Rozhovor 23.03.2023 Metal Gate - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Alan Rohan

METAL GATEMetalGate s Ondřejem
současnost i minulost
15 let MetalGate je tady. V podvědomí posluchačů z metalové scény je znám nejen vydáváním CD alb, ale i knih. MetalGate můžeme spojovat i s festivalem Czech death fest. A to tak nějak s Ondrou probereme, neb i oni a on, mají mít prostor k vyjádření, a k nějakému tomu většímu zviditelnění. Ono dělat cokoliv v muzice je velká řehole, a dalo by se říci i risk do rulety.Alan – Ahoj zaneprázdněný člověče. Od kdy tedy přesně MetalGate existuje?


Ondra – Ahoj. Od června 2008.

Alan – Ty jsi byl i u zrodu? A kolik vás tedy u zrodu MetalGate bylo?


Ondra – Ano, jsem u toho od začátku. On to byl víceméně můj nápad, pro který se mi podařilo nadchnout i ostatní. Tehdy na začátku jsme na to byli tři a s drobnými obměnami jsme na to tři dodnes.

Alan – Prvopočáteční záměr MetalGate bylo co? Jen vydávání alb určitě ne. Co tedy vše jste chtěli pojmout pod MetalGate?


Ondra – Zpočátku toho mnoho nebylo, dokonce ani to vydávání alb. MetalGate totiž vzniklo čistě jen jako metalový festival, tedy MetalGate OpenAir, orientovaný především na domácí scénu. Všechno ostatní přišlo až potom, a to do jisté míry náhodou.

Alan – Když otevřeš historii v paměti. Tak prvopočátky, a první vydané nosiče + překážky?


Ondra – Jak už jsem zmínil, naše prvopočátky byly především festivalové a posléze jsme k tomu přidali i klubové koncerty. Naše první vydání přišlo v roce 2009, a to díky kapele Abstract Essence. Tu jsme poznali právě na MetalGate OpenAir a zalíbila se nám natolik, že když jsme se dozvěděli, že chystají novou desku a nemají nikoho, kdo by jim album vydal, rozhodli jsme se, že se toho ujmeme. No a jakmile se rozkřiklo, že se na scéně objevil nový label, další tituly už na sebe nenechaly dlouho čekat.

Naší překážkou na startu byla rozhodně naše nezkušenost. Jelikož jsme přicházeli v podstatě z vnějšku, museli jsme se zkrátka naučit, nejen jak vlastně funguje celá hudební branže, ale i jak vlastně funguje česká metalová scéna, abychom se v ní mohli realizovat. A de facto se učíme stále.

Alan – Z mého hlediska se MetalGate rozjel docela dobře. Ono na prvopočátku bylo vydaných věcí a aktivit docela hodně, pak mírné zbrždění, a ustálení. Nuž povídej.


Ondra – Díky, snažíme se. Ano, někdy se podařilo toho vydat více, někdy méně, některé projekty byly náročnější na realizaci, což se ukázalo zejména když jsme se pustili i do vydávání knižních titulů, některé zase méně, ale obecně bych řekl, že si v rámci vydavatelství udržujeme víceméně stabilní výtlak.

Alan – Největší rychta s vydáním bylo co? Nebo čeho se to týkalo?


Ondra – Nevzpomínám si, že bychom měli nějaký jeden konkrétní titul, jehož vydání by bylo extra komplikované. Obecněji řečeno jsem to už zmínil v předchozí odpovědi. Porovnám-li kolik času, zdrojů a úsilí si z naší strany žádá vydání hudebního a knižního titulu, větší „rychta“ je s tím knižním, zejména pokud se jedná o českou edici zahraničního díla.

Alan – Pod hlavičkou MetalGate máme i Czech death fest. Tak kdo přišel s tím že by se propojil MetalGate a Czech Death Fest? V současné době už se na tomto festu nepodílíš, ale delší dobu jsi byl v tomto fest projektu namočen.


Ondra – Tenhle nápad vznikl když jsme v roce 2009 poznali kapelu Tortharry, kteří začali pořádat svůj metalový festival, Czech Death Fest, rok poté, co jsme my začali pořádat MetalGate OpenAir. Tortharry pak záhy vstoupili do naší vydavatelské stáje, a jelikož si jejich a náš festival byly velmi podobní, co se týče formátu, a konaly se v podobný termín, dospěli jsme k tomu, že v rámci naší spolupráce by nebylo od věci oba festivaly spojit do jednoho, namísto toho, aby si vzájemně konkurovaly.

Je pravda, že letos jsme naše spolupořadatelství museli utlumit, a to z důvodu našich kapacit. Jak už jsem zmínil, MetalGate momentálně funguje ve třech lidech, přičemž naše vydavatelské aktivity si žádají naši plnou pozornost. Žel se tak už nemůžeme věnovat úplně všemu, čemu bychom chtěli.

Alan – Z tvého hlediska pod hlavičkou MetalGate, co bylo takové to best? A co docela provar?


Ondra – Vzhledem k tomu, že v rámci žánru je náš vydavatelský žánr opravdu široký, je přirozené, že o některé tituly je větší zájem, o některé zas třeba menší, nicméně my si stojíme za vším, co pod MetalGate vyšlo. Jestli bych měl přeci jen něco vypíchnout, určitě bych zmínil z hudebních titulů „Love Enough“ od Abstract Essence, „Brownfields“ od Gorgonea Prima, „Uv’Derekh“ od Daerrwin, „Certa Omnibus Hora“ od The Corona Lantern, „3 Altering“ od LiveEvil, „Toxin“ a Drowner’s Dance“ od Minority Sound, „Aeons“ od Postcards from Arkham, „Kontinuum“ od Tengri, či vinylová splitka Drom a Blues For The Redsun nebo Drom a Tengri. Co se týče těch knižních, tam za pozornost stojí rozhodně všechno.

Alan – Hoď pár vtipnějších záseků za těch 15 let z MetalGate.


Ondra – Obávám se, že co se týče takzvaně veselých historek z natáčení, tak nemohu sloužit. To přenechám kapelám :) Co se vydavatelství týče, je to v podstatě práce jako každá jiná, takže zas až tolik výjimečného se u nás neděje.

Alan – Rok 2023 co vše, nebo koho MetalGate přinese nejen metalovému osazenstvu?


Ondra – Vezmu-li to od začátku roku, tak v lednu jsme vydali novou desku „Messtery“ havířovské thrash-deathmetalové smečky Antigod, v únoru pak český překlad oficiální biografie britské ikony Paradise Lost z pera amerického spisovatele Davida Gehlkeho. Co nás čeká dále jsou minimálně tři další knihy, a to historie death metalu a grindcoru od Alberta Mudriana, šéfredaktora amerického metalového magazínu Decibel, dále čtvrtý díl ságy Black Metal od britského metalového novináře a spisovatele Dayala Pattersona, a v neposlední řadě druhý díl série „Dělníci kovu“ od Václava Vortuby, která přináší životopisy významných osobností domácí metalové scény.

Alan – Chvála vaší práci, jen tak dál. A díky za rozhovor pro naše čtenáře.


Ondra – Taky díky za příležitost. A díky za podporu, budeme se snažit.

Návrat na obsah