Rozhovor 02.06.2023 Vinnie Moore - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Alan Rohan

VINNIE MOORErozhovor s Vinnie Moore
nejvlivnější kytarista Shredderského boomu
Kytarová osobnost, která není známa jen pro své koncertování, a vydávání alb.
Také znám jako člek skupiny UFO od roku 2003, dále nájemný hráč, kdy s Alice Cooper jel turné které se jmenovalo the Operation Rock'N'Roll tour. Rovnou i s Alice Cooper natočil v tomtéž roce album  Hey Stoopid.

       
 

Alan – Ahoj Vinnie. Krom kytary, jaký další hudební nástroj zvládáš?

 
Vinnie – Na kytary, a samozřejmě hraji i trochu na basu.
 

Alan – Jak ses dostal k hudbě si mohou čtenáři přečíst v biografii u tebe na stránkách https://vinniemoore.com/about. Řekni nám jak šel čas, a ty jsi se hledal v hraní?

 
Vinnie - Začal jsem chodit na hodiny kytary, když mi bylo 13. Jako dítě jsem měl rád hudbu. První alba, které jsem si koupil, byly od Beatles, Deep Purple, Led Zeppelin a Queen. To ve mně vyvolalo chuť hrát na kytaru. Rychle jsem si hraní zamiloval a vždy jsem se chtěl učit nové věci a zdokonalovat se v tom. Poté, co jsem hrál téměř 2 roky, jsem vše uchopil vážně a začal jsem cvičit 2 hodiny denně. Odtud to pokračovalo k větší posedlosti a každý den jsem hrát víc a víc, bylo období, kdy jsem hrál 8 až 12 hodin denně. Rozhodně trochu šílený.

Alan – Tvé poslední album se jmenuje Double Exposure vydané v roce 2022. Jak je rozdílné oproti předešlím albům?

 
 
Vinnie - Toto je první sólové album se zpěvy. Začal jsem s 6 písněmi a u každé z nich mám vokální a instrumentální verzi. Stylově si myslím, že pokračuje cestou mých nedávných alb SOUL SHIFTER, AERIAL VISIONS a TO THE CORE.

Alan – Album Double Exposure jsi celé nahrával u sebe ve studiu? Nebo i jinde? A kdo ti s ním pomáhal?

 
Vinnie - Všechny kytary jsem nahrál ve svém studiu. Raději pracuji sám, protože tak se nejlépe soustředím. Žádné rozptýlení. Bubny nahrál Bob Stander v Parcheesi Studios v Huntingtonu, NY. Na albu je několik různých baskytaristů a všichni nahráli své party ve svých vlastních studiích. To samé s klávesami Johna Cassidyho.
 

Alan – Jsi známá osoba, stejně nám řekni jakých ohlasů se album Double Exposure dočkalo?

 
Vinnie - Bylo přijato opravdu dobře. Někteří lidé, kteří raději preferují instrumentální polovinu, a pak jiní, kterým se mé písně líbí víc se zpěvem. Takže je tam hodně muziky pro obě strany. Obecně se zdá, že se to lidem celkově líbí.

Alan – S tímto albem jedeš tour? A pokud ano, kde všude jsou zastávky? Kde všude jej představuješ letos na koncertech?

 
Vinnie - V září a říjnu budu dělat turné po Evropě. Všechny termíny ještě nejsou, takže jsem to nezveřejnil. Budeme mít zpěváka a zahrajeme nějaké písně z Double Exposure a samozřejmě zahrajeme také spoustu mých instrumentálních písní. Sledujte mé online stránky, podrobnosti budou brzy k dispozici.

Alan – Tvá vlastní tvorba, dále nájemný hráč a ještě působení ve skupině UFO. Jak vše stíháš?

 
Vinnie - Jsem opravdu vděčný, že jsem mohl dělat sólové věci, stejně jako hrát v UFO a být hostem na nahrávkách dalších skupin. Naštěstí nebylo těžké vše naplánovat. Vždy existovala souhra času, do kterých se mi hraní vešlo.

Alan – Zeptám se na UFO. Jak ses k této kapele dostal? Dělali konkurz, nebo tě rovnou oni oslovili?

 
Vinnie – Náš společný kamarád mě doporučil. Požádali mě, abych Philovi poslal něco ze své hudby. Vypálil jsem CD s hromadou mých písní a poslal mu je. O pár týdnů později mi zavolali, že by mě chtěl do kapely. Pak jsme si začali volat a plánovat první desku, kterou byla YOU ARE HERE. Pak jsem začal posílat nové nápady na písničky až jsme se sešli ve studiu v Německu, abychom začali zkoušet a nahrávat.

Alan – Když jezdíš koncerty, nebo tour, které pro tebe byli nejvíznamnější?


Vinnie - Všechny jsou důležité. Kdekoli je publikum, je to pro mě důležité. Nikdy jsem nešel na jeviště s tím, že „na dnešní noci ve skutečnosti moc nezáleží, protože jsme v malém městě“. Jezdím všude, a snažím se pro každou show dělat to nejlepší, co umím. Jsou některá velká města, která jsou pro kapelu důležitá, protože tam jsou lidé z hudebního průmyslu. Ale každý se snaží mít skvělou show, kdykoli je na pódiu. Pokud necítíte, že je show důležitá, pak si nezasloužíte být na pódiu.

Alan – Projel si skoro celý svět. Rozdíl v publiku a v hraní? USA, Evropa, Asie, Japonsko?

 
Vinnie - Japonsko je rozhodně jiné, protože jsou velmi zdvořilí a fanoušci nedělají mnoho hluku, myslím si, že nechtějí být rozptylováni. Kromě toho je často těžké říct, kde jste, protože fanoušci po celém světě se zdají být podobní. Existuje několik míst jako Španělsko, Itálie a Brazílie, kde mají určitý typ vášně, kterou můžete cítit.
 

Alan – Jen ve zkratce. Když si jel (jedeš) tour s Alice Cooper, UFO atd .... poznatky?

 
Vinnie - Cooper tour bylo v roce 1991, tedy docela dávno. Ale mám na to spoustu dobrých vzpomínek, bylo skvělé hrát s Alicev všichni velmi talentovaní. Existuje 20 let vzpomínek na UFO a je těžké tomu všemu vůbec přijít na kloub. Doufám, že v roce 2024 odehrajeme další koncerty,  uvidíme, co se stane. V tuto chvíli se většinu času rád těším, a vzpomínám. Protože ohlédnutí zpět pro mě může být trochu smutné. Vždy přemýšlím o tom, že žiju přítomným okamžikem a čekám co přijde dál.

Alan – Tvá příprava doma na tour? Bereš si s sebou nějaké talismany?

 
Vinnie - Obvykle zkouším písně každý den tak, že hraji spolu s nahranými verzemi. Nejprve, abych se ujistil, že si pamatuji všechny části, a jakmile si to zapamatuji, opakování mi pomůže zapadnout do bodu, kdy už na to nemusím myslet. Pak to jen plyne, a já to cítím a nemyslím na to, abych netrefil všechny noty. Obvykle si neberu žádné talismany pro štěstí nebo cokoli jiného.

Alan – V létě, na léto, kde budeš hrát? A někde poblíž? Česko, Německo, Rakousko, Slovensko?

 
Vinnie - Začne to v září a myslím, že budu hrát ve všech těchto zemích.
 

Alan - Hrál jsi už v České republice, nebo na Slovensku?

 
Vinnie - Ano, párkrát jsem hrál na Slovensku a mnohokrát v Česku. Skvělí lidé a skvělé pivo. (Smích).
 

Alan – Znáš nějaké České, nebo Slovenské umělce? David Král, Jan Hammer, Peter Lipa?

 
Vinnie - Jana Hammera samozřejmě znám. Byl jsem velkým fanouškem Jeffa Becka, dostal jsem album WIRED těsně poté, co jsem začal hrát na kytaru. Jan je na albu, je úžasný. Chvíli jsem si myslel, že hodně jeho klávesových sól hraje Jeff na kytaru, protože klávesová sóla měla podobný tón. Byl jsem příliš mladý na to, abych věděl, že to byly klávesy a ne kytara. Pak  jsem si uvědomil, že některé pasáže, o kterých jsem si myslel, že nehrál Beck, jsou vlastně od Jana. Podívám se na ostatní, které jsi zmínil, děkuji.

Alan – Ty máš i vlastní značku kytar. Jak jsi se k tomu dostal? Odezva muzikantů na tuto značku?

 
Vinnie - V průběhu let jsem podepsal kontrakt u různých kytarových společností. Takže to není moje značka jako taková, vyrábí je poměrně velké kytarové společnosti, ale podle mých specifikací. Právě teď jsem s kytarami Kramer.

Alan – Tvá největší vzpomínka na místo kde jsi zatím hrál? A proč?

 
Vinnie - Upřímně řečeno, existuje tolik skvělých vzpomínek, že je pro mě nemožné jmenovat jednu nebo dokonce 5. Mám tolik skvělých vzpomínek, jak jsem byl na jevištích po celém světě. Cítím se tak šťastný, že jsem tím byl požehnán. Sníš o tom, když jsi dítě a já jsem jeden z těch šťastlivců, kteří si splnili mnoho svých snů.

Alan – Díky za zajímavý rozhovor, snad není poslední.


Vinnie - Díky moc Alane. Doufám, že se uvidíme na podzim v tomto roce. Drž se.

Návrat na obsah