Rozhovor 05.08.2023 21 Gramu - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Alan Rohan

21 GRAMŮrock Jihlava
21 Gramů z Jihlavy se představuje jako kapela, která se nechce nechat omezovat žádnými hudebními škatulkami. Příznačné pro tvorbu je snaha o pestrost a stylovou různorodost s texty výhradně v češtině. Rock bez zábran pro všechny generace posluchačů rockové hudby.

 

Alan – Ahoj bando, tak se nám představte.


21 Gramů – Ahoj Alane. Zdravíme všechny čtenářky a čtenáře a přejeme fajn léto ze srdce Vysočiny z Jihlavy. A vlastně také i ze Slovenska, protože jsme tak trochu Česko-Slovenská kapela, takže ještě dodáváme – čavte 😉.

Alan – Na prvopočátku jste byli v jiné sestavě. Současná a snad už stálá sestava je tedy kdo?


Jiří Hofbauer – Současnou sestavu tvoří jednak dlouholetí členové kapely, ale také jedna nová tvář,tedy: Jakub ,,Suši,, Mokrý (zpěv), Radoslav ,,Mandarin,, Sido (bicí), Petr ,,Pedro,, Vácha (kytara), Stano Petráš (kytara) a Marek Jonák (basa).

Alan – Tvorba 21 Gramů je rock, ale spíš formou toho melodického rocku. Ze kterých proudů tedy vycházíte?


Stano Petráš – Všichni členové kapely už jsou zkušení muzikanti, kteří se v minulosti věnovali různým žánrům, od punku, metalu, přes hard rock až třeba k crossoveru , nebo progressive rocku. Takže záběr opravdu široký a je tedy z čeho čerpat a vycházet.

Alan – Abychom nezapomněli. 21 Gramů by měla vážit duše. Tak váš přístup k duši a duchovnu?


Marek Jonák – Tak přístup k duši a duchovnu máme všichni svůj vlastní a individuální, ale společné pro všechny je určitě snaha každého z kapely co nejvíc z té svojí muzikantské duše vložit do tvorby a do hraní samotného.

Alan – V letošním roce vydáváte, přesněji řečeno, vydali jste prvotinu. Hlavně internetově, pokud ji někdo chce do ruky, tak obdrží flash disc. Proč jste se rozhodli pro tuto formu?


Jakub Mokrý – Rozhodli jsme se pro aktuální trend a vydali jsme album jednak prostřednictvím streamovacích služeb a e-prodeje (Supraphon), ale také fyzicky na USB audio flasch disku (s digipackovým obalem) a umožnit tak co nejsnadnější přístup posluchačům k přehrání naší hudby. Přeci jen přehrávače CD jsou na ústupu a USB je dnes už možné přehrát všude – v autě, rádiu, PC, televizi atd. Samozřejmě výrobu klasických CD plánujeme také.

Alan – Mohli jsme zaznamenat hned několik (X) úspěchů vašich skladeb. Tak se pochlubte co kde jste vyhráli, a nevynechejte ani video klipy, tam také proběhly klady.


Jiří Hofbauer – Tak Alane, to bude dlouhá odpověď(smích). Pokusím se pokud možno stručně.
Oficiální klipy máme dva – na skladbu Šedá a Patos. Oba prošly vlastně skoro stejnou cestou – oba klipy 4x za sebou první místa ve VideoShockparádě magazínu RockShock, oba si vedly úspěšně i v TV Rockparádě Rádia Fajn Rock Music a objevily se i na TV obrazovkách na Óčko Star,V1 a MVTV; první místo dosáhl klip Šedá i v MakTV Hitparádě (magazín Muzikanti a kapely).

Další úspěchy dosáhly také v Hitparádách Kluboofka TV – Šedá první místo v prosincovém kole (2021) i ve Velikonočním speciálu (duben 2022) + nejúspěšnější videoklip Kluboofka TV roku 2022. Klip Patos první místo v dubnovém kole 2023 a druhé místo ve finálovém kole (květen 2023) Kluboofka TV. Oba klipy pak ještě v TOP 10 nejúspěšnějších klipů za rok 2023…

Od vydání alba v dubnu 2023 si naše skladby vedou úspěšně i v rádiových hitparádách (momentálně rotace v 11 nemainstreamových rádiích). Skvěle si vedou songy Bludnej kruh, Poutník, Patos, Šedá ale i další skladby z alba. Např. Bludnej kruh 4x za sebou 1. místo v Hitparádě Rádia Géčko a následně i výhra ve Zlatém kole Hitparády Rádia Géčko. Skladba Šedá a Patos se objevily i v pořadu Naděje Beatu Rádia Beat; song Bludnej kruh skončil na třetím místě v Hitparádě Česká desítka na Rádiu Rock Zone… atd.

Alan – Zůstaneme u těch úspěchů. 21 Gramů si zahrála i s kapelami zvučných jmen jak z Česka tak Slovenska. Jaké jste z toho měli pocity? Měli jste možnost s některými členy kapel si i popovídat? A jak se k vám chovali?


Petr Vácha – I když to zní jako klišé, ale každý koncert jsme si opravdu užili. Každé hraní má něco do sebe, kluby, festivaly, každé místo svou atmosféru. A co se týká kapel – samozřejmě pokec nesmí chybět, někdy i delší pokec (smích). A chování? Nemáme vůbec žádné negativní zkušenosti, nakonec jsou to všichni kolegové muzikanti a v naprosté většině i všichni na pohodu.

Alan – Za sebou máte, nebo jste odehráli relativně dost koncertů, vystoupení. Z kterých akcí jste měli největší radost? A které akce vás nejvíce bavily? Proč?


Jakub Mokrý – Jak už řekl Petr, baví nás každé hraní, každá možnost předat naši hudbu živě posluchačům. Každá akce je jiná  - v klubech, na koncertech i na festivalech, takže je těžké říct, z čeho jsme měli největší radost, nebo kde nás to bavilo nejvíc. Vše má něco do sebe, atmosféry v klubech, společnost známých kapel na velkých festech, někdy skoro rodinná atmosféra na těch menších, nebo dobrý pocit na těch charitativních…

Dost často prostě utkvěje v mysli to poslední hraní, jako třeba teď naposled v Humpolci na druhé scéně Bernard festu v Motorkářském Doupěti – velmi příjemné prostředí, fajn lidé. Doporučujeme všem Doupě navštívit a nejen motorkářům.

Alan – Popřemejšlejte a trochu odlehčete tento rozhovor. Vtipné až humorné záseky s kapelou, které se nechají uveřejnit?


Radoslav Sido - …aj, tak těch by bylo, ale pro veřejnost ….? (smích)

Třeba na nedávném promo focení fotografka: ,,Neva, ten divnej flek vpravo pak vyretušuju.,,

A nejmenovaný člen kapely: ,,To nemůžete, to je náš bubeník Rado,,

Alan – Díky za rozhovor a snad se i sejdeme někde na koncertě na Západočesku.


21 Gramů – Alane,i my děkujeme za rozhovor, zdravíme všechny a těšíme se na setkání s tebou i se čtenáři někde na koncertě (i po něm 😊).

Návrat na obsah