Rozhovor 01.07.2023 Carcariass - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Alan Rohan

CARCARIASSRozhovor se skupinou Carcariass k novému albu Afterworld
S lehčí nadsázkou Carcariass (velký bílý žralok) z Francie. Nejnovější album Afterworld které vydali v dubnu tohoto roku (2023) posunulo pomyslnou příčku v jejich tvorbě, opět o další stupeň, nebo přesněji, stupně vzhůru. Více jak 20 let hraní a existence, dělá divy. Inkvizitore, zažhni světlo ve svém srdci a poodhal nám jej.Alan – Ahoj bando. Jen pro ty, co vás neznají. Váš prvopočátek a vzestup?


Carcariass - Pascal (Lead Guitar – Music Compositor) - základ kapely jsme byli já (Pascal / kytary), Bertrand (bicí) a Raphael (baskytara), seznámili jsme se, když jsme byli v 90. letech na střední škole tam jsme začali s muzikou. První demo vyšlo v roce 94. Úspěch který jsme měli nám pomohl nás motivovat k tomu, abychom šli dál a vydali dlouhohrající album. Nejsme příliš produktivní, hudba pro nás zůstává čistým potěšením bez komerčních nebo profesionálních záměrů.

Alan – Po dobu své existence, prošlo kapelou X lidí. Současná ustálená skupina je kdo? A kdo je nájemným hráčem? Souběžně hrajete i v jiných skupinách?


Pascal - Skupina zůstala v průběhu let velmi stabilní, jsme parta přátel, pro které je hudba také záminkou k párty, dobrému jídlu a pití! Věřím, že toto je recept na naši dlouhověkost. Pozoruhodnou změnou byl příchod Jeroma při nahrávání alba Planet Chaos. Raphael hraje na basovku, ale také zpívá, hlavně se soustřeďuje na basu v naší hudbě.

Alan – Kde všude o vás psali za těch víc jak 20 let? Které noviny, nebo časopisy kde jste se objevili jsou pro vás top?


Pascal - Velkou podporu jsme měli od časopisu Metallian, zvláště v době kdy jsme byly na kompilačních cd (pro album Killing Process v roce 2002). Byla to pro nás vynikající propagační podpora která posunula a rozjela Carcariass dál. Jinak ano, občas máme nabídky z časopisů a webzinů, jako všechny kapely. Po vydání alba nebo jiné důležité události je to nutnost, ale je to bod, který nelze přehlédnout, objevit se v časopisech, zinech i v rádií. Pro celou armádu nadšenců metalová hudba přežila léta i s měnícími se trendy a nadále se metal vyvíjí.

Alan – Co rádia a Tv, jak jste na tom?


Pascal - Tv je ve Francii sračka, vysílá jen komerční polévku a dělá z lidí hlupáky. Rádio je zajímavější, zvláště webová rádia, kde mají své místo metaloví nadšenci a metalové kapely.

Alan – Celou Evropu jste už projeli? Který festivaly, nebo koncerty, byli pro vás best (to nejlepší)?


Pascal - Protože všichni máme zaměstnání, kromě hudby, nemáme dostatek času, abychom se zavázali k turné. Hrajeme jen občasně celý víkend, výjimečně malé série koncertů. To nám stačí, důležité je, že hudba zůstává potěšením. Dlouhé šňůry nejsou rájem, jak by si někdo mohl myslet, je to únavné, velmi únavné a ne nutně produktivní. Nejlepší koncertní vzpomínkou byl bezesporu festival Hellfest! neuvěřitelné přivítání a profesionalita a hraní před mnohonásobným davem bylo velmi působivé.

Alan – Hráli jste v Česku a na Slovensku? Znáte nějaké České, nebo Slovenské skupiny?


Pascal - Bohužel jsme tam nikdy nebyli, ale chceme si tam zahrát! Znám Krabathor, starou death metalovou kapelu. Budějovický Budvar taky! Mám nějaké lahve v lednici!!!!

Alan – Album Afterworld nese spoustu zajímavých informací. Vy jste jinde nahrávali, jinde dělali master a i art je zajímavá produkce. Informujte nás.


Pascal - Ve skutečnosti jsme použili přesně stejný vzorec jako na předchozím album (Planet chaos), který fungoval dobře. Proč to měnit? Produkce ve studiu (nahrávání a míchání), známe se dlouho, je to skvělý chlap a skvěle pracuje a jeho studio je blízko mého domu, takže je to perfektní! Jens Bogren při masteringu, netřeba ho představovat a mluvit o kvalitě jeho práce. Nakonec tak jak na Planet Chaos, obal vytvořilo studio headsplit. S nápadem na design jsem přišel já, udělali to úžasně.

Alan – Proč jste se rozhodli toto album takto rozdělit? Nahrávání ve Švýcarsku, master ve Švédsku atd .... Dosti zajímavé.


Pascal - I když původně Carcariass vznikl ve Francii, přestěhoval jsem se do Švýcarska už před nějakou dobou, zpěvák také žije ve Švýcarsku blízko mého domova poblíž Ženevy, kde je drop studio. Ostatní členové žijí na východě Francie, blízko švýcarských hranic. (dá se říci, že jsme francouzsko/švýcarská skupina) Pro mastering, studio Drop rádi pracují s Jensem, aby měli nahrávky svěží a profesionální čistotu z jeho mixu. Byl to Drop, kdo nám poradil, abychom mu poslali mix, výsledek byl vynikající, takže jsme udělali totéž na posledním albu.

Alan – Příprava a samotné nahrávání vám trvalo jak dlouho? A s tvorbou – nahráváním vám někdo další pomáhal? Hosté na albu?


Pascal - Album bylo složeno docela rychle. Hned po nahrání předchozího alba jsem byl celý nažhavený a inspirovaný, proudilo ve mě spousta nápadů. Covid break urychlil proces, všechny koncertní a festivalové plánované termíny po vydání Planet Chaos byly zrušeny! Takže místo bědování nad naším osudem, dali jsme se do práce na vytvoření nového alba.

Alan – Máte (snad máte) vtipné zážitky z natáčení alba? A třeba i z natáčení videoklipů, nebo z hraní, z cest?


Pascal - Nic jsme netočili ve studiu, zůstali jsme doma. Je to velmi zajímavé, ale také náročné.
Je to místo, kde vidíte své limity, je to také místo, kde vidíte limity Carcariass, kde diskutujete, měníte odlišnosti a jste napjati. Tak toto je intenzivní! Samozřejmě se i pobavíte!


Anekdota:
Nevěděli jsme, co všechno zpěvák Jerome složil a co bude zpívat ve skladbách. Což bylo velké překvapení! Jerome zpíval v kabině, objevili jsme jeho vokální linku a byli jsme docela překvapeni a vyvedeni z míry, to jsme nečekali...


Najděte si to!
Řekl jsem, si si jistý? (zatímco Jerome pokračoval ve zpěvu). heuuuuuuuuu.... dobře pokračujme! Uvidíme. Když se ohlédnu zpět, nelituji toho, musíte umět zariskovat a vymanit se ze svých návyků.

Alan – Afterworld velmi (opět) zajímavé album které nelze označit jen jako melodický death metal. Vy propojujete zajímavým způsobem žánry. Záměr? Cítíte svou tvorbu jak?


Pascal - Když skládám, není to label, který mi nastaví limity! Je mi to jedno, moje vlivy a inspirace jdou daleko za hranice death metalu a metalu obecně. Takže neváhám připojit další vlivy a emoce.

Hudba je jako vaření, někdy velmi opačné ingredience a chutě mohou při smíchání vytvořit zajímavé chutě. To nám stále dělá problém, už nevíme, jakou hudbu děláme, osobně se nemůžu označit! Občas s pobavením když čtu kritiky, kde je ten, kdo to píše, rozladěný a naštvaný z toho, že na nás nemůže dát nálepku, najednou se mu to nelíbí! Tím lépe, povzbuzuje mě to pokračovat v této cestě.

Alan – Nechci se ptát jak album přijalo metalové osazenstvo. Je mi jasné že kladně. Spíše napiš/napište kam vás toto album posunulo dál? Otevřelo další nové festivaly? Další hraní v Evropě, nebo v zámoří?


Pascal - Je ještě trochu brzy mluvit o návratnosti investic, album je čerstvé! ale ano, recenze jsou obecně velmi pozitivní, to potěší. Nebylo to pro nás vítězství, protože na tomto albu jsme riskovali víc než obvykle. Zejména ještě větším zvýrazněním melodické stránky a modernizací a zjednodušením skladeb.

Alan – Jen v kostce. Texty, oč se na albu Afterworld hlavně opíráte? A kdo texty píše?


Pascal - Texty píše zpěvák Jerome. používáme sci-fi pozadí, které umožňuje neomezené paralely se současnou situací, navíc se drží hudební atmosféry. Je ovlivněn knihami a filmy (blade runner, alien, modified carbon, black mirror, etc)

Alan – Když už jsme u toho psaní. Kdo skládá hudbu Carcariass? Některý z členů přijde s nápadem, a ostatní na tom postaví své nástroje?


Pascal - Od začátku jsem skládal veškerou hudbu a aranže. Postupuji následovně: nahraji linku na multitrack, pošlu bubeníkovi Bertrandovi, aby si udělal a nahrál party, pak to prodiskutujeme a dohromady tomu dáme fazonu. Pak složím basovou linku, kterou Raphael nahrává a klíčuje do skladeb. Když je celek sestavený a soudržný, Jerome zpěvák udělá texty a nazpívá do celku.

Alan – Díky za rozhovor, a snad někdy v budoucnu na koncertě, nebo festivale v Česku nebo na Slovensku se potkáme.


Pascal - Děkujeme ti za tento originální rozhovor a čtenářům za to, že měli trpělivost věnovat nám čas! Nemohu se dočkat, až budu hrát ve vaší zemi! A i když nebudeme hrát, jsem velmi zvědavý na Prahu, i na České Švýcarsko - národní park (budu se cítit jako doma!) A ochutnat různé druhy piva!!!

Mějte se!

Návrat na obsah