Rozhovor 22.04.2023 Irrseele - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
  
Alan Rohan

IRRSEELE

 
 

Rozhovor s  Magnusem Animusem
Irrseele One - Man projekt
Temný severský black metal z Bavorska, který má sílu hutnosti a i sychravost temných hvozdů. To celé s Magnusem ve zkratce probereme.


 

Alan – Ahoj. V první řadě, nejsem si vůbec jist, jestli tě v Česku, nebo na Slovensku někdo zná.Takže nám můžeš trochu více říci o sobě?


Magnus - Irrseele je prostě Magnus Animus, je to tak jednoduché. Jsem jediný, kdo stojí za tímto sólovým projektem, který hraje hudbu v tradici skaninávských black metalových kapel 90. let, ale s trochu modernějším přístupem z hlediska produkce. Písněmi zkoumám stinná zákoutí lidské mysli a duše. Tématy jsou šílenství, zoufalství, melancholie, duchovní světy, ale i přírodní síly a proměna v nový způsob existence.

Alan – Předpokládám že Irrseele není tvůj první projekt, nebo tvá první skupina. Nebo se mýlím?


Magnus – Ne, v kapelách hraji od svých teenagerských let, což znamená, že hraji metal 25 let. Měl jsem kapely a projekty v death metalu, black metalu, heavy metalu nebo dokonce thrash a folk metalu. Spousta zkušeností z různých stylů, ze kterých teď mohu čerpat. Ale na rozdíl od dřívějších kapel je Irrseele skutečným sólovým projektem, protože v něm nejsou zapojeni žádní další muzikanti.

Alan – Ty máš nahrávací studio + co ještě? Celý projek vznikl tam, předpokládám?


Magnus – To je pravda, využíval jsem svůj volný čas k experimentování s riffy a beaty a nahrával nápady, kdykoli mě napadly. Je to mnohem snazší, když máte všechny nástroje po ruce, zvláště když vše děláte sami.

Alan – Veškeré nástroje i zpěv sis dělal sám? Nebo ti někdo pomáhal? Hosté?


Magnus – Ano sám. Všechny nástroje a vokály jsem nahrál já. To není nejjednodušší způsob práce, protože musíte pracovat ve vrstvách a při nahrávání kontrolovat, co sedí. Zahrnuje to spoustu úprav a opětovného přehrávání, přetáčení, aby vše znělo soudržně jako píseň a ne jako shluk samostatných tónů, zvuků.

Alan – Jak dlouho jsi projekt tvořil? Protože musíme brát v potaz, že k tobě chodili natáčet idalší kapely, takže se zavřít třeba na týden, je docela nemožné.


Magnus – Celý proces mi trval rok od prvních nápadů až po finální album. Jak jsem řekl dříve, experimentuji s riffy, harmoniemi, beaty, syntetickými vrstvami a dalšími efekty, abych vytvořil atmosféru a dynamiku, která se mi líbí. To může chvíli trvat, protože můžu udělat jen jeden krok najednou. Také můj přístup ke spojení staré školy 90. let s modernější produkcí byla výzva, která byla časově náročná.

Alan – Proč sis vybral zrovna severský black metal? Máš k němu bližší vztah?


Magnus – Jednoduchá odpověď - protože se mi to opravdu líbí. Dlouhá odpověď - v podstatě jsem se vrátil do doby dospívání a poslouchal stejné věci jako před 25 lety. Chci psát hudbu ve stylu black metalu a melodického death metalu ze Skandinávie, Německa a Velké Británie. Ta stará alba z 90. let a začátku 21. století mě stále inspirují, protože zachytila mnoho atmosféry a emocí. Chtěl jsem znovu vytvořit pocit té doby, ale s novou hudbou a s vlastními tématy.

Alan – Prvotinu Irrseele, přemýšlel jsi ji vydat sám? Nebo jsi měl jasno kdo (pod kterým vydavatelstvím) album vyjde?


Magnus – Když jsem psal a nahrával album, moc jsem o tom nepřemýšlel. Pro mě bylo celkem jasné, že nechci jít a hledat label, který by to vydal. Nechtěl jsem, aby někdo zasahoval do mé hudební vize, žádní jiní hudebníci a žádné vydavatelství. Wahn & Wehmut je tedy 100% takový, jaký jsem ho chtěl mít. A mám radost ze zpětné vazby, kterou dostávám.

Alan – Měl jsem možnost číst ohlasy na  Wahn & Wehmut všechny byli dosti kladné. Čemu přikládáš tento úspech?


Magnus – Myslím, že jedním z důvodů je, že je black metal opět populárnější, ale druhým důvodem je možná to, že moje hudba zní nějakým způsobem „autenticky“. Zdá se, že lidé cítí to, co já, když jsem psal písně. Hudba je především emoce a atmosféra. Na to se Irrseele silně zaměřuje. Jsem opravdu rád, že to takhle dopadlo. Nikdy nevíte, jaké budou reakce, když vydáte album.

Alan – Když už je album venku, a docela kladné ohlasy, nebudeš přemýšlet dát dohromady muzikanty, a udělat alespoň pár koncertů?


Magnus – Už jsem o tom několikrát přemýšlel, ale stále jsem nenašel konečnou odpověď. Je zřejmé, že lidé chtějí vidět Irrseele hrát naživo, ale nejsem si jistý, jestli by to fungovalo. Není to jen problém najít ty správné muzikanty, ale také nejistý výsledek. Mohli bychom znovu vytvořit intenzivní atmosféru z alba s dalšími muzikanty, ale. Možná se to někdy v budoucnu stane, ale ne teď. Irrseele zůstává tím, čím je - sólovým projektem.

Alan – Odbočím. Jak se hraje v Bavorsku? Jezdím(e) do Chamu nebo Regensburgu, a vždy tam jsou koncerty dosti dobré na ůčast.


Magnus – Metalová scéna v Bavorsku je dost aktivní. Je zde spousta dobrých kapel a zajímavých koncertů. Mám další death metalovou kapelu, která pravidelně hraje živě. Pamatuji si opravdu skvělý koncert v Regensburgu. Baví mě hrát na živo.

Alan – Myslím si, a snad se nemílým, v projektu budeš dál pokračovat?


Magnus – Určitě to udělám. Ale teď pracuji na jiných věcech. Potřebuji doplnit svou tvůrčí energii. Nápady na nové písničky si zapisuji, když mě napadnou. Léto není čas na black metal, ale jakmile začne padat sníh, Irrseele povstane s novou tvorbou.

Alan – Otázka mimo tvou tvorbu, nebo tvorbu v Německu. Znáš některé České, nebo Slovenské black metalové, nebo metalové kapely?


Magnus – Znám Krabathor a Hypnos, které mám moc rád. A také Master, tyto České kapely (se zahraniřními muzikanty). Hráli jsme společně s Masterem v Bavorsku show, která byla opravdu vydařená. Moc milí kluci.

Alan – Já ti za Čechy a Slováky držím palce, a doufám že nezůstane jen u tohoto jednoho rozhovoru. Díky že jsme se propojili.


Magnus – Bylo mi potěšením, děkuji. Pokračujte v dobré práci a buďte kovový (heavy)!

Návrat na obsah