Rozhovor 19.04.2023 Odreadir - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Alan Rohan

ODRAEDIRRozhovor se skupinou Odraedir "South of Heaven open air"
Kapela Odraedir byla založena roku 2009 kytaristou Petrem Matoušem, kterému se pro svůj projekt podařilo získat nadějného bubeníka Davida Urbana a kytaristu se spoustou hudebních nápadů, Martina Rexu. Později se Petr seznámil s Jakubem Držmíškem, který měl dost odhodlání Petrovi nabídnout svůj hrdelní zpěv. Pozice basového kytaristy byla z počátku obsazena spíše sporadicky, ale nakonec se jí pevně ujal Luboš Růžička, který v kapele přetrvává dodnes. Dovršení současné formace Odraedir pak zajistil kytarista Marek Brabec, který nahradil odcházejícího Martina.
Marek je v současnosti hlavním skladatelem, zatímco Petr působí jako odborník přes melodie a samplovanou složku hudby, která přispívá ke komplexitě hudebního projevu, kde je kladen důraz na rázné riffy doplněné melodiemi. Texty písní se zabývají přírodou, bitvami, severským božstvem I hrdinskými činy.
Zbrusu nový festival v jižních Čechách!
Který se koná v Zbytiny (Prachatice, Volary, Vimperk) již podruhé, a jsme za to rádi.
Vystoupí zde kapely z Čech, Slovenska, Turecka, Polska, a možná i ...... no nechte se překvapit, ale to je jen možná. Ne není to jen možná, je to skutečností.
Žánrově zaměřen na rock a metal, vystoupí i pár punkových skupin, ať je festival pestrý.
Položili jsme pár otázek kapelám, které na tomto festivale zahrají. "South of Heaven open air"


               

Alan - Ano trochu omšelá otázka, ale stejně ji položíme. Jak se na festival těšíte?


Křen – Ahoj Alane, tady Křen. Zase jsem to já, kdo na tebe zbyl, ale ty už sis na mě zvykl, ne? :-D Zdravím za celou kapelu Odraedir a myslím že v tomhle případě můžu jménem celé kapely říct, že se fakt k***a těšíme! Na open air festivalu jsme totiž hráli naposledy v roce 2014. Byl to Made of Metal a od té doby jsme nikde na open airu nevystoupili. Pak už jsme zůstali jen na klubové scéně. Tohle je sice taky omšelá fráze, ale myslím si, že máme určitě většímu počtu lidí na větším pódiu co nabídnout.

Alan - Co přivezete zajímavého na festival "South of Heaven open air"? Pyrotechnika, nové skladby?


Křen – Pyrotechniku bych přivezl leda tak tu co zbyla ze Silvestra. :-D Ale ta by nepráskala do rytmu a navíc bych se nemohl přes neustálé zapalování knotů soustředit na hraní. S těma novýma skladbama ses ale trefil. Připravujeme v tomto roce nové album, takže už teď můžeme navnadit posluchače, aby se přišli na naše vystoupení podívat a poslechli si nové skladby, myslím, že to bude stát opravdu za to!

Alan - Venkovní festivaly hrajete. Už jste hráli v lomu? Nebo na jiném zajímavém místě?


Křen – Na Open air festivalu jsme hráli 2x. Před Made of Metal to byl ještě festival Darkness Over Paradise v roce 2012 v Rakousku. Teď to bude vlastně 9 let co zase zahrajeme pod širým nebem. Když to vezmu kolem a kolem tak to je tedy 5 let, pokud započítáme i menší akce, protože v roce 2018 jsme se zúčastnili Barbarfestu. To byl spíš komorní festiválek, ale rozhodně na ty zážitky vzpomínáme a vlastně ano, prostředí bylo zajímavé – taková roklina, svah a skály na osamělém místě a rozhodně to mělo své kouzlo. Pak jsme ještě téhož roku zahráli na louce u Mácháče na bitvě pěti armád, kde jsme popravdě řečeno zas tak moc nehráli, protože nás zradila elektrocentrála :D Zajímavá místa, zajímavější zážitky. V lomu jsme ale ještě nehráli, to bude pro nás premiéra. Koukal jsem na nějaké fotky z prvního ročníku festivalu a fakt to vypadá krásně. Moc se tam všichni těšíme!

Alan – Před rokem jsem pokládal otázku, když se řekne Imhotep, kdo se vám vybaví?


Křen – Představitel Imhotepa z filmu Mumie, Arnold Vosloo. :-D

Alan - Co nového u kapely? Nosič, videoklip, .....?


Křen – U kapely je teď nových hodně věcí. Po období covidu jsme začali více koncertovat a snažíme se získat zpátky za ta léta prořídlou fanouškovskou základnu a zesílit jí. Nosič očekáváme v polovině roku, takže když by všechno dopadlo tak jak bychom si přáli, možná album pokřtíme právě přímo na festivalu South of Heaven. Stát se může samozřejmě cokoli, takže nechci dopředu nic slibovat, ale možná budou mít návštěvníci právě vašeho festivalu tu čest poslechnout si naživo úplně nové songy a samozřejmě společně s novým nosičem přivezeme i trika s novou grafikou, která je velmi povedená. Malou ochutnávku jsme ostatně již poskytli volně ke stažení na našich stránkách ve formě wallpaperů ve vysokém rozlišení.

Any - Je tu nějaká zajímavost, kterou se na sebe odvážíte prásknout?


Křen – Těch je :D

Alan - Díky za kratší rozhovor. A co popřejeme festivalu "South of Heaven open air"? Třeba dobré počasí?


Křen – Dobré počasí je základ. Přáli bychom si, aby na naše vystoupení bylo spíš oblačno aby nebylo takové vedro. Zároveň aby nepršelo, když už tak jen trošku na zchlazení :D, aby se pod pódiem mohl zažehnout pořádný kotel a samozřejmě úplně nejlepší by bylo, aby už bylo šero aby mělo naše vystoupení tu nejlepší možnou atmosféru. 😊 Festivalu hlavně přejeme dobrý průběh, hodně piva a málo sanitek… hasičáků… :D a hlavně, ať se ročník vydaří a úspěšně, teď se to trochu bojím říct, zažehne dlouhaletou tradici.

Alan -   A v naprostém závěru. Na koho, nebo na co se nejvíce těšíte na festivale v lomu South of Heaven?


Křen – Těšíme se na hraní pod širým nebem. Na skvělý zvuk. Na prezentaci nového banneru, nových songů, těšíme se moc na nové fanoušky z okolí, protože v Jižních Čechách jsme ještě nehráli, a tak budeme mít příležitost ukázat svojí muziku a svojí show i lidem, kteří o nás třeba ještě ani neslyšeli. Těšíme se na celou pořadatelskou crew, protože je vidět že děláte festival s nadšením, ve svém volném čase a snažíte se pomoct prorazit i kapelám, které třeba nejsou tolik známé a jste tak zajímavou konkurencí komerčním velkým metalovým festivalům s prověřenými kapelami, které se točí pořád dokola. Těšíme se na to, že si festival užijeme jako parta, že poznáme nové zajímavé lidi a že posedíme u piva a užijeme si léto v tom nejlepším možném kolektivu. 😊

Návrat na obsah