Rozhovor 13.09.2023 Firewind - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Michal Roháč • Iovannis Livanos (foto)

FIREWIND
Kapela Firewind oslavuje 20 rokov na hudobnej scéne a pri tejto príležitosti odohrala výročný koncert, ktorý začiatkom septembra vyšiel na Blu ray. Pri tejto príležitosti som si pripravil otázky na ktoré odpovedal gitarista a zakladateľ kapely Gus G. Takže pokiaľ vás zaujímavú jeho hudobné začiatky, ako sa mu pracovalo s Ozzym Osbournom a čo chystá v najbližšom období tak nasledujúce riadky vám to všetko prezradia.


 

Kapela Firewind je na metalovej scéne už 20 rokov. Ako si spomínaš na začiatky?


Začiatky boli zábavné a plné nových objavov. Bol som taký zelenáč pre hudobný biznis. Bol som veľmi zanietený robiť to s mojou vlastnou kapelou. Problém bol v tom, že som nenašiel miestnych hudobníkov, ktorí by sa pridali k mojej kapele. Takže som bol v kontakte s Davidom T Chastainom, ktorý vlastnil malú nahrávaciu spoločnosť Leviathan Records z Atlanty. Pomáhal undergroundovým gitaristom dostať sa zo zeme a videl vo mne potenciál. Nakoniec ma zobral pod svoj label, zohnal mi skvelého speváka Stephena Fredricka a tak sa dala dokopy prvá zostava Firewind. Bol som veľmi vzrušený zo všetkého, čo sa dialo.

Hru na gitaru si zvládol ako samouk, alebo si mal aj učiteľov?


Mal som bežné školy. Chodil som 4 roky do miestnej hudobnej školy a neskôr ďalšie 4 roky na konzervatórium. Nakoniec som žiadal o štipendium na Berklee College of Music v Bostone, čo som aj získal, ale rozhodol som sa čoskoro odísť, aby som sa mohol venovať svojej kariére.

Počas rokov boli v kapele rôzne zmeny v zostave. Ktorá zostava bola podľa teba tá najlepšia?


V kapele bolo niečo magické okolo rokov 2006-2008, keď sme robili albumy „Allegiance“ a „Premonition“ a táto zostava fungovala niekoľko rokov veľmi dobre. Bohužiaľ sme rýchlo vyhoreli a nadšenie vyprchalo. Ale okrem určitej éry, ktorú väčšina fanúšikov objavila a milovala Firewind, by som povedal, že súčasné obdobie mi pripadá ako najlepšia chémia, akú sme od tých dní mali. Táto súčasná zostava funguje skvele na pódiu aj mimo neho, čo je rovnako dôležité.

Vydali ste 9 štúdiových albumov. Ako si vyberal skladby na výročný koncert? Išli ste na rokmi overené skladby na koncertoch, alebo ste vyberali aj dlhšie či ešte vôbec nehrané skladby?


Vybrali sme hlavne to najlepšie, zhodnotili sme, ktoré skladby fungujú dobre naživo, ktoré sú najobľúbenejšie, a potom sme pridali niektoré skladby z najnovšieho albumu s vlastným názvom, keďže sme kvôli pandémii nemali možnosť koncertovať.

Zorganizovať takéto podujatie je dosť náročné. Spomeň ľudí čo ti pri ňom výrazne pomáhali.


Bolo veľa ľudí, ktorí sa podieľali na tom, aby sa to podarilo. Náš booking agent a Tour menžér v Grécku Elias Aravidis, náš európsky agent Thorsten Sohn, ktorý nám pomohol s našou svetelnou produkciou, naši promotéri v Grécku (Gimme Shelter v Aténach a naši priatelia v Principal Club Theater), samozrejme naša úžasná zostava technikov na koncertoch: Stratos (FOH), Jimmy (backline), Michael (LD), náš špeciálny tím fx, náš koncertný agent Yannis Nikolaidis a filmový štáb OTSE. Toľko ľudí, ktorí pomohli, aby sa to zrealizovalo. A samozrejme naša nahrávacia spoločnosť AFM, ktorá verila a investovala do vydania Blu-Ray.

Jedného času si hral v kapele Ozzyho Osbournea. Určite to bol veľký zážitok aj skúsenosť. Spomeň aj niečo z tohto obdobia.


Boli to jedny z najlepších rokov môjho života. Toľko som sa naučil hrať na tak vysoko profesionálnej úrovni. Nikdy nezabudnem na svoj čas s Ozzym, otvorilo mi to veľa dverí a zlepšilo ma to v mojej hre.

Posledné 2 roky si bol hudobne vyťažený. Boli ste na turné s kapelou Beast In Black  bolo ťa vidieť s formáciou G4. Máš ešte nejaké plány na jeseň, prípadne už skladáš nový album? Pokiaľ áno kedy bude vydaný.


Áno. Začiatkom roka sme koncertovali z Beast in Black a na jar som hral aj s G4. Každopádne....nový album Firewind je hotový, bude to náš 10. štúdiový album! Tento október urobím ďalšie krátke samostatné turné v Európe a potom si oddýchnem do roku 2024. Potom sa vrátime von s Firewind, aby sme spustili nový album a svetové turné.

Venuješ sa hudbe a kapele naplno bez iného zamestnania a prezraď čomu sa rád venuješ vo svojom voľnom čase.


Mám veľmi málo voľného času. Firewind a moja sólová kariéra je mojou každodennou prácou. Nielenže som tvorca a gitarista, ale riadim aj svoju kariéru. Dalo by sa povedať, že robím veľa „kancelárskych prác“. Dohliadam na každú časť biznisu okolo kapely. Našťastie mám vlastné domáce štúdio, takže pracujem z domu.

Vo voľnom čase relaxujem s manželkou a našimi mačkami a trávim čas s rodinou alebo priateľmi, keď je to možné. Môj život doma je dosť tichý.

Vďaka za rozhovor. Máš ešte niečo čo by si rád fanúšikom odkázal?


Milujeme ich všetkých a dúfame, že sa im bude páčiť nové vydanie Blu ray! Dúfajme, že vám bude robiť dobrú spoločnosť, kým nebudú vydané nové metalové hymny FIREWIND!
Návrat na obsah