Rozhovor 11.08.2023 Newspeak - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Alan Rohan

NEWSPEAKRozhovor se skupinou Newspeak, co nového a co máme čekat.
Metalcore-alternative / Valašské Meziříčí
Newspeak je valašská kapela kombinující metalcore a elektronické prvky. Kapela původně vznikla jako dvoučlenný studiový projekt zpěváka Richarda a bubeníka Miry. Zásadní změna přišla v roce 2018, kdy se k Newspeaku přidávají kytaristé Tomáš a Gulan spolu s baskytaristou Přemou a vzniká tak plnohodnotná kapela.
Ještě v tom samém roce stihne kapela odehrát řadu koncertů. Repertoár kombinoval melodický death metal spolu se švédským death metalem.
 
V průběhu roku 2019 Newspeak opouští Mira a Přema, které vystřídali Petr a Madpaul. Změna sestavy ovlivnila i směr, kterým se kapela nadále ubírá. Opouští ,,švédské vody'' a soustředí se víc na metalcore a elektro prvky.
 
Richard - Zpěv
Tomáš - Kytara
Gulan - Kytara
Madpaul - Basa
Jiří – Bicí

 
 

Alan – Zdar bando, co dodat více k předmluvě?


Madpaul - Ahoj Alane, k předmluvě bych dodal snad jen, že před vydáním našeho alba v roce 2021 jsme ještě vystřídali bubeníka. Tento post obsadil náš kamarád Jirka, se kterým nám to ladí dodnes.

Alan – Na svém kontě máte zatím dvě alba, dvě CD. Každé trochu jiné. Tohle by jste mohli rozvinout.


Madpaul - Naše první písničky byly ve stylu raných At the Gates, nejedná se však o plnohodnotné album, ale vydali jsme pouze tři singly. Po personálních změnách jsme začali psát nové věci, které přirozeně vyplynuly z nové sestavy. Žánrově to byla spojka metalcoru a elektra.

Alan – Poslední album vyšlo v roce 2021. Na nové se chystáte, v jakém hudebním duchu, v hudebním zaměření bude?


Madpaul – V nových písničkách jsme se uchýlili trochu více k progresivnějším kytarovým riffům a možná i trochu djentu. V jádru se ale bude stále jednat o metalcore.

Alan – Předešlá otázka byla jen okrajová informativní ohledně nových skladeb. To probereme až bude venku deska. Nelze nezaregistrovat že Newspeak roste koncertně i festivalově. Tak povídejte, intenzita hraní a posuny?


Madpaul - Nejintenzivnější je momentálně skládání a cvičení nových písniček. Ty však máme v plánu už na podzim odpálit na koncertech do lidí. 6. října budeme mít premiéru v našem hlavním městě v klubu Modrá Vopice, 13. října v domovském M Klubu ve Valmezu a týden na to vystoupíme na Melodce v Brně.

Alan – Pro vás zajímavé odehrané koncerty a festivaly? Příkladně lom Zbytiny a South of Heaven. A co dál?


Madpaul - Festival South of Heaven nás určitě zasáhl nejen nádhernou lokalitou, ale i skvělou atmosférou. Vypíchnout taky musím Radvanickou Rockovou Rokli. Naší srdcovou záležitostí jsou samozřejmě koncerty v rodném Valmezu.

Alan – Top lokalita, nebo lokality kde jste hráli? A proč?


Madpaul - Jednoznačně koncert v dílně u táty našeho kytaristy Gulana. Sám uznej, že nemůže být nic víc metalové, než uspořádat koncert mezi CNC frézami.

Alan – Nemáte / nedělá vám problém název kapely? Když už jedni Newspeak existují?


Madpaul - O Newspeak z Japonska jsme se dozvěděli až když už jsme měli vyřešenou distribuci našich písniček na Spotify. Bylo nám divné, kde se nám berou poslechy právě z této země a díky tomu jsme na naše ,,jmenovce’’ narazili.
 

Alan – Obrazový materiál. Co vše máte a na co se teď připravujete obrazově?


Madpaul - Máme, troufám si říct, hromadu nového materiálu, který průběžně zpracováváme. Taky makáme na nové grafice, ať nežijeme jen z toho, co bylo, ale posuneme se zase kus dopředu.

Alan – Vtípky, srandičky, legrácky – při cestách na koncerty? Hoďte něco pro zasmání. Klidně každý z vás co se přihodilo a máte vždy úsměv na tváři, když si na danou situaci vzpomenete.


Madpaul - Většinou jezdíme dvěma auty, abychom se spolu nemuseli bavit, když zrovna někdo na někoho nemá náladu. Samozřejmě si dělám legraci. Cestou na koncert většinou posloucháme muziku, cestou z koncertu bývá atmosféra uvolněnější, vzájemně do sebe šijem, pak se zkritizujem a nakonec se opijem. Nazval bych to českým standardem.

Alan – Ne moc dlouhý rozhovor, ale to nevadí, další bude s novým albem. Díky a ať se daří.


Madpaul - Díky moc za rozhovor, stejně tak ať se daří i Tobě.

Návrat na obsah