Rozhovor 18.12.2020 Valar Morghulis - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Samuel Sámel

VALAR MORGHULIS


Dostalo sa nám možnosti porozprávať sa s temnou, no melodickou skupinkou Valar Morghulis. O inšpiráciách, streamoch, plánoch ale aj tom, čo majú spoločné Queen a Bathory sme sa porozprávali hneď s dvojicou hudobníkov – gitarista Luca a basák Rob.

 

Kapela je relatívne mladá, ale nemožno vás nazývať nováčikmi. Môžeš nám prezradiť, ako kapela vznikla?


(Luca) Počiatky „Valar Morghulis“ sa datujú do rokov 2015 - 2016. S Robom sme sa poznali už pár rokov a začali sme spolu s gitaristom Lorenzom skúšať s úmyslom zahrať si nejaký škandinávsky metal - skúšali sme od Burzum a Satyricon po Amona Amarth a Ensiferum, takže sme len skúmali náš zvuk. Náš plánovaný bubeník Valerio však musel odísť za pracovnou ponukou do Švédska a potom som ja odišiel do Bruselu, takže celý projekt bol uložený k ľadu. O rok neskôr sme boli všetci späť, Vale, Sam a ja sme boli spolu na pive a navrhli mi, aby som sa k nim pridal a založili sme kapelu. Ja som zase zavolal Roba a Lore. Pôvodne sme si mysleli, že budeme hrať úplne iný žáner, uvažovali sme o pridaní klávesov, ale potom sme zistili, že to funguje aj takto v pätici. Zvyšok je história!

Pokiaľ ide o názov kapely, väčšinu z nás napadne Hra o tróny (seriál Game of Thrones). Ako táto séria ovplyvnila vašu kapelu?


(Rob) Máš pravdu! Názov je zjavne inšpirovaný dielami Georga R.R. Martina. Som fanúšikom kníh, odkedy vyšli v Taliansku prvýkrát, asi pred 20 rokmi. Slová Valar Morghulis znejú fantasticky, sú plné tajomstva – ako starodávne kúzlo a význam (niečo v zmysle „všetci ľudia musia umrieť“), ktorý podľa mňa dokonale zapadá do heavymetalovej kapely s týmto textom a estetikou.

V hudbe je veľa vplyvov - od power metalu cez symfonický až po black metal. Môžete nám povedať, aké vplyvy formovali to, kto ste dnes a ako znie kapela?


(Luca) Môžeš počuť veľa rôznych vplyvov, pretože my sme zase dosť rôznorodí, a tak sú aj naše vplyvy. Nikdy sme nesedeli pri stole a nehovorili „Musíme hrať tento žáner metalu“ – jednoducho to tak prišlo. Najsilnejšie na mňa vplýva heavy, epic alebo melodický death metal, takže môžem priniesť riff alebo refrén, ktorý by vytvoril chytľavú heavy melódiu, ale Vale je viac v black metale, Lore je vo vnútri d-jenter, Sam má rád psev od symfonického až po screamo a Rob ... jeden deň ho uvidíš s tričkom Queen a na druhý deň oblečený sveter Bathory. Samozrejme sa snažíme vytvárať niečo, čo má celkovo zmysel, ale ten mix vytvárajú všetky tieto vplyvy. Jediným pravidlom je snažiť sa, aby to bolo temné, melodické a prípadne epické.

Váš ostatný album „Field of Ashes“ vyšiel pred rokom, na turné ste ho však nemohli propagovať, pretože udrel koronavírus. Ako ste trávili tie divné časy?


(Luca) To bolo naozaj zlé načasovanie. O našej „Valarskej kliatbe“ občas žartujeme, pretože to nie je prvýkrát, čo šťastie nie je na našej strane: minulý rok bola naša show pred Finsterforst na Malpaga Metal Fest zrušená kvôli silnému dažďu. Tentokrát to však bolo bezprecedentné. Mali sme naplánovaných dosť skvelých koncertov na jar a v lete, naším cieľom bolo vyskúšať do konca roku 2020 zvládnuť európske turné - a sme tu, dokonca ani nemôžeme odísť z domu. Ale aspoň môžeme svoje nápady napísať do programu, zaznamenať ich pomocou DAW, zdieľať ich na cloude, udržiavať kontakt s ľuďmi. Technológia dnes dosť pomáha.

Máte už plány alebo materiály na ďalší album?

 
(Luca) Máme niekoľko nových skladieb a mnoho ďalších práve vzniká. Sme pekelne odhodlaní nahrávať a zdieľať svoje riffy. Niektoré lyrické témy sa môžu stále točiť okolo temnoty, literatúry, mytológie, ale nastupujú aj nové témy a tiež experimentujeme s mierne novým zvukom.

Je zrejmé, že sa vám podarilo prežiť tieto zlé časy. Čo by ste poradili kapelám, ktoré sa v dnešnej dobe trápia?


(Rob) Pokračujte v práci v tieňoch. Lepšie urobíte, ak tento čas využijete na tvorenie a nebudete len sedieť a čakať. Pracujeme na nových skladbách a dávame dokopy niekoľko nápadov na budúci rok v nádeji, že sa táto situácia konečne skončí. Ak je bitka prehraná, musíte mať vo vojne aj plán B, C a D.
 

Všetci dúfame, že sa to čoskoro skončí. Aké sú vaše plány po ukončení všetkých lockdownov a po tom, čo bude opäť šanca zahrať si aj naživo?

 
(Rob) Pokračovať tam, kde sme skončili. Zdieľať našu hudbu naživo všade, kde to v celej Európe bude možné, spoznávať nových fanúšikov, zdieľať pódiá so skvelými kapelami a samozrejme sa baviť a rozpútať peklo na zemi. Aj o tom je rock'n'roll, no nie?

Máte plány aj na koncerty v našej oblasti? Mohli by mať slovenskí fanúšikovia šancu vidieť vás naživo?

 
(Luca) Bohužiaľ to nie je úplne na nás, ale boli by sme radi! Ako už bolo spomenuté, pred celou touto situáciou s pandémiou sme plánovali hľadať možnosti hrať aj mimo Talianska, možno v strednej a východnej Európe. Radi navštívime Slovensko a spoznáme nových ľudí v zahraničí. Hneď ako celý tento bordel skončí, pokúsime sa niečo zariadiť, aby sme prešli cez Alpy.
 

Svoju hudbu máte na všetkých platformách pre online streamovanie, ako sú Spotify, iTunes atď. Ako vnímate tieto platformy a aký úžitok vám prináša ich prítomnosť?


(Rob) Tieto platformy sú v dnešnej dobe nepostrádateľné, pretože sa hudobná produkcia neustále mení. Ak chcete byť vnímaní ako profesionál a zdieľať svoju hudbu po celom svete, nemôžete pracovať iba na akomsi obchodovaní s páskami ako pred 30 rokmi. Sú to tiež dvojsečné meče, pretože ak nemáte státisíce streamov, v podstate na svojej hudbe nezarobíte nič. Je to niečo ako nevyhnutné zlo. Náš album nájdete na týchto platformách, ale ak si kúpite CD z našej stránky bandcampu, môžete mať plný zážitok s textom a umeleckým spracovaním bookletov.

To je z mojej strany všetko - ak máte ešte niečo, čo chcete povedať našim čitateľom, vašim fanúšikom alebo neprajníkom, teraz je váš čas! :)


(Luca). Čitateľom a fanúšikom sa nemôžeme dostatočne poďakovať. Ďakujem pekne za podporu hudby. Pokračujte v čítaní časopisu Hellmagazine a uvidíme sa v moshpite, keď to skončí! Neviem, či máme aj nejakých neprajníkov, ale bola by to česť - Znamená to totiž, že inšpirujete nejaký skutočne silný pocit, a o to predsa v metale ide, nie? Takže drahý neprajník, neznášaj nás ďalej a šír svoje slovo!
Návrat na obsah