Rozhovor 15.01.2023 Trupiegi pl - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Alan Rohan

TRUPIEGI GROUPAlan Rohan Wywiad z Jackiem (Jaco) Filipkiem
Trupiegi Group - https://www.radiosok.pl/  Alan Rohan Wywiad z Jackiem (Jaco) Filipkiem


Grupa Trupięgi + https://www.radiosok.pl/

Alan - Cześć Jaco. Porozmawiajmy.


Jaco - Cześć Alan z wielka przyjemnością.

Alan: Jak długo pracujesz w branży muzycznej? A w czym dokładnie? Zespoły, radia, festiwale itp .


Jaco -Moja przygoda z “branżą” zaczęła się bardzo dawno temu jeszcze w szkole średniej. Mógł to być to rok 1995. Mając lat 18 może 19 założyłem z kolegami swój pierwszy zespół. Graliśmy heavy metal chociaż szukaliśmy różnych inspiracji nie tylko w ciężkich brzmieniach. Od tamtej pory rozpoczęła się moja przygoda. Zacząłem organizować koncerty, robiłem promocję wydarzeń, zajmowałem się grafiką, plakatami itp. To były zupełnie inne czasy ale to one mnie ukształtowały. Później wyjechałem do Poznania i tam zdobywałem doświadczenie i znajomości. Z założeniem nowego zespołu nie wyszło ale przez pracę w sklepie muzycznym poznałem bliżej środowisko, ludzi, muzyków, organizatorów festiwali i koncertów i po pewnym czasie sam zacząłem to robić. I tak to trwa do dziś.

W tej chwili pracuję w Sulęcińskim Ośrodku Kultury jako dyrektor tej instytucji, zajmujemy się organizacją wielu wydarzeń nie tylko muzycznych chociaż te są mi najbliższe. Do najciekawszych mogę zaliczyć Wake Up and Live Festiwal, Rock and Beer, Sulęcin Reggae Festiwal czy Tribute Fest. Częścią ośrodka kultury jest klub “u Bulka” w którym organizujemy koncerty zespołów z Polski i ze Świata. Przez naszą scenę przewinęło się mnóstwo zespołów w różnych gatunkach muzycznych. Zespoły, te bardziej znane jak i te które dopiero rozpoczynają swoja przygodę z koncertami. Mamy projekt Lubuskie Dobrze Rockuje, którego celem jest promocja zespołów i wydarzeń odbywających się w naszym regionie (województwie). Promujemy również ich twórczość w naszym radiu (Radio SOK), które powstało prawie pięć lat temu i ciągle się rozwija. To niesamowita przygoda - zachęcam do słuchania naszego radia www.radiosok.pl

Alan - Jak długo jesteś z Trupiegi? Ile z nimi grałeś? Gdzie byłeś? A ile albumów zostało wydanych?

 
Jaco - Trupięgi powstały  sześć lat temu. Miał być to prezent urodzinowy dla naszej przyjaciółki. Mieliśmy wówczas zagrać sześć czy siedem przygotowanych utworów i zakończyć działalność. Ale na tyle się to nam spodobało, że gramy do dziś. Dwa lata temu zmieniliśmy lekko skład. Zmienił się gitarzysta i doszedł perkusista, to napędziło nas jeszcze bardziej. Powstają nowe utwory, które mam nadzieję pojawią się na najbliższej płycie, która powinna pojawić się w 2023 roku.

Do tej pory mamy nagrany jeden album “lesman BOSO”. Projekt Trupięgi to nasza interpretacja poezji najciekawszego, naszym zdaniem, polskiego poety Bolesława Leśmiana. Staramy się muzyką i głosem przekazać ważne treści i przenieść słuchacza w inny świat. Do tej pory zagraliśmy blisko 150 koncertów w Polsce i zagranicą. Koncertowaliśmy w Berlinie, w Paryżu teraz czekamy na zaroszenie do Czech.

Alan - W jakich ciekawych miejscach byłeś z Trupiegi? A co z tych miejsc było najciekawsze?


Jaco - Zagraliśmy już ponad 150 koncertów w przeróżnych miejscach od domów kultury po strychy, piwnice, kluby i stodoły. Grywamy w różnych miejscach najchętniej nieoczywistych gdzie panuje wyjątkowa atmosfera. Nasze koncerty odbyły się w ruinach zamków, w płacach, nad brzegami jezior, w lesie czy w górskich schroniskach. Graliśmy na kilku ważnych festiwalach w Polsce oraz również za granicą, w Niemczech, a ostatnio wystąpiliśmy na trzech koncertach we Francji. Jeden w Szampanii i dwa w Paryżu, w tym ważnym dla nas miejscu czyli w Ogrodzie Luksemburg.

Każdy koncert jest inny i wyjątkowy i chyba trudno by mi było napisać który był najlepszy.

Alan - Radio SOK, kiedy zacząłeś? A co możemy usłyszeć na scenie? Gatunki i tym podobne?


Jaco - Radio  powstało prawie pięć lata temu i z każdą chwilą się rozwija. Stawiamy na promocję przede wszystkim polskiej muzyki. Promujemy i gramy zespoły, które są mniej znane. Głównie jest to szeroko rozumiany rock, ale nie tylko. Gramy to co sami słuchamy, a z racji iż w radiu pracuje jeszcze dodatkowo  sześć osoby to tej muzyki jest naprawdę sporo i bardzo różnej.

Alan - koncepcja radia SOK?


Jaco - Koncepcja jest prosta grać dużo ciekawej muzyki. Promować zespoły i wydarzenia. Nie ograniczać się. Gramy 24h na dobę i 7 dni w tygodniu. Chcemy też więcej audycji na żywo bo interakcja ze słuchaczami jest dla nas bardzo ważna.

Alan - Bierzesz także udział w festiwalach z radiem. Możesz to zapisać więcej tutaj.


Jaco - Tak jako radio jeździmy na różne festiwale. Wspieramy takie działania, promujemy wydarzenia. Spotykamy się z organizatorami i opowiadamy o trudach i przyjemnościach festiwalowych. Z ciekawszych festiwali na jakich byliśmy to Gostyńskie Rockowania, niemiecki festiwal LiederLauschen am Rand, Bargarang w Chałkowie i kilka innych. Z każdym rokiem promujemy co raz więcej wydarzeń.

Alan - Z Radio SOK jesteś również zaangażowany w wydawanie płyt CD. Jakie płyty? Kto na nich jest? I czy zawsze jest to tylko jedna kompilacja w roku?


Jaco - Tak po za tym że patronujemy różnym płytą, również jako projekt Lubuskie Dobrze Rokcuje wydaliśmy w tamtym roku dwupłytowy album z 26 zespołami z naszego województwa. Na CD znalazły się zaprzyjaźnione zespoły z naszym radiem i projektem. Usłyszymy tam przeróżne gatunki od ciężkiego metalu przez reggae, punk po pop i poezję. Już szykujemy materiał na kolejne wydawnictwo, które może ukaże się w 2023 roku.

Alan: Kiedy po raz pierwszy spotkałeś Klausa? A co to przyniosło? Współpraca?

 
Jaco - Klausa spotkałem bardzo dawno temu podczas festiwalu Wake Up and Live w Sulęcinie przyjechał z naszym wspólnym przyjacielem Siggim i od tamtej chwili nasza znajomość, przyjaźń trwa. Wspieramy siebie muzycznie, towarzysko i “biznesowo”. Mamy za sobą kilka koncertów wspólnie zrealizowanych oraz plany na dalszą współpracę. Gdy się spotkamy nie możemy się nagadać. Niestety mieszkamy za daleko od siebie, aby często się spotykać.

Alan - Więc kiedy po raz pierwszy spotkałeś Alana?


Jaco - Alana spotkałem jedynie Online, gdy wspólnie robiliśmy wywiad. Było to przemiłe spotkanie. Mam nadzieję że już niedługo zobaczymy się na jakimś koncercie i będziemy mogli porozmawiać przy kuflu dobrego piwa.

Alan – Jakie masz plany na rok 2023 zarówno z zespołem jak i z radiem.


O planach zespołu Trupięgi mówiłem powyżej. Chcemy nagrać płytę no i oczywiście chcemy grać dużo koncertów. Chętnie odwiedzimy Czechy z naszą muzyką. Jeśli chodzi o radio to 1 kwietnia 2023 r. obchodzimy hucznie swoje 5 urodziny zagrają na nich znane polskie zespoły Farben Lehre, Kobranocka, Zenek Kupatasa i inni. Serdecznie zapraszam na to wydarzenie. Po za imprezą urodzinową chcemy się rozwijać, grać dużo ciekawej i wartościowej muzyki. Chcemy też promować wydarzenia kulturalne i mieć więcej audycji na żywo. Zobaczymy co uda się zrealizować plany są duże. Ja również gram w zespole Kufajka Rencisty, który gra muzykę punk/rock/reggae. Zespół został założony 30 lat. Z tym projektem też planujemy zagrać kilka ciekawych koncertów i być może nagrać swoja pierwszą płytę.

Alan - Czy przygotowujecie coś ciekawego do końca 2022 roku zarówno z zespołem, jak iz radiem?


Jaco - Jeśli chodzi o plany na końcówkę roku to… Z Trupięgami przymierzam się do nagrania drugiej płyty. Robimy nowy materiał nieustannie koncertując. W planie mamy kilka fajnych koncertów do zagrania w przeróżnych miejscach. Może się uda również zorganizować festiwal twórczości Bolesława Leśmiana w Sulęcinie. Jeśli chodzi o Radio SOK chcemy od września odświeżyć ramówkę, prawdopodobnie powstaną nowe audycje i mocniej chcemy ruszyć z promocją radia. Zobaczymy co uda się zrealizować.

Alan - Dzięki za wywiad i może kiedyś znów się spotkamy.


Jaco -I ja dziękuje. Pozdrawiam wszystkich serdecznie. No i do szybkiego spotkania.

Jaco

Trupiegi
Návrat na obsah