Rozhovor 02.07.2023 Midjungards - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Alan Rohan

MIDJUNGARDS
rozhovor se skupinou Midjungards, Gótský (ghotský) metal
Midjungards vznikli opravdu dávno, na to že mají venku teprve jedno, první album. Co tomu zapříčinilo si řekneme v tomto rozhovoru. Vyptáme se i když to jsou Fini, proč je ovlivnilo Španělsko a hlavně Gótové. Pagan gótský death metal s dalšími příměsi metalového subžánru.


 

Alan – Ahoj Midjungards. Biografii kapely si čtenáři mohou najít na vašich stzránkách www....
Jen v rychlosti. Začátky, rochody, další rozchody, znovu rozchody, až do doby kdy jste se ustálili.


Toni - Ahoj Alane. Jsem rád že tě poznávám a moc děkuji, že jsi nám umožnil rozhovor. Kapela začala existovat 6. listopadu 2006 po rozpadu jiné skupiny. Rovnou jsem začal skládat pro nový projekt Midjungards. V říjnu 2011 jsme koncertovali se 4 členy (Toni, Nanda, Panollo a Pascual). Poté kapela nadále existuje jen pro nahrávání a nekoncertuje až do roku 2022, kdy je konečně nahráno From Scandza. Koncertování začalo až když se k Midjungards připojili Israel, Tatu a Timmo.

Alan – Helsinky je domovina celé skupiny? A album From Scandza bylo předtočeno pro kapelu? Nebo v nové sestavě jste album znovu natočili?


Toni – Ano, Helsinky jsou domovem celé skupiny a každý týden zkoušíme v Korso. From Scandza jsem kompletně nahrál já, s výjimkou bicích, které nahrál Paco Muñoz, poté se přidali další 3 členové takže jsme připraveni na živé vystupování.

Alan – Natáčení a vznik skladeb se datuje na rok 2022, vydání duben 2023. Měl jsi tam s tím docela problémy, s členy skupiny. Celé album jsi nahrával sám? Nebo jsi našel muzikanty, kteří točili s tebou ve studiu?


Toni – Ano, bylo těžké najít hráče pro kapelu. Album vznikalo pomalu více než deset let, poté jsem si ho nahrál sám na všechny nástroje s výjimkou bicích.

Alan – Další docela obtížnou prací bylo, album nahrávat, a ještě souběžně hledat nové seskupení kapely. Kdo měl co nastarost, kdo ti s tím pomohl?


Toni - Před natáčením alba jsem začal shánět členy, měl jsem 3 muzikanty. Tři měsíce před prvním koncertem, mi všichni odešli. Naštěstí jsem před dvěma měsíci potkal jednoho kamaráda a s jeho pomocí jsme byli schopni najít zbytek muzikantů. Za krátkou dobu, za dva měsíce, se naučili repertoár k prvním vystoupení.

Alan – Jak je těžká Gótština? A tvoření skladeb příběhů do dob Gótů, a ještě tvořit texty Gotsky.


Toni - Ghotický jazyk je velmi obtížný. Je nejstarším germánským jazykem, o kterém máme mnoho informací, pokusit se ho naučit je velmi náročné. Říkat (zpívat) malé fráze je docela snadné. Původně jsme chtěli dělat texty v Gothštině, ale po dlouhém přemýšlení jsme dospěli k závěru, že je lepší psát texty v angličtině, protože lidé snadno pochopí, o čem texty jsou. Vytvořit kompozici o době Gothů je velmi snadné a inspirativní. Historie Gótů je tak fascinující, je relativně snadné najít něco o nich pak je co skládat. Také příroda, které toto téma přináší na scénu, je opravdu dobrá. Nejsem si jisti, jestli neexistuje více kapel, které to dělají.

Alan – Všechny skladby, texty se opírají o Gótské příběhy? A všechny jsou v Gótštině?


Toni - Všechny písně jsou založeny na ghotských příbězích nebo o tom, jak může být příběh gothů podobný našemu každodennímu životu. Jsou v angličtině, ne v gotštině. Ale původně jsme chtěli psát v gothštině.

Alan – Album From Scandza – jak přijalo metalové osazenstvo?


Toni – Až dosud jsou všechny recenze, které jsme obdrželi, kladné. Máme velkou radost z recenzentů. Zdá se, že většině lidí se album líbilo. Moc jsme jich neměli, ale ty co máme jsou zatím dobré.

Alan – K vydavatelství Dark Rails jste se dostali jak?


Toni - Dark Rails Records je ve skutečnosti label, který jsem vytvořil, abych vydal svou předešlou kapelu (Hell-Train) plus další 4 kapely extrémního metalu. Poté, co Hell-Train zanikl, pokračuji ve vydávání některých kapel. A teď opět vydávám. hlavně Midjungards.

Alan – Jak už jsme napsali okolo kapely a muzikantů byl z počátku docela problém, teď jste ustálení?


Toni - Ano, na začátku bylo získání muzikantů velmi obtížné. Teď vidím současné složení kapely velmi stabilní.

Alan – Ve Finsku jste už koncertně album From Scandza představili? A kde.


Toni - No, měli jsme koncertní prezentaci s Thyrfing, Verikalpa y Pahan Ikoni 17-18.2.2023. Tam jsme zahráli pár písniček ze Scandza. Oficiální prezentaci plánujeme na prvního září v Tampere.

Alan - From Scandza mimo Finsko. Koncerty a festivaly? Byli jste – Španělsko, Francie?


Toni - Mimo Finsko v tuto chvíli máme potvrzené 4 termíny ve Španělsku. 24. června v Rock Imperium s kapelami Kiss, Deep Purple a Helloween. A 3 termíny v Madridu, Barceloně a Vitorii na dny 6., 7. a 8. října 2023. Hledáme vystupování v jiných evropských zemích, zatím nemáme potvrzeno.

Alan – Co dál očekáváte s tímto albem? Cesty do USA, Austrálie, Turecka .... ?


Toni - Chtěli bychom jet tour po USA. Usilovně se o to snažíme. Doufejme, že s Scandza prorazíme. Pokud ne, tak na některé z nadcházejících alb.

Alan – Ať se daří, a kapela vyjde ven z kruhu, a má ustálené hraní, i podklad pro další album pro Gótskou tvorbu.


Toni - Díky moc Alane. Na tomto projektu tvrdě pracujeme mnoho hodin každý den. Snad se někdy dočkáme výsledku. Díky za rozhovor a hodně štěstí. S přátelským pozdravem!

Návrat na obsah