejší album roka. Ale zbožňujem ho!”


Ursula: Ten som čítala!

Antonio: Sakra a teraz som zvedavý, kto by vyhral! (Smiech)

Jassy: Mali by sme spustiť hlasovanie!

“All for Metal je skutočným majstrovským dielom všetkých metalových klišé! Sú tak metaloví, že som ochotný sa staviť, že sú magnetickí!”


Všetci: (Smiech)

Jassy: Tento sa mi poriadne páči! Ale nie všetky kovy sú magnetické, takže fyzik vo mne je ako „eeeeeh“.

Antonio: Tak táto odpoveď je neuveriteľne nemecká.

Everybody: (Smiech)

Jassy: Nein! (Nie po nemecky)

“Toto je presne to, čo získaš, keď zvýšiš schopnosti barda na svojom Barbarovi”


Ursula & Jassy: Ánoooo!

Jassy: Niektorí ľudia sú pri týchto komentároch naozaj kreatívni! Toto je poriadne šprtské! Toto je jednoducho úžasné!

Aaaaaaa posledný …. “Chceme ďalší album – IHNEĎ!”


Jassy: Toto mi tiež niekto poslal správou asi dva týždne po tom, čo sme vydali „Legends“. Povedala som si: "Čo do pekla, kámo, práve sme vydali album!"

Antonio: Album sme vydali pred dvoma mesiacmi. Ale musím povedať, že už pracujeme na ďalšom albume. Už máme nápady a ak chceme vyhrať a to teda chceme, musíme pokračovať v nastavenom tempe, chápeš?

Ursula & Jassy: (Spievajú) Run run better run run better run …. (*skladba All for Metal – Run)

V prípade prvého albumu autorsky výrazne prispel Hardy Kerch. Plánujete v tejto spolupráci pokračovať alebo máte vlastné skladateľské ambície?


Antonio: Tentokrát to bude iné, pretože máme o čosi viac času, už sme zistili, ako kapela funguje, takže to nebude tak, že by sme to unáhlili. Nemusíme premýšľať o všetkom – napríklad o zostavovaní kapely. Máme na to viac času a chceme vložiť aj svoj kreatívny príspevok.

OK. Takže ste založili kapelu, vydali album a práve teraz hráte po Európe v dosť veľkých sálach, hrali ste aj na niektorých z najväčších festivalov v Európe. Všetko v priebehu roka ...


Antonio: Vlastne prvá naša skladba išla von 7. októbra 2022 a náš prvý koncert bol tu v Českej republike 2. júna. Môžeš kľudne povedať, že máme tri mesiace. Museli sme byť pokrstení koncertom, kým sme sa mohli skutočne nazývať kapelou.

Jassy: Áno, inak by sme boli len projekt. Len by sme spolu hrali.

Antonio: Boli by sme len film od Netflixu. (Smiech)

Jassy: Pred publikom sme proste museli dokázať, že sme toho hodní.

OK. So všetkým tým, čo bolo povedané, aké sú vaše plány do budúcnosti?


Antonio: Pracujeme na tom. V nadchádzajúcej budúcnosti chceme dokončiť toto turné a hráme na Metal Hammer Paradise v Nemecku a na festivaloch Rock Out a Knock Out. Na ďalší rok už pracujeme na naozaj skvelých veciach, máme veľa požiadaviek a už pracujeme na novom albume, nových videoklipoch, celkovo nových nápadoch.

Jassy: A máme na ceste aj nejaké prekvapenia, takže sa môžete tešiť aj na tie.
Návrat na obsah