Rozhovor 09.07.2023 BloodBound - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Michal Roháč

BLOODBOUNDŠvédska ikona melodického metalu BloodBound vydala začiatkom júla nový album. Pred vydaním albumu kapela oznámila, že novinka bude trochu iná a hudobne prepracovanejšia než predošlé albumy. Priznám sa, že som bol veľmi zvedavý na nový album a tak som si pripravil otázky a dohodli si termín rozhovoru s klávesákom Fredrikom Berghom. Takže v nasledujúcom rozhovore sa už dočítate viac o albume, ktorý Fredrik detailne opísal, aké vystúpenia plánujú ku vydaniu albumu, ale aj to či sa ešte pamätajú na koncert ktorý odohrali na Slovensku.Ahoj. Po dvoch rokoch vydávate nový album. Predošlý album bol vynikajúci tak čo môžeme očakávať od novinky?


Tales From The North je náš desiaty štúdiový album a myslím si, že piesne na albume sú rýchlejšie a bližšie k niektorým našim starším veciam ako 'Moria' a 'Nosferatu', ale majú zložitejšie aranžmány. V porovnaní s predchodcom „Creatures Of The Dark Realm“ sú tu ťažšie gitary a hlbšie znejúce klávesy. Zakomponovali sme aj niektoré tradičné severské ľudové hudobné nástroje, ktoré zodpovedajú konceptu albumu. Je to stále čistý power metal, no snažíme sa ho posunúť na vyššiu úroveň.

Tales From The North už v názve hovorí, že témy budú o severskej mytológii. Čo vás inšpirovalo pri komponovaní?


Cítili sme, že je čas napísať album o našich severských koreňoch!

Muziku a texty skladáte spoločne, alebo je to záležitosť pár členov v kapele?


Čo sa týka hudby, môžem povedať, že neustále pracujeme na materiáloch piesní. V kapele sme traja hlavní skladatelia, Bergh/Olsson/Selleby. Zbierame materiál piesní a nápady medzi nahrávkami našich albumov, a keď príde čas začať pripravovať nový album, máme veľa nápadov, z ktorých si môžeme vybrať, a potom vyberieme najlepších 10-12 nápadov na piesne, ktoré máme, a potom začneme pracovať. o textoch/koncepte a hudobných aranžmánoch atď.

Predstav nám album bližšie skladbu po skladbe.


Tales From the North
Táto pieseň je o základoch severskej mytológie a kozmológie. Opisuje 9 svetov Asgardu a ako všetko vidí boh Heimdall, ako strážca a ochranca bifrostu (dúhového mosta) a cound. Všetky príbehy a rozprávky nosil zo severu. Táto skladba je založená na rýchlom otvorenom gitarovom riffe, na ktorom som dlho pracoval. Chcel som, aby to bola rýchla full power metalová skladba, no s veľmi melodickým refrénom. Myslím, že inšpirácia siaha až do starej éry Helloweenu.

Drink With the Gods
Pieseň je o viere v posmrtný život vo veľkých halách Valhally. Bola to motivačná sila pre vikingských bojovníkov idúcich do boja. Piť s bohmi vo Valhalle bola najvyššia pocta. Do Valhally sa mohli dostať iba padlí bojovníci, ktorých boh Odin považoval za dostatočne statočných a hodných. Táto viera formovala spôsob, akým Vikingovia žili svoj život a ctili si padlých. Táto pieseň je inšpirovaná starou severskou ľudovou hudbou a tradičnými slávnosťami sedenia pri dlhom stole a spievania pijanských piesní pred zdvihnutím pohára.

Odin´s Prayer
Je o tom, ako Vikingovia uctievali a modlili sa k bohovi Odinovi, ktorý bol ich otcom. Prijal padlých bojovníkov vo Valhalle. Bol najmúdrejší zo všetkých a poskytoval ľudstvu poznanie a múdrosť. Tiež je známy ako jednooký. Táto skladba je o niečo progresívnejšia ako naše „normálne“ skladby. Chcel som napísať niečo trochu náročnejšie a pridať k tomu nejaké temné zvraty.

The Raven´s Cry
Toto je skladba, na ktorej som pracoval dosť dlho. Chcel som napísať refrén, ktorý by bol v inej fáze v porovnaní so zvyškom piesne. Vlastne som urobil niekoľko rôznych refrénov, kým som prišiel s týmto refrénom, ktorý znie trochu ako stará cirkevná hymna. K tejto som napísal základnú hudbu a vokálne melódie a Tomas (Olsson) vymyslel tému ľudovej hudby a väčšinu aranžmánov. Toto sa mi veľmi páči! Texty sú o vikingských rituáloch a tradíciách na počesť padlých a zachovanie ich odkazu nažive. Odinove havrany Hugin a Munin na všetko dohliadajú a podávajú správy svojmu bohu.

Mimir´s Crystal Eye
Toto je jedna z mojich obľúbených skladieb na albume. Napísal som ju spolu s Tomasom. Je to veľmi energická skladba s takmer ABBA refrénom. Mojou víziou bolo vytvoriť tvrdú energickú skladbu s nejakými zabijáckymi melódiami. Tiež skladba, kde som prepísal niektoré časti piesne skôr, ako som ju začal nahrávať. Pôvodne mal iný verš, s ktorým som nebol 100% spokojný, a namiesto toho som prišiel s veršom, ktorý teraz počujete. Toto je o obrovi Mimirovi, ktorý prišiel o hlavu a bol uväznený Odinom na 109 rokov za koreňmi svetového stromu Yggdrasil. Mal prístup k studni vedomostí a potom, čo Odin obetoval jedno zo svojich očí, mohol mu dať odpovede na akúkoľvek danú otázku.

Between the Enemy Lines
Toto je skladba, ktorú napísal náš spevák Patrik J Selleby. Mojím jediným prínosom k skladbe je, že som napísal prostrednú ôsmu sekciu v piesni! Verím, že je to skvelá pieseň s niektorými vplyvmi „Beast in Black-ish“. Je v nej veľká energia! Toto je príbeh o súboji medzi Odinovým synom Thorom a kamenným obrom Hrungnirom. V pretekoch s Odinom mu bola náhodne ukázaná cesta do Asgardu. Bol zabitý Thorovým kladivom Mjölnir.

Land Of Heroes
Toto je pieseň, ktorú Patrik Selleby napísal pred niekoľkými rokmi. Pôvodne mala pieseň švédsky text. Keď sme robili predprodukcie pre “Tales from the North” Patrik hral túto pieseň a všetkým sa nám páčilo, čo sme počuli. Po ďalšej práci na piesni a napísaní nového textu v angličtine sa z toho stala skvelá pieseň, ktorá sa mi veľmi páči! Táto pieseň je o chladných a drsných životných podmienkach na mrazivom a nepriateľskom severe. Bol to neustály boj zostať nažive a prežiť dlhé a tmavé zimy. Niekedy nevidieť slnko celé mesiace.

Sail Among the Dead
Ďalšia pieseň, ktorú som napísal spolu s mojím dlhoročným skladateľským partnerom Tomasom Olssonom. Ako obvykle som napísal základné akordy a vokálne melódie a Tomas vypracoval aranžmány/gitarové party a texty. Na tomto hádam môžete počuť, že pochádzam z prostredia producentov. Refrén trochu koketuje s melodickým rockom 80. rokov. Je to o nórskom symbole „Web of Wyrd“, ktorý Vikingom slúžil ako pripomienka, že predchádzajúce rozhodnutia ovplyvňujú súčasnosť a súčasné činy ovplyvňujú budúcnosť. Symbolizovalo spojenie medzi nimi a ich bohmi.

Stake My Claims
Toto bola jedna z prvých skladieb, ktoré boli napísané pre nový album. Mal som napísané melódie na ľudovú tému a zvyšok piesne s vokálnymi melódiami. Potom som to poslal Patrikovi Sellebymu a on vypracoval väčšinu aranžérskych štruktúr. Tomas napísal text neskôr a do piesne pridal svoje nápady na gitaru. Myslím, že je to skvelá skladba s niektorými vplyvmi severskej ľudovej hudby v melódiách. Táto pieseň je o temnej strane vikingských nájazdov a výbojov, ktoré za sebou často zanechávajú stopy krvi a ničenia, kamkoľvek prišli. V stávke bolo veľa a boli pripravení zaplatiť životom a nikdy sa nepozreli späť.

Sword and Axe
Túto skladbu napísal hlavne Patrik Selleby a náš bubeník Daniel Hansfeldt. Text urobil Tomas Olsson. Toto je prvýkrát, čo Daniel prispel k materiálu na albume! Daniel a Patrik mali u Patrika pár spoločných piesní a výsledkom je táto pieseň. Je to skvelá power metalová pesnička. Páči sa mi to! Bojová hymna o nebojácnych vikingských bojovníkoch a o tom, ako ich divoká a slobodná duša ovládla krajiny a moria. Stále v nekonečnom hľadaní výdobytkov a neznámeho.

1066
Bola posledná skladba napísaná pre album a je to veľmi vhodná skladba na uzavretie albumu, hudobne aj textovo. Poslal som Tomášovi svoju približnú predstavu s vokálnymi melódiami a základnou hudbou. Tomáš to skvele hudobne upravil a napísal aj prostrednú osmičku a text. Aj vokálne melódie sú ovplyvnené tradičnou ľudovou hudbou. Veľmi sa mi páčia írske ľudové melódie zmiešané s rockom/metalom a som fanúšikom Thin Lizzy a Garyho Moora a tých chalanov, títo umelci majú na mňa veľký vplyv. Toto je jedna z mojich obľúbených skladieb na albume a perfektná skladba na ukončenie nahrávky. Je to o bitke pri Stamford Bridge v roku 1066. Obrovská vikingská flotila vyplávala, aby pomstila svojich bratov bojovníkov. Táto epická bitka sa tradične považuje za symbol konca doby Vikingov.

Na album sa už objavujú prvé recenzie. Zaujímaš sa o hudobnú kritiku, alebo je pre teba dôležitejší ohlas od fanúšikov?


Oboje je dôležité, povedal by som.

Po vydaní albumu určite plánujete turné. Prezraď aké festivaly odohráte, alebo máte už aj dátumy na nejaké jesenné koncerty?


Práve sme zišli z európskeho turné, ktoré sme absolvovali v marci! ...takže nie sú naplánované žiadne dátumy turné k novému albumu, ale po vydaní nás čakajú nejaké festivalové vystúpenia. Práve sme hrali na Karmoygeddon v Nórsku a vo Švédsku Sweden Rock festivale, Rockharz festivale v Nemecku v ten istý deň ako vyšiel nový alvum (7. júla!). Týždeň po Rockharzovi urobíme aj veľkú „release show“ na Masters of Rock v Českej republike! Ale poriadna prehliadka prichádza tak či onak! A v blízkej budúcnosti pôjdeme aj na kratšie turné do Španielska, keďže sme museli zrušiť predchádzajúce dátumy turné v Španielsku. Dúfame, že prídeme opäť aj na Slovensko. Naposledy to bolo v roku 2009, keď sme koncertovali s Hammerfall a Sabaton!

Plánujete aj nejakú špeciálnu show na koncertoch?


Festivalové vystúpenia budú trochu špeciálne, keďže ide o vydanie nového albumu. Budeme tam mať nejaké skvelé akcie s podpismi a tak ďalej. Našu show plánujeme nakrútiť aj na festivale Masters Of Rock.

Kapela funguje už skoro 20 rokov. Venujete sa jej na plno, alebo ešte popri kapele máte svoje zamestnania?


Všetci máme zamestnanie popri kapele. Myslím, že by sme mohli žiť z hudby, keby sme boli viac-menej stále na turné, ale cítime, že máme radi rovnováhu medzi životom rockových hviezd a „normálnym“ životom, keďže všetci máme deti a rodiny.

Určite máte svoje záujmy. Čomu sa venujete vo svojom voľnom čase?


Veľmi rád chodím na ryby, cestujem a trávim čas so svojimi priateľmi a rodinou.

Ďakujem za tvoj čas venovaný mojim otázkam. Na záver mám jednu osobnú otázku. Vaše koncerty som videl viac krát a vždy váš koncert rád navštívim. Aké sú vaše požiadavky aby ste prišli na koncert?


Vďaka! Som rád, že sa vám naše koncerty páčili! Dúfam, že sa uvidíme, ak tento rok navštívite Masters Of Rock! Aby sme mohli urobiť koncert, potrebovali by sme slušný honorár a dobre zorganizovanú show.

A na úplný záver máš ešte niečo čo by si rád odkázal slovenským fanúšikom?


Naozaj sa chceme vrátiť a hrať na Slovensko, keďže je to tak dlho, čo sme tam hrali! Ak tam budete mať skvelý metalový festival, radi sa na Slovensko vrátime! Chceme sa poďakovať našim fanúšikom na Slovensku za ich dlhoročnú podporu!
Návrat na obsah