Rozhovor 15.02.2023 X Age - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Alan Rohan

X AGE
Rozhovor se skupinou Xage o znovuzrození thrash metalu.
Vždy byly bernou mincí v Česku i na Slovensku kapely Agony a Extreme. Kam dorazili, tam to vřelo. Bohužel doba šla kupředu a chtělo to změny jak říká Radek z The Extréme. Vše ale směřovalo k novému návratu, ke staré škole thrash metalu, a vzniku Xage. A toto je teprve začátek.

  

Alan – Ahoj na Vysočinu.


Všichni -  Ahoj Alane!

Alan – Dáme představovačku, a od kdy hrajete?


Max Dolejší - Kytara od 2018

Marek Špejtek - Baskytara od 2020

Michal Svátek - Bicí od 1988

Radek Dolejší - Kytara od 1990

Alan – Mohlo by se říci, že skupina je dvougenerační. Takže kdo je stará páka, a kdo dorost?


Michal - Dorost jsem já a Radek, staré páky a zároveň ALFA Samci jsou Mára a Max i když věkově to neodpovídá a je to spíš naopak :)

Max - Často slýchám, že jsem "táta za mlada" (=Radek), což mě maličko děsí :)

Alan – Michal i Radek prošli vícero kapelama. Z toho bych řekl že nejznámější byli Agony a Extreme. Kdo tedy jakou bandou prošel? A roky působnosti?


Michal – Agony od 1996 do 1998 a Extreme od 1999 s přestávkami do poloviny roku 2020.

Radek – Já s Extreme již od 1996 asi do poloviny roku 2020.

Alan – Nemrzí vás rozpady a odchody z těchto skupin?


Radek – Tak Extreme nadále hrají, takže se o rozpad nejedná a co se mě týká tak je to asi tak jak to mělo být.

Michal - No mrzí mě to, samozřejmě. Ale když jsme dali do kupy XAge, první, co mě napadlo bylo, že to mělo přijít dříve.

Alan – XAge vznik 2021, ale to není asi uplně pravda, že ano? Tady by jste mohli trochu více rozepsat.


Radek -  No to je nepřesné. Máme jako asi málokterá kapela přesné datum vzniku a to je 13.září 2020. To jsme se poprvé sešli a něco si zahráli, tam jsme se také dohodli, že to zkusíme a uvidíme.

Michal - 13.září 2020 jsme udělali i uplně první promo foto.

Max - Bohužel díky Covidu nebylo kam spěchat, a tak jsme facebook spustili až 1. února 2021, z toho možná ten pocit vzniku 2021. Na první koncert jsme si museli počkat až do 3. července 2021 a tento datum byl asi i takový mezník, kdy jsme se začali objevovat veřejně.

Mára - Prostě jsme to chtěli odpálit najednou :)

Alan – Rok 2020 XAge byl nápad omladiny? Nebo starých pák? A jak dlouho se mluvilo o kapele, než proběhla první zkouška?


Max - V první řadě  jsme chtěli vyjádřit hned několik věcí: generační rozmanitost, jak v kapele, tak v hudebních názorech a extremní dobu ve které kapela vznikala.

Radek -  Extremní názory na hudbu nám dělají trochu problémy a nejednou se schyluje k velkému sporu, ze kterého se nám snad daří vytěžit to nejlepší z obou světů.

Alan – XAge je lepší název než Extreme Age? A prvotní název Extreme Age, byl směřován tak že si vás lidi pamatovali z kapely Extreme?


Radek -  Úplně upřímně, ne, nebyl to záměr ale nutnost. Po tom, co jsme s Michalem v Extreme skončili, zbylo nám dost věcí z merche a tahle kapela začínala z nuly. Neměla za sebou sponzora ani dotace a vzhledem k věkovému průměru, bylo nutné eliminovat náklady. Takže jsme k tomu byli donuceni. A zkrácení názvu na XAge bylo od začátku jasné, jen se jednalo o to kdy k tomu kroku dojde.

Max - Není náhodou že se tak stalo ruku v ruce s uvedením prvního oficiálního videoklipu. Protože tento krok byl na snadě; je kratší - snáze vyhledávatelný.

Alan – V nedávné době vyšel klip na skladbu On and On, tak povídej, jak to celé vzniklo, probíhalo a spouuuustu dalších informací.


Mára - Každá kapela by měla mít, dle mého názoru, alespoň jeden videoklip do začátku.

Max - S nápady, jak a kde natočit první videoklip přišla z velké části Márova rodina a aktivně se podíleli i na realizaci.

Radek - Vlastně celá "výprava" a  "realizační tým" byl složený z našich rodin a kamarádů, v čele s Pačesem.

Alan – Nějaké perličky, vtipné momenty z natáčení? Třeba spadl někdo do vody? No to moc vtipné není.


Radek- Já stál celou dobu jako jediný v těch kójích po kotníky ve vodě :)

Michal - Když mě kluci nabírali, tak jsem se vrátil tuším z oslavy narozenin. Což je krásně zdokumentováno na videu o klipu.

Mára - Kluci na mě dočista zapomněli, když natáčeli záběry Michala a bicích z dronu a já se schovával za skálou i s basou.

Max - Tohle všechno můžeš vidět v "Making of On and On" na YouTube, včetně mé rádoby trvalé (copánky) :)

Všichni - Slovy klasika : ,,A mě málem trefil dron, takovej kousek metrovej chyběl." :) Prostě, když kolem vás lítá dron tak vysokou rychlostí, je to síla.

Alan – Venku je zatím miniCD? EPCD? Dlouhohrající album by mělo být kdy?


Max – Jediný nosič, který v současnosti používáme, je pouze USB disk s bonusovými materiály a veškerou naší muzikou. Myšlenka je taková; když si koupíš naší flashku, tak ti jí budeme na koncertech zdarma aktualizovat všemi novými materiály, až do naplnění její kapacity. Současně se na ní objevují exkluzivní věci, které jinde nejsou publikovány.

Radek – Rozhodli jsme se jít jinou cestou, než většina dnešních kapel. Nebudeme utrácet peníze za studio a lisovat desku, teda alespoň ne v nejbližší době. Jdeme cestou, že nahráváme sami a to tak, že používáme pouze reálné zvuky (ty které máme i na koncertech), žádné midi, žádné rovnání bicích a žádné kopírování pasáží. Prostě pěkně po staru. Každý si svůj part nahraje a zahraje.

Alan – Návrat na klubovou scénu a festivaly? Jak se nám to plní? Kde budete?


Radek –  Pro letošní rok máme potvrzených několik akcí. V nejbližší době je to 4. března v Humpolci, nebo 1. dubna v Havlíčkově Brodě, ale určitě se zase letos podíváme do Prahy, na některé letní festivaly a jsme v kontaktu s několika pořadateli.

Michal –  Velice se těšíme na letošní podzim, kdy na společném podiu vystoupíme se známou, brazilskou, thrash metalovou kapelou.

Alan – Ještě zůstaneme u toho návratu. První koncerty a vystoupení. Dorazili lidi řekněme v našem věku 40 – 50 let, kteří vás znají z dob Agony a Extréme?


Radek – K mému překvapení hned několik prvních koncertů bylo hodně promíchaných a pár z nich vedla hlavně omladina. Samozřejmě někteří staří známí se ukázali a jsme neskutečně rádi, že chodí. Těší nás taková setkání a vlastně se tak z návštěvníků stávají kamarádi.

Alan – Pocity, jaké jste měli pocity z návratu? A co dorost? Zvládá to?


Michal -  I ve svých letech jsem byl celkem překvapený, s jakou dravostí a bez trémy vběhlo naše mládí na podium a s jakou precizností odehráli celý set. V tu chvíli nám s Radkem bylo zase dvacet a moc jsme si to užili.

Radek – Co se mě týká, tak jsem byl vždy hlavně pro živé hraní a toho jsme v posledních letech moc nezažili, takže za mě si užívám každý koncert a je pravda, že s mladou krví je to někdy trochu divoké, ale stojí to za to.

Alan – Díky za rozhovor, hned jak bude album, nebo další zajímavosti, uděláme nový rozhovor.

Díky.


Všichni - Díky moc

Návrat na obsah