Rozhovor 23.03.2023 Not Promising Case - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Alan Rohan

NOT PROMISING CASErozhovor se skupinou Not Promising Case
Dolný Kubín/hard&heavy depresive rock
Skupinu Not Promising Case lze definovat jako hard&heavy depresive rock. Bohužel prvních 10 let své existwnce se točili v kruhu, než přišel zlom. Ano zlom o kterým si teď popovídáme, protože je zde posun, a to posun nejen v hudebním zařazení, ale i překročení kruhu. Rok 2023 přinesl miniCD. A jak se říká, když Bůh dopustí i motyka spustí. Takže do konce roku bychom tady mohli mít ještě jeden nosič, v podobě dlouhohrahícího alba.

 
 

Alan – Ahoj bando, pro začátek bychom tedy mohli trochu rozšířit kdo jste, a přesný vznik skupiny.


Schnaps – Sme NOT PROMISING CASE. Päťčlenná rock/metalová kapela z Dolného Kubína na Slovensku. Ja som sa pridal k chalanom ako posledný, takže viac o vzniku povie Vašo.

Vašo – Takže začal by som od konca. Začiatok alebo vznik kapely je apríl 2012, kedy sme aj založili profil na Bandzone.cz. Dali sme si názov Not Promising Case pod ktorým fungujeme doteraz. Hráme rockovú muziku, prevažne vlastnú tvorbu, pôvodne s anglickými aj slovenskými textami, teraz už len slovenské.

Alan – Kdo kapelou všechno prošel?


Vašo – Základ kapely tvorím ja (Vašo, bubeník) a basák Ďuro. Okolo nás sa točili rôzni kumpáni. Prvé zloženie bolo sexteto: sólová gitara Maťo, sprievodná gitara Robo, kláves Samo a spev "Pupík". Maťo a Samo boli prví odídenci. Potom sme istú dobu fungovali ako kvarteto, Na miesto Maťa po určitej dobe došiel Lojzo. V tom období odišiel spevák Pupík, ktorého nahradil jeho bratranec Džoš. Vydržal s nami asi rok. Nastala doba hľadania speváka. Na chvíľu to s nami skúsil Ľuboš. Jeho nahradila Zuzka, ktorá bola s nami cca 4 roky. Materské povinnosti ju posunuli do domácnosti a stratil sa nám aj Robo. Oslovili sme Miša Pilku. Ten súhlasil a je s nami dodnes (dúfajme, že navždy). Miša sme presvedčili že spievať a hrať na gitaru je jeho cesta. Minulý rok sme oslovili Schnapsa, ten kývol hlavou na súhlas a je už náš.

Alan – Současná sestava skupiny? Kdo na co hraje? A v čem každý z vás hrál, nebo souběžně hraje?


Vašo – V súčasnej zostave hrá na sprievodnú gitaru a spieva Mišo, Lojzo hrá na sólovú gitaru a spieva vokály, Schnaps hrá na klávesy plus vokál, Ďuro basgitara a ja bicie.

Schnaps – Ja dodám, že Lojzo hral v kapelách Horizont a Vitamín, Michal začínal so Stolen Money a ja som hral v kapele The Rising Sign.

Alan – Vrátíme se ještě na začátek, tam jste ještě měli pár výměn sestav cose týče nástrojů.


Schnaps – Áno, ako spomínal Vašo, menili sa počty ľudí v kapele, menili sa osobnosti a tým pádom sa menilo aj nástrojové obsadenie. Myslím si, že dosť výrazný zvuk kapely ovplyvňovalo aj to, že začínali s klávesmi, potom klávesák z kapely odišiel a vlani som zas do kapely prišiel ako klávesák ja. Navyše som po Samovi žiadne klávesové party nezdedil, takže som vymýšľal do hotových skladieb od nuly. Bola to pre mňa celkom zábava ale aj výzva. Myslím si, že i keď je kláves v rockovej muzike skôr taký nenápadný nástroj, v celkovom zvuku urobí jeho zvuk veľa.

Alan – Na konci února jste vydali po více jak 10 letech první nosič, i když mini album. Předtím jste neměli žádné nahrané dema, nobo něco podobného?


Schnaps – Nie, toto je naša úplne prvá nahrávka. Práve preto je svojim materiálom taká rôznorodá. S rôznymi zostavami sa v kapele striedali aj rôzne skladateľské vplyvy. Vybrali sme pár skladieb, ktoré sú nám najbližšie a nahrali ich, aby sme sa mali čím prezentovať a aby sme sa mohli posunúť opäť niekam ďalej.

Alan – Ono takhle. Vy jste se i uhnuli v hudebním zaměření. Klamem je dosti jiné, než s čím jste začínali. Takže?

 
Schnaps – Ako sme spomenuli v predchádzajúcich odpovediach, v kapele sa vystriedalo viacero muzikantov, teda aj viacero skladateľských vplyvov. Je to tam počuť a sme si toho vedomí. Preto svoje EP do začiatku prezentujeme ako prierez našou tvorbou od začiatku fungovania kapely. Chceli sme mať v rukách nahrávku, ktorou sa vieme odprezentovať. Ak chceš niekde hrať naživo, každý sa ťa opýta, akú muziku hráš. Ak mu nemáš čo pustiť, tak si môžeš ďalej brnkať na skúšobni. No a čo sa týka piesne Klamem – je to taká zlomová skladba. Myslím si, že by mala byť zaradená aj na náš dlhohrajúci debut, keď so dočkáme. Je to prvá pieseň, ktorú sme spoločne dokončili v tejto zostave. Myslím si, že takýmto nejakým smerom sa budeme uberať aj ďalej.

Alan – Klasickou otázku dát musíme. Kde jste natáčeli, jak dlouho jste nahrávali, a spokojenost s produktem?


Schnaps – Nahrávali sme v Štúdiu Apollo. Boli sme tam v lete a na jeseň 2022. V tomto štúdiu nám nahrávku zmixoval a zmastroval Jaro Plichta a fyzické nosiče nám urobili v AZCD v Čechách. Grafiku som robil ja. S nahrávkou aj s vyrobenými nosičmi sme veľmi spokojní a všetkým, ktorí nám pomohli dosiahnuť tento výsledok ďakujeme.

Alan – Jak jsme zmínili na začátku rozhovoru, že jste se odpoutali z kruhu, a vyrazili i mimo teritorium s muzikou Klamem. Kde jste vše odehráli představování nové tvorby?


Schnaps – Áno, v súčasnej zostave sme sa rozohrali niekoľkými koncertami na domácej pôde a potom sme vystúpili z našej komfortnej zóny. V lete 2022 sme si zahrali na festivaloch Orava Alternative na Runway Stagei na Topfeste. Na jeseň sme odohrali koncert v Ružomberku a Nových Zámkoch a potom sme rozbehli turné, s ktorým sme navštívili jedenásť slovenských miest.

Alan – Vzezření hard&heavy/depresive rock a pro mě jste dosti i ve škatulce dirty rock. Co na to návštěvníci koncertů? A lidí kteří si album pořídili? Za mě velká dobrá, hlavně kvůli propojení s dirty rockem.


Schnaps – Ďakujeme, sme naozaj radi, že ťa naša muzika oslovila. Ako som už viackrát spomenul, aj toto sa dá pripísať hlavne rôznym autorom kostier skladieb. Je to ťažké zaškatuľkovať do konkrétneho subžánru. Verím ale, že v súčasnej zostave vytrváme a v tým pádom môžeme predpokladať, že si naša nová muzika zachová depresívnejšie ladené slovenské texty, priamočiaru rytmiku, špinavé gitary a výrazné klávesové podklady. Aby som ale zodpovedal tvoju otázku, reakcie ľudí sú zatiaľ veľmi pozitívne. Počuli sme už prirovnania ku Kabátu a Harleju, ale aj k Paradise Lost či Alice In Chains... Opäť veľmi žánrovo odlišné formácie, s ktorými sa sami rovnať neodvážime. Skôr by som povedal, že si každý v našej muzike asi dokáže nájsť niečo, čo je jeho poslucháčskemu uchu a srdcu blízke a to nás teší. A ešte viac nás tešilo, keď si na turné niektorí ľudia pospevovali texty našich skladieb. To je pre každú kapelu určite veľký pocit zadosťučinenia.

Alan – Odehráli jste tedy 11 koncertů, k miniCD Klamem, kde, s kým, a nějaké poznatky?


Schnaps – Na turné sme si prizvali slovenských Knightmare. Zastávky sme si urobili vo Zvolene, v Martine, v Topoľčanoch, v Partizánskom, v Žiline, v Banskej Bystrici, v Nitre, doma v Dolnom Kubíne sme pokrstili EP a pokračovali sme v Námestove, v Košiciach a v Prešove. Bola to výborná skúsenosť a dúfame, že sa do viacerých klubov budeme mať možnosť ešte vrátiť. Je skvelé, že ľudia stále chodia podporiť na koncerty aj neznáme kapely hrajúce vlastnú tvorbu. Sme nesmierne vďační každému, čo prišiel na náš koncert v ktoromkoľvek z vyššie spomenutých miest. Ostáva len dúfať, že nabudúce príde ľudí ešte viac a nie menej :)

Alan – Na léto se chystáte kam? A skupinu chcete protlačit i do Polska a Čech. V jaké fázi se nacházíte?


Schnaps – Leto je zatiaľ stále v riešení. Sme pozvaní na jednu súkromnú akciu a inak popravde neviem. Doba je taká, že oslovíš tridsať festivalov a si rád, keď ti aspoň tretina vôbec odpovie a vieš na čom si. Popravde tomu veľmi nerozumiem. S niektorými organizátormi sme ale v kontakte a uvidíme ako to vypáli. V každom prípade som im už teraz vďační, že sa ozvali a chcú s novými interpretmi komunikovať. Čo sa týka zahraničia, určite by sme radi našu muziku predstavili aj v Poľsku a Česku, kde je omnoho viac fanúšikov muziky akú hráme. Na Slovensku frčí skôr mainstream alebo úplný underground – čiže black, death a podobne. Zatiaľ zisťujeme možnosti, ale pevne verím, že na jeseň sa nám podarí vyraziť aspoň na niekoľko koncertov aj do zahraničia.

Alan – Díky za rozhovor, a pokud se zadaří, tak na podzim (jeseň) dáme k dlouhohrajícímu které by mělo být venku, další nejen rozhovor.


Schnaps – Aj my ďakujeme. Na nových veciach makáme, ale i tak ešte neviem, na ktorú jeseň to bude :) Ale ako si sám spomenul, niekedy aj motyka vystrelí. V každom prípade sa s tebou potom určite opäť radi spojíme!

Návrat na obsah