Rozhovor 25.01.2023 Fireball - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Alan Rohan

FIREBALLRozhovor se skupinou Fireball, nejen o novém albu

 

Alan – Ahoj bando, nejsem si jist jestli vás všichni znají, kdo toto bude číst, tak se nám představte.


Fireball – všichni :Ahoj zdraví Vás kapela  FIREBALL
 
Jura - Jsme ze zlína a tak trochu děláme do hard rocku lehce přibroušenému 70 – 80.lety ...

Alan – Nedávno vyšlo album 1984, a s tímto albem přišli i změny. Tak jaké změny zde máme?


Aleš - Tak především nám odešel zpěvák Vilda , tak se mikrofonu chopil Jura... a navíc oproti Wake Up je většina textů v češtině.

Jura -  Stále se cítím víc jako kytarista než jako zpěvák...

Aleš - Taky po natočení odešel bubeník Vojta Polášek na kroměřížskou konzervatoř. Místo něj naskočil Jindra Krč se ,kterým se známe z kapel Jarní únava a FAT BOYS

Alan – 1984 Orvel?


Jura – Ano ..."...kdo ovládá minulost ovládá budoucnost,kdo ovládá přítomnost ovládá minulost  "...tato skladba byla psána v težké covidové době .To byl pro nás tak trochu vykřičník a my bychom si nepřáli ,abychom skončily jako společnost v tomto románu.

Alan – Tuto otázku položit musím, i když jí dávají všichni. Kde se nahrávalo, jak dlouho trvalo nahrávání, master, a hosté byli?


Aleš - Nahrávalo se ve zlínském studiu AudioStar ve zvukové režii Radomíra Staňka a protože je to kamarád ,tak se zas tak netlačilo na čas..., takže jsme dotáčeli na podzim

Jura - ...na Radomírovi je zajímavé to ,že nevidí... takže tam na něho mluvil nahrávací software.., nicméně sluch má výborný... :-)

Alan – Album je opravdu krátkou dobu venku, ale přeci jen, něco jste odehráli. Tak kde jste album představili? Kde křtili? A na křtu alba se objevili i hosté?


Jura - Nějaké skladby už jsme měli zařazené do repecu před natáčením 1984,Light up the light ,takže víme ,že to funguje.. některé jsme ještě před lidmi nehráli... a ty zazní až na křtu. Křest by se měl konat ve zlínském klubu Zelenáčova šopa... termín a hosty ještě upřesníme.

Alan – Jak na album reagovali vaši skalní fans? Protože vy toto album krom mírné změny v hudbě, jste udělali texty do Češtiny.

 
Jura - Ta čeština vlastně vznikla na přání pořadatelů....

Aleš -  Co s nimi udělá CD ještě uvidíme..ale reakce na video jsou skvělé
 

Alan – Jsem rád, jsme rádi že se album a nová tvorba lidem líbí. Odezvy? Jak od posluchačů, tak od zine, rádií atd.

 
Jura - Zatím je vše  opravdu čerstvé ...ale ohlasy na klip jsou super za 14 dní máme nějakých 270 like a 1700 shlédnutí Takže děkujeme :-)

Alan – Tuto otázku pokládám vesměs vždy, ale já ji mam rád. Veselé příběhy z natáčení? Tak šup s nějakou příhodou.


Jura - ..no vzhledem k mé špatné angličtině, jsme kromě hudební režie,  měli na  výslovnost Light up the light ještě režiséra angličtiny ...Dan Sampley... ten taky na místě přepisoval text a vysloužil si přezdívku " velký vezír ". Jinak taky klasické hefty typu ...Radomíre /Rejža nevidí/  jak se Ti líbil videoklip, díval ses na hokej a podobně.... prostě Ti nějaké věci vůbec nedojdou... :-)

Alan – Ta samá otázka, veselé příběhy z koncertů. A to nejen při vystupování, ale klidně hodinu před hraním, hodinu po hraní?

 
Jura - No já si vzpomínám na jednu historku z Brněnského koncertu v klubu Metro... Dlouho nás navigačka honila kolem klubu ,protože v Brně soó samé pěší zóny, tak jsme se ze zpěvákem Vildou vydaly na průzkum a po mém nevinném dotazu na kolemjdoucí ... "Prosím vás slečno ,kde je tady metro" a po její zděšené odpovědi "....,ale Brno přece nemá metro " jsme se váleli smíchy.... no slečna ,byla blondýna a evidentně nechodila do rockových klubů...

Alan – Na letní festivaly je docela ještě dost dlouhá doba. Nic méně, já už notes zaplněn mám. Takže ideál, říci kde budete, aby si naši fanoušci rádia Metal Heart mohli poznamenat kam na vás vyrazit, než si ten termín obsadí jiným festivalem.


Jura - Nějaké festy a motosrazy jsou v řešení, ale ještě bych nerad předbíhal.... každopádně se, se všemi fanoušky  uvidíme moc rádi....

Alan – Díky za rozhovor, ale u něj nekončíme, máme připravený i mluvený rozhovor přímo v rádiu.


Fireball – Budeme se těšit

Návrat na obsah