Rozhovor 29.03.2023 Welicoruss - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Alan Rohan

WELICORUSS

 


Rozhovor s Alexey Boganov (Welicoruss)
Tvrdá a sychravá dalekosáhlá Sibiř vnese punc i do tvorby umělce. Dálavy i šíravy v pagan metalu Sibiře a u skupiny Welicoruss je hmatatelná. Nechci Alexe Boganova nazívat sibiřan, je to člověk který dělá velmi dobrou a zajímavě kvalitní metalovou hudbu, kde se prolínají nejen black metalové prvky, ale spousta pohanství folklor-metalu a mnoho opravdu mnoho dalšího. I proto je v současné době Welicoruss velmi dobře rozpoznatelná a zajímavá. A co více, Evropu jezdí křížem krážem. Tak zde jsou Welicoruss.

   
 

Alan – Ahoj Alexey. Probereme trochu tvou tvorbu. Welicoruss byla tvá první skupina?


Alexey - Ahoj, ano, Welicoruss je moje první kapela, ale měl jsem i vedlejší projekty, první se jmenoval Midgard a byl to docela přímočarý death metal s pohanskými texty (asi Amon Amarth), ale existoval méně než 1 rok. Dalším projektem je elektronická hudba – převážně dark ambient smíchaný s tribal music a tech stepem, jmenoval se Stigmata 66. Jediné album Stigmata 66 „Transcendental Cyberorganika“ jsem vydal v roce 2004 vlastní produkcí.

Alan – V Rusku, na Sibiři, je problém sehnat lidi aby měli zájem hrát v kapelách? A ohledně hraní na Sibiři, je to problém?


Alexey - V té době, kdy jsem v roce 2005 hledal členy kapely, byl problém najít někoho, kdo by dokázal pochopit pagan epic black metal. Byli jsme jediná kapela v Novosibirsku (a možná i na celé Sibiři), která hrála tento typ metalu. Je jasný, že se později objevilo několik podobných kapel, ale to až někdy v letech 2009-2010.

Alan – Ono Rusko je obrovská země, jak se tam vůbec hraje místním skupinám? Na jednu stranu se může zdát, že se nechá hodně hrát, to asi ano. Ale vzdálenosti mezi městy, mezi kluby je také obrovská.


Alexey - V roce 2005 tam nikdo z metalových kapel nehrál turné. Myslím undergroundový metal. Samozřejmě jsme měli staré dinosaury jako kapely Aria nebo Master, který jsou legendární a jezdí na turné po celém Rusku. To ale menší kapely nedokázaly. Byli jsme úplně první sibiřská black metalová kapela, která jela z Novosibirsku do Moskvy a zpět během jednoho měsíce turné. Bylo to v roce 2009 a byl to úžasný zážitek. Většinou metalové kapely jezdí do bližších měst – cca 300-400 km.

Alan – První alba jsi točil ještě v Rusku. Na Sibiři? Měl jsi tam i vydavatele?


Alexey - Ano, natočili jsme naše debutové album „Wintermoon Symphony“ a vydali ho u velkého metalového vydavatelství CD-maximum v roce 2008 se sídlem v Moskvě. Druhé mini album „Apeiron“ vyšlo další rok 2009 u stejného vydavatelství.

Alan – První hraní Welicoruss mimo Rusko bylo kde? A jak jsi se tlačil dál do Evropy? Kdo ti pomáhal?


Alexey - Naše první zahraniční turné bylo v roce 2008, kdy jsme byli domluveni hrát na docela velkém metalovém festivalu na Krymu na Ukrajině na Metalhead's Mission Open Air 2008. To byla opravdu úžasná událost, protože jsme tam hráli poprvé s naším oblíbencem. kapely jako Moonspell, Samael, Cynic, Gorgoroth, Hate a mnoho dalších. Cesta ze Sibiře na Krym přes Moskvu trvala asi týden vlakem naplněným litry alkoholu a vtipnými historkami, na to nikdy nezapomenu!)

Alan – Trochu teď přeskočíme v čase. Pro pobyt v České republice jsi se rozhodl proč?


Alexey- V roce 2012 jsem si uvědomil, že kromě mě nemá nikdo zájem tlačit Welicoruss kupředu a že na Sibiři a ani v celém Rusku není budoucnost pro kapelu. Rozhodl jsem se tedy přestěhovat s manželkou do Prahy. Byl to opravdu nebezpečný krok v mém životě, protože to bylo skoro jako kdybych skočil do propasti. Potkal jsem v Česku fajn lidi, kteří mi moc pomohli.

A samozřejmě od té doby miluji Českou republiku jako svou vlastní druhou vlast. Ano, je mnohem menší než Rusko, ale mám tady rád lidi, kulturu a i fungování společnosti. Totálně obrovský rozdíl oproti Rusku.

Alan – Do Česka jsi se nepřesunul s celou kapelou Welicoruss. Hledal jsi nové muzikanty. Byl to problém?


Alexey – Jak jsem řekl, předchozí členové neměli zájem posouvat kapelu dopředu, byli opravdu líní. Ptal jsem se jich, jestli by nechtěli zůstat se mnou. Měli ale velký strach o existenci, o práci a blabla.

Alan – Kdo vlastně prošel kapelou? Jací muzikanti až po současnost.


Alexey - K dnešku z první české sestavy Welicoruss nezůstal nikdo kromě mě. Dobře, Ilya Tabachnik hraje s náma už skoro 7 let, ale prvním bubeníkem byl David Urban. Teď s námi hraje na baskytaru Tomáš Magnusek a máme nového skvělého kytaristu Filipa Rabenseifnera.

Alan – Pokud vás lidé trochu mapují (zajímají se o vás - Welicoruss) mohli si všimnou docela velké intenzity hraní. Jak to stíháte?


Alexey - Welicoruss je velkou součástí mě samého. Je to jedna z nejdůležitějších věcí v mém životě, takže proto trávím tolik času tím, že něco dělám pro kapelu. A také jak řekl Ilya – jsem workoholik, můžu pracovat pro kapelu, dokud neodpadnu protože jsem bez energie).
 
Teď pracuji na našem novém outfitu a show, která je velmi důležitou součástí Welicoruss.

Alan – Kde všude jste po Evropě hráli? A mimo Evropu?


Alexey – Za těch 9 let jsme hráli hodně v Česku, Německu (téměř ve všech částech), Polsku, na Balkáně (Srbsko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko), Švýcarsku, Itálii, Belgii, Nizozemsku, Lucembursku, Francii a dokonce jsme byli i na Kypru.  Mimo Evropu jsme ještě nehráli, leda, že by jste považovali Rusko a Ukrajinu mimo Evropu.

Alan – Zajímavé zastávky a postřehy z koncertů, nebo festivalů?


Alexey – Myslím, že už jsme to řekli 100x v každém rozhovoru, ale řeknu to znovu). Nejpůsobivější byl samozřejmě Hellfest ve Francii, největší metalový festival v Evropě s asi 200 000 metalistů, Toto prostě nelze popsat, jak cool to bylo!  Hráli jsme v zasraném místě v polském zadku jménem Zagan, byl to klub pod elektrárnou s velmi depresivním okolím a bylo tam velmi málo lidí, ale to místo pamatujeme) Také jsme hráli na největšm gotickém festivalu v Lipsku – Wave Gotik Treffen a podpořilo nás tam více než 10 000 lidí.  Skvělé akce v Bukurešti (Rumunsko), Belgie.  Srbové jsou blázni!  Rádi tam hrajeme!  Také koncerty na Kypru byly pro nás velmi neobvyklé a zajímavé.

Alan – Nové album, kdy bude nové album?


Alexey – Právě teď jsme v procesu jeho tvorby!  Plánujeme jít do studia v červnu 2023 a vydat ho na podzim 2023!

Alan – K novému albu je venku i klip a spousta informací. V jakém duchu se celé album ponese? A co zajímavého, speciálního k albu připravujete?


Alexey – Ano!  Plánujeme natočit 3 videa k novým písním.  Jak mi řekli členové kapely – nové album má úplně jinou atmosféru  než všechna předchozí alba, ale pořád je to Welicoruss. Atmosféra je temnější a okultní a zároveň podsvětní. Album se bude jmenovat „Deadman`s Manifest“  a bude tam spousta textů o životě po smrti a podobných věcech.  Také nyní pracuji na našem novém outfitu a show, která je velmi důležitou součástí Welicoruss.

Alan – Předpokládám, že tento rozhovor není poslední, budou následovat další. Takže díky a na viděnou.


Alexey – Díky, a těšíme se na další spolupráci.
Návrat na obsah