Rozhovor 18.07.2023 Circle of Witches - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Samuel Sámel

CIRCLE OF WITCHESAko to vyzerá, keď život plne odovzdáte undergroundovej hudbe? Ponurý, prekvapivý a miestami zábavný – taký bol rozhovor, ktorý sme pred dvadsiatymi narodeninami kapely spravili s Mariom „Hell“ Bovem – lídrom talianskej heavy doom metalovej Circle of Witches.

 

Circle of Witches funguje už takmer dve desaťročia. Ako by si opísal doterajšiu cestu kapely?


Úžasná a vyčerpávajúca zároveň. Zažili sme veľa zadosťučinenia, stretli sme tisíce ľudí, ktorí ocenili naše živé vystúpenia, veľa sme si užili počas výletov na miesta, fandenia iným kapelám a riešenia množstva problémov pred koncertmi. Postupom času to však bolo frustrujúce, pretože sme sa do toho pustili úplne sami, opustili sme rodiny, zanechali sme stabilné zamestnania, ktoré by mohli prekážať hudbe, dali sme 101 % na pódiu aj mimo neho, nadviazali vzťahy s inými kapelami, promotérmi, časopismi. ... Nikdy toho však nebolo dosť. Vždy je tu niečo, čo nám bráni vykročiť vpred. Najväčší problém je hrať s ľuďmi, ktorí nemajú v pláne zmeniť kapelu na niečo profesionálne. Každopádne, som dostatočne tvrdohlavý na to, aby som to celé ťahal, menil hudobníkov, učil ich hrať riffy a vystupoval na pódium s pôvodným duchom Circle of Witches.

Keď sa pozrieš späť na svoje predchádzajúce albumy, ako myslíš, že sa zvuk a štýl kapely za tie roky vyvinul?


Náš zvuk sa zmenil zo stoner rocku na niečo metalovejšie a doomové. Aj náš prístup k pódiu a šou sa zmenili, a to serióznejším a profesionálnejším spôsobom. Na začiatku bolo naším cieľom urobiť veľa hluku, urobiť pozoruhodné vystúpenia a zapísať sa do pamäti ľudí ako „vtipná“ kapela. Mali sme dosť punkový postoj. Ako sme pokračovali, unavilo nás byť niečím ako klaunami. Aj keď sme hrali dobre, ľudia sa na nás pozerali ako na kapelu, ktorá je skôr voľnočasovou aktivitou. Takže sme prijali trocha iný koncept, imidž a postoj na pódiu, všetko to oveľa lepšie zapadalo do tém našich textov, a tak sme konečne boli vnímaní ako seriózna kapela. Ľudia na koncertoch začali nastupovať do temnejšej a hlbšej atmosféry, tej správnej psychologickej nálady, ktorú sme chceli obnoviť.

Circle of Witches sa blíži k významnému výročiu. Môžeš sa s nami podeliť o nejaké podrobnosti o vašom nadchádzajúcom míľniku a nejakých špeciálnych plánoch na jeho oslávenie?


Dve desaťročia už znamenajú život. Narodeniny sme vždy oslavovali koncertmi, to je to najlepšie, čo môžeme urobiť. Rozmýšľam o vydaní nejakých singlov, možno spolu s lyric videami alebo niečo podobné. Nie som si istý, či vyprodukujeme kompletný album, aj keď v minulosti Circle of Witches plánoval koncept piatich albumov založený na prírodných živloch. V súčasnosti naozaj neviem povedať, či je album stále niečím užitočným a dostupným pre undergroundovú kapelu, ako sme my. Prichádzajú nové skladby, sú tvrdšie a pomalšie, testujem úplne novú zostavu s vývojom zvuku. Okrem nových piesní sa chcem vrátiť ku koncertovaniu v zahraničí, pretože COVID-19 nám pokazil dve turné, ktoré sme si naplánovali na apríl a máj 2020. Kvôli ekonomickým dopadom pandémie spolu s medzinárodným zhoršením po ukrajinskej invázii sme sa museli vzdať tretieho turné, ktoré sme plánovali v septembri 2022. Dúfam, že naši promotéri sa dokážu čo najskôr opäť postaviť na nohy. Každopádne, chystáme sa vydať niekoľko reedícií starých piesní prevzatých z našich albumov a demo nahrávok, aby sme upútali pozornosť pred oslavou 20. narodenín. Pred mnohými rokmi ma napadlo, na oslavu tohto dôležitého míľnika, usporiadať tu v našom meste malý festival so starými členmi kapely Circle of Witches a ďalšími kapelami, s ktorými sme počas týchto rokov zdieľali pódium. Napriek mojim plánom ale väčšina z nich už nie je aktívna. Veľa z tých skvelých chlapov sú dnes len frustrovaní otcovia a zamestnávatelia, ktorí už nemajú čas na svoju vášeň...

Existujú nejaké konkrétne pamätné momenty z histórie kapely, o ktoré by si sa chcel podeliť so svojimi fanúšikmi? Či už dobré alebo zlé :)


Vieš, keď hráš na rôznych miestach a v rôznych krajinách znamená to, že si musíš zapamätať veľké množstvo faktov. Raz v Rakúsku som vyniesol bubeníka zo podniku, kde sme hrali, na pleciach, neskoro v noci po ťažkej párty, ktorú pre nás dav pripravil. Bol na mol a mimo a ja som ho hodil do snehu, aby som ho prebral. Jednoducho ďalej spal a klepal sa v tričku v snehu. Nechali sme ho desať minút samého, ale potom sa v nás ozvala naša ľútosť.

Inokedy zas v Rusku, nás náš miestna promotérka zoznámila s významným motorkárskym klubom. Zaviedla nás na oslavu 25. výročia v akejsi scenérii Mad Maxa s „kinematografickým“ vrakoviskom, lietajúcimi motorkami, plameňometmi a plnom ľudí typu „Sons of Anarchy“.  Promotérka povedala, že majú veľmi blízko ruskému prezidentovi, na tomto mieste je armáda a niektorí ľudia vo vnútri dostali pištole a automatické zbrane, rovnako aj ich deti, ktoré postávali s nimi. Atmosféra bola milá, hudba bola hlasná, šialené množstvo ľudí nám ponúkalo vodku a nejaký iný alkohol. Vrátili sme sa do hotela totálne opití a stopovali sme auto... Zobudil som sa priamo v posteli so všetkými obličkami a pečeňou na správnom mieste. Keď sme sa vrátili do Talianska, googlil som a zistil som, že ide o akúsi súkromnú milíciu zakázanú v niektorých európskych krajinách a zodpovednú za niektoré útoky na Kryme počas vojny na Donbase. Úprimne, počas párty som sa nebál, pretože ľudia boli priateľskí a otvorene protinacisticky ladení, ale z toho čítania mi behal mráz po chrbte.

Niečo vtipné, mužský promotér mi ponúkol veľa kokaín za sex, ale nezaujímali ma drogy ani sex s ním. Alebo keď som si uvedomil, že som nechal gitaru na mieste, keď som parkoval moje auto v garáži domu... Musel som cestovať späť a urobiť 1000 km. Smiešne, ale drahé. Alebo keď sa opijeme s Nicholasom Barkerom, aj keď nemôžem nič povedať bez toho, aby som narušil jeho súkromie.


Ako sa zmenila metalová scéna od doby, kedy Circle of Witches začínal a ako si sa týmto zmenám prispôsobil?


Keď sme začínali v roku 2004, vychádzali sme z 90-tych rokov, kedy pôsobili skvelé kapely, dokonca aj v Taliansku. Chcel som (sníval som o tom) urobiť zo svojej hudby prácu na plný úväzok, nie ako jediný profesionálny hudobník, ale ako celá kapela. Neviem si predstaviť, že by sa veci menili tak rýchlo... Internet poskytoval toľko možností, ako osloviť globálne publikum. Príliš veľa skupín začalo súťažiť o zviditeľnenie a zároveň globálne publikum príliš rozdelilo svoju podporu. Výsledkom bolo, že nové kapely mali väčšie ťažkosti ako predtým pri získavaní potrebnej fanúšikovskej základne na rozvoj svojej kariéry. Odrazu hrať a písať dobrú hudbu nestačilo. V súčasnosti musíte byť manažér sociálnych sietí, tvorca obsahu, dobrý v PR a potom dobrý hudobník a skladateľ... Snažili sme sa rozšíriť našu fanúšikovskú základňu aj mimo Talianska, koncertovať v zahraničí a pracovať na sociálnych sieťach, udržiavať vzťahy s veľa ľuďmi. Začali sme tiež uzatvárať zmluvy s medzinárodnými promotérmi a bookingovými agentúrami, aby sme sa zamerali na väčšie miesta a festivaly. Istý čas sme robili skvelé veci. Ale veci sa zhoršovali a zhoršovali – s malými príjmami, platmi za hranie a osobnými záležitosťami, ktoré podkopávali stabilitu kapely. Čas je naším osobným nepriateľom, pretože počas rokov sme boli nútení hľadať si stabilný príjem a normálne zamestnanie niekde inde.


Čo ťa inšpiruje po textovej stránke a ako pristupuješ k písaniu piesní pre Circle of Witches?


Mám množstvo záujmov ako antropológia, história, okultizmus, klasický goth, fantasy alebo sci-fi román a kino. Tieto koníčky používam ako nástroje na premýšľanie o realite a písanie príbehov. Nepáči sa mi prúd vedomých textov. Vždy sa snažím vytvoriť príbeh, nejaké alegórie, aby som opísal určité pojmy. Takže môžete nájsť mága, ktorý kradne duše, aby získal moc, bol porazený armádou mŕtvych, ako aj Lucifera, ktorý dodáva ľudstvu ako Prometeus iskru intelektu a umenia. Hovoril som aj o skutočnom človeku, ako je filozof Giordano Bruno, Spartakus – staroveký bojovník alebo Anton LaVey, zakladateľ Cirkvi Satanovej.
Aj keď nemám žiadnu zvyčajnú metódu, väčšinou začnem od gitarového alebo basového riffu, od vokálnej témy, prepojím ich s inými časťami, zafixujem ten správny rytmus myslením na vystúpenie pred ľuďmi. Keď je základ pripravený, hrám ho s ostatnými chalanmi v kapele, aby sme dohodli detaily. Medzitým nechávam hudbu inšpirovať vznik textov. Pri minulých albumoch som začínal s jasným konceptom, témou, s ktorou súviseli všetky texty. Nebol to skutočný koncepčný album s príbehom rozdeleným do niekoľkých kapitol, ale spoločná téma videná z rôznych uhlov pohľadu prostredníctvom rôznych skladieb.

Máš nejaké zvyky alebo „potrebné podmienky“, keď skladáš svoju hudbu?


Potrebujem len čas na skladanie, ale čas je môj najväčší nepriateľ. Toľkokrát sa bezvýznamný hluk v mojej hlave zmení na špecifický riff alebo melódiu. Tak si ho začnem spievať nespočetne veľa krát, kým sa mi to nepodarí nahrať. Obávam sa, že stratím pamäť na tieto nápady, takže svoju nahrávaciu aplikáciu mám vždy pripravenú na prácu v mobile. Skutočná dráma je, keď plávam v bazéne alebo sa sprchujem... Niekedy som nahral veci, keď som bol úplne mokrý, uviaznutý v premávke alebo uprostred noci... Vtedy sa nevieš dočkať chvíle kľudu, ktorú si vieš vyhradiť na umenie (lol)

Mal si nejaké špecifické hudobné alebo tematické vplyvy, ktoré zohrali významnú úlohu pri formovaní zvuku kapely?


V začiatkoch Circle of Witches sme proste nasledovali tieň Black Sabbath s niekoľkými tónmi Kyuss a Melvins. Rock 70-tych rokov, stoner, doom, heavy metal tvoria pozadie kapely. Keď niečo píšem, nesledujem konkrétny žáner, ale náladu. To je dôvod, prečo môžeš počuť toľko rôznych vplyvov. Poznám hudobný biznis, tie veci z marketingu a iné hlúposti, ktoré ti môžu uľahčiť tvoje úsilie. Vydavateľstvá chcú jednoducho rozpoznateľný obsah, ktorý môžu zaradiť do správneho katalógu alebo zoznamu skladieb, aby si fanúšikovia mohli podľa svojich zvykov ľahšie vybrať, čo budú počúvať. Je to silné obmedzenie voľného toku kreativity. Toto všetko viem, ale snažím sa hrať, bodka. Jediný smer, ktorý dávam môjmu písaniu piesní, je cieľ živých vystúpení. Pýtam sa sám seba, či by tento riff, ten refrén alebo beat mohli fungovať na pódiu a ako budú ľudia reagovať fyzicky a psychicky. Niekedy sme po tom, čo odzneli na pódiu zmenili štruktúru piesne alebo rýchlosť, pretože sme cítili, že publikum nie je až tak zapojené. Je to spôsob, ako optimalizovať písanie skladieb.

Čo môžu fanúšikovia očakávať od Circle of Witches z hľadiska novej hudby alebo albumov v blízkej budúcnosti?


Stále nie som presvedčený o novom kompletnom albume. Úprimne neviem, či si ľudia naozaj chcú vypočuť LP platňu, pretože aj starší metalisti sa zviezli na trende playlistov. Nechcem strácať čas a peniaze nahrávaním niečoho, čo ľudia nechcú počúvať. Takže pravdepodobne vydáme kopu singlov a neskôr ich zahrnieme do albumu, ktorý budeme predávať na koncertoch. Rozmýšľam, že investujem nejaké peniaze do videí a propagácie na internete namiesto produkcie fyzického albumu. Predovšetkým sa teraz sústredím na stabilitu zostavy, keďže som za dva roky dvakrát vymenil všetkých členov kapely. Pandémia prinútila mojich bývalých kolegov nájsť si bezpečnejší spôsob zárobku, takže sa presťahovali do iných miest, kde to bolo jednoduchšie. Keď bolo naše posledné turné plánované na september 2022 definitívne zrušené, veci sa zrýchlili (a zhoršili), takže som zostal bez basgitaristu, gitaristu a bubeníka, jeden po druhom pokojne opustili kapelu. Tak som začal hrať na basu namiesto gitary a najal som nového bubeníka Tullia Carlea a dvoch gitaristov. Jeden z nich opustil kapelu aj kvôli novej práci, takže teraz sme trio so sólovým gitaristom Marcom Monacom. Circle of Witches bol už v minulosti, pomerne dlhú časť svojej kariéry, triom. Potom sa zmenil na kvarteto s druhou gitarou. Teraz hľadám stabilný vzorec so stovkami nápadov a skladieb v mojej mysli, ale mojou prioritou je veľmi stabilná zostava. Chcem jednoznačne dať dokopy zostavu a následne aj zvuk. Aj keď som už toľkokrát menil hudobníkov, vždy som rešpektoval všetky plánované koncerty, vždy som tvrdo pracoval s novými členmi. Strávil som kopec času, aby som obnovil starý zvuk bez možnosti hľadať niečo iné. Teraz si myslím, že ten čas prišiel.

Máš nejaké plány na turné alebo živé vystúpenia v najbližších mesiacoch?


Plány turné si nechávame na dobu, kedy dostaneme von nové veci. Teraz prijímame len jedno alebo dve vystúpenia. Zdá sa, že festivaly sú pre tie kapely pod „nesprávnou“ agentúrou uzavreté a tak aj o miesta a koncertné sály. Každopádne, stratil som veľa peňazí, keď minulé plánované turné vybuchli a stále sa zotavujem z práce, kvôli ktorej mi nezostávalo toľko času na turné. Účty volajú, človeče...

Aké sú vaše, ako kapely, dlhodobé ciele a vízie?


Mojím realistickým dlhodobým cieľom je pokračovať v hraní, pokiaľ mi to zdravie dovolí. Po dvadsiatich rokoch nevidím, že by som dosiahol hudobný úspech, myslím, že na to tu nie sú podmienky. Taliansko jednoducho nie je miesto na hranie metalovej alebo nekomerčnej hudby a vidím, že aj v zahraničí sa veci kazia. Krutou pravdou je, že okolo je priveľa (zbytočnej) hudby, priveľa skupín, málo poslucháčov, ktorí majú záujem veľmi intenzívne podporovať málo kapiel. Cítim sa byť odsúdený na zánik, preto hrám doom... (lol)

Máš v hlave nejaké vysnívané projekty alebo spolupráce, ktorým by si sa chcel s Circle of Witches venovať?


Rád by som si zahral s kamarátmi z iných talianskych doomových a heavy metalových kapiel. Niečo sa chystá, ale všetko to súvisí s procesom tvorby nových skladieb. Vysnený projekt by mohol byť hosťovanieRoba Halforda alebo Tonyho Iommiho v mojich skladbách... Ale to sa bavíme v rovine snov. Poprosil by som medzinárodného producenta, aby nás sledoval, ak sa rozhodneme napísať kvalitný album v starom štýle.

Ako vyvažuješ svoj osobný život a záväzky s požiadavkami kapely?


Dobrá otázka... Dal som svojmu životu špecifickú podobu, aby som sa mohol hrať s nie toľkými vedľajšími zodpovednosťami. Nemám deti, stabilnú prácu, svoj rodný dom som neopustil kvôli znižovaniu nákladov. Videl som príliš veľa priateľov, ktorí odchádzali hrať hudbu do zahraničia a výsledkom bolo, že len pracovali na platení účtov a nemali čas hrať a nakoniec aj tak skončili na mizine. Mal som veľa vzťahov a prvé, čo som vždy povedal, keď to začínalo byť vážne, bolo „Prvá je u mňa hudba, potom ty“. Pre väčšinu z nich to bolo pritvrdé, nie ale pre moju súčastnú, ženu, s ktorou zdieľam svoj život. Vystriedal som niekoľko nestabilných zamestnaní, aby som mohol robiť koncerty, skúšky, cestovať bez obmedzení. Po pandémii som prijal prácu na čiastočný úväzok, aby som mal aký-taký príjem, čas a správnu flexibilitu, aby som mohol hrať v dlhom horizonte . Je to prechodná situácia, ktorú som plánoval ukončiť, keď to bude po koncertnej stránke lepšie. Nie je to rovnováha, je to boj, ale aj otázka šťastia. Stretol som (alebo som si vybral) ľudí, ktorí rozumejú mojim potrebám.


A na záver, je nejaký odkaz alebo niečo, čo by si chcel odkázať svojim fanúšikom, ktorí ťa celé roky podporujú?


Circle of Witches ide sfukovať dvadsať sviečok. Mnohí z vás nás sledujú od prvého predstavenia, niektorí nás počas týchto rokov spoznali. S mnohými z vás som v kontakte a neustále nás žiadate, aby sme hrali vo vašom meste alebo aby ste konečne mohli počuť nejakú novú tvorbu. Môj narcizmus to naozaj oceňuje a dáva mi energiu pokračovať na tejto ceste. Nie som ten typ „umelca“, ktorý robí umenie pre seba, hrám, aby sa ľudia bavili, aby sa bavili, zahádzali si hlavou a vykričali sa počas koncertov. Podporte teda Circle of Witches, zdieľajte našu hudbu a naše meno so svojimi priateľmi, kupujte si hudbu a navštívte náš koncert. Toto je jediný spôsob, ako prinútiť kapelu rásť a vytlačiť ju mimo močiarov undergroundu.
Návrat na obsah