Rozhovor 19.04.2023 Okult - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Alan Rohan

OKULTRozhovor se skupinou Okult nová tvář s novým albem
Black - Thrash - Death Metal (Kuks)
Allahu akbar se nekoná, zato zde máme nové album, s novou tváří Postmortal Interrogation.
 

Alan- Pokud vezmeme předešlá alba a album současné, je zde dosti velký rozdíl ve zvuku. Změna studia?


Okult - Ano i ne. Ta sice proběhla, ale už mezi prvním a druhým albem. Druhé a třetí jsou nahrané ve vyškovském studiu Davos, a to pod vedením stejného člověka (Jindřich Tománek, a.k.a. Otyn). Velké změny ale proběhly v personálním obsazení kapely, a právě to daný rozdíl vytvořilo.

Alan - Postmortal Interrogation – nechtělo to použít perštinu?


Okult - S myšlenkou využít různé jazyky jsem si pohrával též, ale má to jeden podstatný háček. Jako zpěvák a zároveň textař skládám texty na míru již vytvořeným songům. Beru to kousek po kousku, přemýšlím nad rytmikou, melodií a slovy, která by se tam hodila, aby se zároveň zachoval smysl textu. Hudba tak vlastně silně pomáhá text dotvářet. To ovšem vyžaduje daný jazyk umět. Angličtina není problém, ale i tak mi každý song zabere okolo dvanácti hodin práce. Perština by problém byl, protože persky neumím a sehnat někoho, kdo umí, by nepomohlo, jelikož by sám narazil na nutnost poskládat text na míru hudbě a já bych se tím zároveň i vyřadil z důležité fáze procesu tvorby, což by mi jako někomu, kdo v tom chce kus sebe zanechat, nevyhovovalo. Je to i důvod proč mne třeba neláká zpívat v nějakém revivalu, i když i to jsem si už kdysi zkusil. Muset se plně podřídit cizímu dílu je z jedné strany velmi obohacující výzva, ale z druhé tam prostě něco opravdu zásadního chybí.

Alan - Trochu popiš (trochu víc) celý příběh alba, textů. O čem to tedy celé je?


Okult - Jak už jsi trošku naznačil předchozí otázkou, texty se nějakým způsobem motají okolo islámu. Tahle věc přišla do Okultu společně se mnou, protože když už jsem dostal možnost si občas jen tak nezávazně zazpívat a podílet se na nové tvorbě (ano, tak zněl ohledně mého angažmá původní plán), řekl jsem si, že daný prostor využiji k možnosti zaměřit se na oblast, která mne zajímá i mimo kapelu. Oblast silně kontroverzní a v metalu zatím dost neprobádanou, avšak o to lákavější. Oblast, do které mají mnozí strach vstoupit. Jedná se přitom o bohaté téma jako stvořené pro texty plné šílenství, smrti a náboženského fanatismu, a tím i obří prostor pro rouhání všeho druhu.

Alan - S tímto albem jste se dostali i za hranice Evropy. Kde vás všude zaznamenali? Kde se o vás psalo? A psát bude?


Okult - Tohle je víceméně věc, která nám doslova vlila energii do žil. Jakmile jsme měli album v elektronické podobě, hodili jsme to k sobě na YouTube a doufali, že si to někdo občas poslechne. Během prvních dvou měsíců to prakticky samo nasbíralo 20 000 shlédnutí a spoustu ohlasů naprosto odevšad, přičemž asi nejaktivnější byla Jižní Amerika. První dva rozhovory jsme pak dělali do Brazílie a do Ruska. Uvidíme, kam až se nám to povede postupně protlačit. Nadšené reakce po vydání Postmortal Interrogation nám ale ukázaly, že své fanoušky si naše tvorba rozhodně najít dokáže a my se úkolu nezklamat je snažíme chopit se ctí.

Alan - Protože zde jde o arabský příběh, tlačíte kapelu i tímto směrem? Turecko, Jordán, Sýrie atd?


Okult - Snažili jsme se občas přidat do melodií nějaký ten orientální prvek, ale zase až tak moc jsme to nehrotili. Když přišla dobrá inspirace a výsledek si ku spokojenosti všech sedl, bylo to, to hlavní a pokračovali jsme dál ať už tam něco orientálně znějícího bylo či ne. Vyvážená porce melodií a brutality, to je základní kritérium naší tvorby.

Alan - Nejsem si tím úplně jist. Myslím si, nebo předpokládám, že album (skladby) Postmortal Interrogation vás posunulo i dál v rámci hraní. Alespoň jsem zaznamenal četnost koncertů po různých koutech republiky.


Okult - Správný předpoklad. Uvidíme, kolik toho ještě přibude. Teď je zásadní využít už známé kontakty a získat nové.

Alan - I když nejde o vtipný text a podobnou prču. Přeci jen. Máte nějaké vtipné záseky s tímto albem? Nejen při natáčení?


Okult - Nějaký opravdu extrém se nekonal. Je ale dobře, že se ptáš, protože bez dobré nálady to nejde. Ta samozřejmě nikdy není vždy, ale to pozitivní musí převažovat. Kor když člověk něco podobného dělá jako koníček. U nás ta dobrá nálada převažuje výrazně, a to považuji za naprosto zásadní. Člověk pak celému projektu i více důvěřuje a je ochoten mu i více obětovat.

Alan - Do léta, jakou máte četnost hraní? A co velkého vás jako kapelu Okult čeká? Česko – Evropa. Palestina?


Okult - Jeden čas jsme zvažovali, že přidáme nějaké pyroefekty, ale zase tolik jich na podiu nepotřebujeme, takže Palestina asi neklapne. Každopádně mrknout se po okolních státech bychom chtěli, ale letos zřejmě zůstaneme na domácí scéně. Do konce roku mi tady zatím bliká 10 potvrzených akcí, ale máme teprve duben, takže ono ještě pár hraní přibude. To zatím nejvýznamnější je 20. 10. 2023 v jaroměřském Nároďáku. Pořádáme již druhý ročník našeho Okultfestu, na kterém s námi (vyjma Dysangelium, Tredis Harm Any, Mivedental a Kraake) zahraje španělská legenda Avulsed. Doteď mám někde jejich mikinu z alba Gorespattered Suicide. Vědomí, že s nimi budeme sdílet i společnou stage, je jeden z těch "k nezaplacení" pocitů, pro které člověk hudbu jako koníčka prostě nemůže nemilovat. Jen si to představ. Zbožňuješ nějakou kapelu jako puberťák a najednou s ní o mnoho let později hraješ. Prostě nádhera. My teď každopádně moc děkujeme za rozhovor. Velmi si vážíme podpory, které se nám takto dostává. Ave!

Návrat na obsah