Rozhovor 04.09.2023 Moran Magal - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Alan Rohan

MORAN MAGALMoran Magal v současné době žije v Berlíně, kde si získala poměrně dobré zázemí. Jakou cestou z Izraele až do Berlína prošla si popovídáme v tomto rozhovoru. A formu tvorby kde proplouvá hudebními žánry od folku po metal.

 
 

Alan – Ahoj. Hned na začátku bych se zeptal. Vystupuješ jako Moran Magal s doprovodnou skupinou? Nebo jak toto vše máme chápat?


Moran Magal – Umělkyně i kapela. Jsem zpěvačka, skladatelka a už několik let pracuji na vlastní hudbě, nahrávám a hraji převážně se stejnou skupinou lidí. To dává hudbě zavedený a jedinečný zvuk kapely. Jsme kapela, akorát v našem případě je název kapely, zároveň jménem tvůrce, který za hudbou stojí.

Alan – Hraješ na spoustu nástrojů, prim je klavír a klávesy. Studovala jsi klavír? A kde?


Moran Magal - Ano, řadu let studuji klasický klavír a mám také titul v oboru jazzový klavír. Jsem samouk a než jsem začala brát klavír vážně, hrála jsem většinou podle sluchu, v určité chvíli mi to nestačilo a dodnes studuji klasický klavír.
 

Alan – Pocházíš s Izraele. Momentálně jsi v Německu (Berlin) je pro tebe Evropa více otevřená formě tvé hudby než Izrael?


Moran Magal - Svým způsobem ano. Izrael je plný talentovaných umělců. Ale druh hudby, kterou dělám, se hodí spíše do Evropy. V minulosti mě to mrzelo, dnes to beru.

Alan – Když jsi byla ještě v Izraeli. Měla jsi tam, nebo jsi byla členem hudebních skupin? Pokud ano, jakých a s jakým zaměřením?


Moran Magal - Hrála jsem většinou jako sólová umělkyně, zpěvačka a skladatelka. Byla jsem sama, ne přímo součástí skupiny.

Alan – Máš za sebou několik alb nahraných. Které to jsou? Hudební zaměření alb je stejné? Nebo se žánrově rozchází?


Moran Magal - První 2 alba jsou spíše písničkářské, vyprávění příběhů, hrající různé žánry, od rocku po blues/kabaret. Shades of metal bylo moje třetí album, pouze klavírní a vokální ztvárnění pro metalové klasiky, toto album vydláždilo cestu k metalu. Od té chvíle jsou Under Your Bed a naše nové album Time Prisoner z definice temný epický rock s folk metalovými vlivy. Ale mohu upřímně říct, že hudba, kterou dělám, je pro lidi, kteří milují hudbu, není generově omezená.

Alan – Kde, nebo u koho alba vyšla?


Moran Magal - První 3 alba byli nezávislé (vlastním nákladem), další dvě s kapelou - Under Your Bed a Time Prisoner jsou u labelu 7hard.

Alan – V přípravě je nové album. Kdy plánuješ jeho vydání a na jakých nosičích vyjde?


Moran Magal – Momentálně neplánuji. Album Time Prisoner jsme vydali u labelu 7hard letos v dubnu 2023. Je to druhé album s kapelou a moje páté jako umělkyně.

Alan – Hudební zaměření máš různorodé, jak jsem už napsal. Nelze jednotně říci je to metal, nebo rock, nebo folk. Co tedy přesně tvoříš? Protože tvá hudba, vystupování na koncertech nebo festivalech, u tebe lze v různých hudebních směrech. Můžeš vystoupit jak na metalové akci, tak na rockové akci, tak na world music a mnoho mnoho dalších odnoží.


Moran Magal - Snažím se neomezovat svou fantazii a kreativitu, pokud jde o skládání a psaní. Moje hudba je ve spektru Dark/Epic Rock, ale je pravda, že se hodí na metal, folk a další různé festivaly. Je to něco jako Singer a skladatel metalu. Sdílím svůj vnitřní svět a nechávám se inspirovat hudbou, kterou miluji. Připadá mi omezující psát a skládat pouze jeden konkrétní žánr, ale hudba, kterou dnes s kapelou dělám, je velmi soudržná a může si ji užít mnoho lidí, nejen metalistů.

Alan – Tvé úspěchy? V Německu ale i mimo Německo a v tvé domovině?


Moran Magal - Spolupracovala jsem s umělci, které mám rád, jako jsou Tanzwut, Orphaned Land a  Warrel Dane, hrála jsem se svou kapelou na velkých festivalových pódiích, také skládám pro jiné umělce, užívám si života jako muzikant.

Alan – Tímto bychom mohli uzavřít náš první rozhovor. Jen se zmíníme že nedávno byl vypuštěn do světa nový klip. Mouth of History? A je to tedy předzvěst nového alba na CD/LP/MC?


Moran Magal - Mouth of History je převzato z našeho nového albového Time prisoner a obsahuje fotografie z našeho vystoupení na festivalu Les Anthionises v Belgii. Osobně na tomto videu miluji to, že ve skutečnosti zachycuje naše osobnosti, skupinu lidí, nebereme se příliš vážně a bavíme se tvorbou hudby.

Alan – Více probereme okolo tvého hudebního zaměření v druhém pokračování rozhovoru. Kde se budu ptát i na texty které jsou tklivé, i démonické. Co říkající v mezilidských vztazích a ...... na to si čtenáři budou muset chvilku počkat. Takže díky že ses nám poodhalila.


Návrat na obsah