Rozhovor 01.07.2023 Törr - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Alan Rohan

TÖRRodpovídá: Bart
"South of Heaven open air"
Zbrusu nový festival v jižních Čechách!
Který se koná v Zbytiny (Prachatice, Volary, Vimperk) již podruhé, a jsme za to rádi.
Vystoupí zde kapely z Čech, Německa, Turecka, Polska, a možná i ...... no nechte se překvapit, ale to je jen možná. Ne není to jen možná, je to skutečností.
Žánrově zaměřen na rock a metal, vystoupí i pár punkových skupin, ať je festival pestrý.
Položili jsme pár otázek kapelám, které na tomto festivale zahrají. "South of Heaven open air"Alan - Ano trochu omšelá otázka, ale stejně ji položíme. Jak se na festival těšíte?


Bart – Ahoj, na festival se hodně těšíme. Festivaly obecně máme moc rádi a těšíme se, že zase můžeme nacpat naši muziku do lidí. A také nás láká to místo, kde se festival koná. Těšíme se, že si to společně užijeme.

Alan – Kde jste měli nejlepší hraní? Koncert, festival? Za dobu své existence.


Bart – Otázka, kterou nemám rád :D Za dobu své existence toho bylo spoustu, takže nelze určit, co bylo opravdu nejlepší. Zažili jsme skvělé klubové akce, kde byla absolutně nepopsatelná atmosféra. Na druhou stranu pak festivaly, které mají zase trochu odlišnou atmosféru, ale nemůžeš to porovnávat. Všude, kde si to užijeme společně s lidmi pod pódiem, je nám sakra dobře. Neurčím ti tedy jedno nejlepší hraní, ale z festivalů osobně rád vzpomínám na festival ROCK HEART v Moravském Krumlově (rok 2017) nebo METALFEST v Plzni (rok 2019). Ale hrálo se i suprově na ROCK OF SADSKÁ, MAGMAFEST…je toho fakt spousta. A pak jsou tu kluby a zde nejde zapomenout na jihlavský klub JEŽEK v roce 2014, tam to byla naprosto neskutečná, až šílená jízda :D

Alan - Co přivezete zajímavého na festival "South of Heaven open air"? Pyrotechnika, nové skladby?


Bart – Přivezeme nás :D A budeme se snažit nacpat do lidí co nejvíce možné energie a sakra si to společně užít. Nějaký oheň určo bude.

Alan – Máte ve svých vzpomínkách nějakou pikantnost? Pikantní vzpomínku z hraní? Nebo z cesty na vystoupení?


Bart – Každý výjezd na hraní je svým způsobem pikantní :D Žijeme při cestách takovým tím familiárním stylem a užíváme si to. Takže bejkáren si užijeme spousty. Pak se ti třeba stane, že jedeš na koncert ke Znojmu a cestou si pouštíš znělku „POZOR, ZÁKRUTA!“. No tak co už, dorazíš na místo a pustíš to před koncertem místo intra :D

Alan – Muzikou se neživíte, to je jasné. Co tedy děláte? A jak jste se dali dohromady jako kapela?


Bart – Přes týden se snažíme ještě pracovat. Takže vedle muziky docházíme do práce a chceme trávit i co nejvíce možného času se svými rodinami a protějšky. Historie TÖRR je známá, Ota založil tu skupinu v roce 1977 a jak pak šel čas, to víme. Já se k Otovi a Radkovi přidal na podzim roku 2011. A vlastně to vzniklo na základě toho, že mi napsal Tonda Rauer, že TÖRR shání basáka. Tak jsme se zkontakovali. Já dorazil za klukama do studia Miloše DODO Doležala, tam jsem si prásknul konkurz a klaplo to. S klukama jsme si lidsky sedli a za ty roky jsme zažili mnohá dobrodružství.

Alan – Na koncertech nebo festivalech – čím vás nejvíce hostí? Pivo a párek? A co byla top vzpomínka na jídlo na festivale?


Bart – Pivo nechybí nikde. A pak jsou různé dobroty. Od řízků přes klobásy k masíčku z grilu. Top vzpomínka?? To je zase taková poťouchlá otázka. Na všechno dobré jídlo rádi vzpomínáme. Když to vezmu globálně, tak třeba zajímavá zkušenost byla hrát na Guláš festu, kde jsme měli možnost ochutnat široké spektrum gulášů až i rybí. A navíc všechny byly skvělé.

Alan – Váš kout, domovina. Jaké to tam je s klubouvou hudbou? A celkově s kytarovou scénou? Není myšleno jen rock, ale i metal, punk, hardcore atd? Prostě elektrická kytara.


Bart – Tak každý jsme z jiného koutu republiky. Radek je z kraje, který je dost bigbítový. Ota v Praze má asi nejpestřejší hudební rozptyl. Já pocházím z východu Čech a tady to bylo vždy dost o punku, kytarovkách a pak tu vyrostlo i slušné tvrdě metalové podhoubí. Hlavně tu jela dost klubová scéna, ale přijde mi, že trochu ustoupila. Dost se na tom podílel i COVID a fakt, že hlavní protagonisté jako Lumír Sokol (RC Ponorka) či Míra Hebký (Hobé music hall) už nejsou mezi námi. Takže z mého kraje jsou tu ještě skvěle fungující kluby R klub Chrudim a RC Žlutý pes, kde hrají známá a velká jména tuzemské scény. Ovšem o bližším klubovém dění jako takovém jsem v regionu ztratil přehled. Jen mi dnes přijde, že celkově se klubová scéna v republice trochu změnila a tím, že se prodloužila open-air sezóna, je více v pozadí.

Alan - Venkovní festivaly hrajete. Už jste hráli v lomu? Nebo na jiném zajímavém místě?


Bart – Krásná místa jsou u hradů, to mě vždy fascinuje, když můžeš v okolí letního festivalu mít hrad či zříceninu. Své specifikum nabízí i koncerty na lodi, které jsme absolvovali se skupinou ALKEHOL. A právě s nimi jsme měli tu čest si jednou v lomu zahrát. Neskutečný zážitek. Pro TÖRR to bude premiéra, tak se těšíme..

Alan – Před rokem jsem pokládal otázku, když se řekne Imhotep, kdo se vám vybaví?


Bart – Hehe, za mě vždy hláška z hraného Asterixe a Obelixe, kdy si Egypťané objednávají jistý (věřím a doufám, že alkoholický nápoj pivního charakteru) nápoj, který se tak jmenuje :D :D :D

Alan - Co nového u kapely? Nosič, videoklip, .....?


Bart – Zatím asi nic moc. Poslední album INKVIZITÖRR jsme vydali koncem roku 2021 a v tomto roce novou nahrávku neplánujeme. Máme před sebou pár festivalů a klubových koncertů. Takže se momentálně věnujeme živému hraní a připravujeme nový merch. Je možné, že do něčeho nového se vrhneme v příštím roce. Však nás sledujte a nic Vám neuteče.

Any - Je tu nějaká zajímavost, kterou se na sebe odvážíte prásknout?


Bart – No…hele…asi ani ne. Ty publikovatelné nejsou asi zajímavé a ty nepublikovatelné si necháme na osobní setkání :D :D :D

Alan - Díky za kratší rozhovor. A co popřejeme festivalu "South of Heaven open air"? Třeba dobré počasí?

 
Bart – Tak hlavně, ať se festivalu daří a stane se tradiční akcí, na které se bude rok co rok setkávat velké množství lidí, kteří si to náležitě užijí a budou se rádi vracet. A to dobré počasí k tomu samozřejmě patří. Prostě, ať jen festival vzkvétá a stane se veleznámým pojmem v ČR.

Alan – Jaká kapela, nebo kapely vás formovali, k tvorbě kterou děláte? A jaké kapely se vám líbí?


Bart – Pokud se budeme bavit o největším vlivu na tvorbu Törr někdy od roku 1986, tak jsou to zajisté VENOM. I v současné tvorbě jsou tyto vlivy znatelné. S tím, že na nás působí další různé styly, ať jsou to skupiny z ranku thrash/death/black i heavy metalu. Máme rádi spoustu kapel různých žánrů. Od klasiky jako jsou Deep Purple, Queen, Pink Floyd přes Slayer, Metallicu, Panteru, Machine Head, Death, Obituary až k Volbeat, Soilwork či Stone Sour. Je toho fakt mrak. Zeptej se každého člena TÖRR a dostaneš různorodý seznam muziky, kterou má rád.

Alan -   A v naprostém závěru. Na koho, nebo na co se nejvíce těšíte na festivale v lomu South of Heaven?


Bart – Ač je seznam kapel hustě zaplněn, tak nejvíce se těšíme na fanoušky. Doufáme, že si to společně pořádně užijeme a uděláme slušný bordel.

Návrat na obsah