Rozhovor 28.01.2021 Dragony - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Michal Roháč & Daniel Roháč

DRAGONYRakúska kapela Dragony len pre nedávnom vydala nový album. Momentálne kapela prechádza svojim experimentálnym obdobím, pretože vstúpili na územie kde už album má svoj príbeh a zvolili si tému im veľmi blízku a tou je doba Habsburských cisárov. Keďže história je niečo čo zaujíma mnoho ľudí tak som si pripravil svoje otázky na ktoré či už o albume, kapele, ale aj súčasnej dobe zodpovedal spevák Siegfried Samer.Minulý rok bol iný ako roky predtým. Ako si ho strávil teda okrem skladania nového albumu?


Keďže pracujem v oblasti online licencovania hudby, mal som tento rok v skutočnosti viac práce ako obvykle, pretože teraz sa veľa vecí dialo online, napríklad aj koncerty naživo! Tiež som začal robiť postgraduálny program na univerzite, takže som bol všeobecne veľmi zaneprázdnený!

Ako tému nového albumu si zvolil Rakúsko – Uhorskú monarchiu.  Čím ťa zaujala alebo fascinovala táto história?


Doba Habsburských cisárov, najmä doba duálnej monarchie za cisára Františka Jozefa a cisárovnej Alžbety, je tu v Rakúsku, hlavne vo Viedni, stále veľmi populárna. Takže sme si mysleli, že by mohla byť zaujímavá vec pozrieť sa na tieto časy „alternatívnym“ spôsobom a vykresliť ich typickým spôsobom „Dragony“!

Viribus Unitis je koncepčný album. Bude mať svoje pokračovanie, alebo v budúcnosti ešte zložíš niečo podobné?


Ešte sme sa nerozhodli! Je možné, že by sme mohli vytvoriť ďalší koncepčný album, ako je tento, ale ak by sme urobili to isté pre ďalší album, tak so zameraním na inú éru alebo monarchiu, ale bolo by to podľa mňa iba na skúšku. Ale nikdy nehovor nikdy ...

Je krátko po jeho vydaní a určite sleduješ jeho recenzie a predaj. Ako si ty spokojný s albumom a aké reakcie idú od fanúšikov a hudobnej kritiky?


Sme veľmi spokojní so spätnou väzbou, veľa recenzií ho označuje za náš zatiaľ najlepší album! Takže to je vždy skvelé počuť. Pobavili nás najmä reakcie na posledný singel, ktorý sme vydali, „Legends Never Die“, čo je veľmi jednoduchá a priama, takmer popová skladba, ktorá bude skvelá pre živé vystúpenia ... a samozrejme tvrdá „pravda“ ”Metalový fanúšikovia to nenávideli a okamžite nás skritizovali  na sociálnych sieťach, haha! Ale bolo zábavné vidieť ich tak ľahko spustiť ... Som si istý, že pieseň bude skvelým doplnkom nášho živého setu a ľudia ju budú na koncertoch milovať!

S novým albumom ste zmenili aj vydavateľstvo. Hľadali ste vy vydavateľa, alebo vám vydavateľstvo dalo ponuku?


Po 3 albumoch a jednom EP sa skončila naša dohoda s našim predchádzajúcim vydavateľstvom Limb Music a hľadali sme nové vydavateľstvo, ktoré by urobilo ďalší krok v našej kariére. Našťastie máme nejaké spojenie s Napalm Records, keďže som spieval pre Visions of Atlantis, v ktorej hrá na bicie výkonný riaditeľ Napalmu Thomas Caser, a náš basák Herb tiež stále hrá za Visions. Album ich teda zaujal a nakoniec to bola ľahká voľba medzi ponukami, ktoré sme mali - koniec koncov, Napalm Records je dnes jedna z top metalových značiek na svete.

Posledné roky ku Napalm Records prechádza veľa známych kapiel. Myslíš že je to tým že je to momentálne najlepšie vydavateľstvo pre rockovú a metalovú hudbu?


Pokiaľ ide o rockovú a metalovú hudbu, je to pre mňa určite jeden z troch najlepších vydavateľstiev na svete! Podpísali skutočne veľa skvelých zmlúv z Alter Bridge, Hammerfall, Powerwolf a mnoho ďalších ... Sme teraz veľmi radi, že sme súčasťou rodiny Napalm!

Minulý rok bol poznamenaný úpadkom koncertov a festivalov. Do akej miery vám korona prekazila vaše plány?


Trochu to ovplyvnilo aj nás, keďže sme sa mali v apríli vydať na krátke turné s Twilight Force, čo sa samozrejme nemohlo konať. Ale teraz je to trochu horšie, pretože máme nové album vonku, ale momentálne nie je možné ísť na turné ... takže to je trochu nepríjemné. Ale dúfame, že sa to čoskoro vráti do normálu a že sa môžeme vrátiť na pódiá po celom svete a všade prezentovať naše nové album „Viribus Unitis“!

Tento rok dúfajme že už bude situácia lepšia. Určite chcete ísť s novým albumom na turné. Máš už aj nejaké dátumy, poprípade sa pripojíte ku nejakej väčšej kapele?


Pre tento rok to nevyzerá tak, že by sme mohli absolvovať turné, pretože väčšina turné bola už naplánovaná na rok 2020 ... ale myslím si, že v roku 2022 sa určite vrátime! A dúfajme, že budeme tiež môcť hrať niektoré letné festivaly už v roku 2021, máme ich tu niekoľko potvrdených.

Hudobník už dávno nie je zamestnanie ktoré uživí (až na pár kapiel) a veľa hudobníkov má ešte svoje zamestnanie či v niečom podniká. Prezraď čo robíš ty v civilnom živote?


Áno, všetci máme svoje bežné „denné práce“. Pracujem v oblasti práva / hudobných licencií, dvaja naši členovia kapely pracujú v oblasti IT, jeden v nemocnici, jeden stále študuje a náš bubeník práve získal doktorát z fyziky!

Ďakujem za tvoj čas ktorý si venoval interviu. Máš ešte niečo čo by si rád odkázal fanúšikom?


Dúfame, že si ľudia „Viribus Unitis“ užijú a užijú si veľa zábavy s našim „alternatívnym“ pohľadom na rakúsku históriu! A dúfame, že sa všetci čoskoro opäť uvidíme naživo!
Návrat na obsah