Rozhovor 05.12.2020 Sodom - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Michal Roháč Eva Roháčová

SODOM

 

Pandémia ochromila celý svet a hlavne kultúra a koncerty si to odniesli najviac. Niektoré kapely sa presunuli do online priestoru, ale mnoho kapiel využilo túto neslávnu situáciu tvorivo. Jednou z tvorivých kapiel je aj nemecká thrash metalová legenda Sodom a prednedávnom vydala nový album. Takže nasledujúce riadky už patria rozhovoru v ktorom sa ku súčasnej situácii a novému do podrobna opísanému albumu vyjadril Tom Angelripper.

 

Momentálne sa svet nachádza v kríze ktorú spôsobila pandémia sars-cov 19. Aká je situácia u vás v Nemecku a ako ty tráviš tento čas?


Kvôli tejto kríze a tiež kvôli tomu, že nám boli odrieknuté mnohé vystúpenia, využili sme čas na písanie nových piesní. Toto je však jediná pozitívna vec  na celej tejto situácii. Radi by sme sa znova postavili na pódium , ale bohužiaľ  nám zakázali vystúpenia a nikto nevie ako dlho to bude trvať.

Na vašich albumoch je téma rôznych konfliktov častá. Tvoje texty mnohokrát poukazujú na nespravodlivosť a dianie v určitej dobe. Ako ťa súčasná pandemická situácia ovplyvnila pri písaní textov?

 
Mám taký pocit, že mnohé veci v Nemecku ( ale tiež celosvetovo) sa tak akosi začínajú kaziť a pomaly sa dostávajú mimo kontroly. Moje  detské roky som prežil v 60-tych a 70-tych rokoch a mladosť v 80-tych. Napriek všetkému čo bolo v týchto rokoch , všetkým tým pesimistom a aj tým čo všetko chceli zlepšovať bolo vtedy lepšie. Dnes žijeme vo svete plnom strachu a neistoty. Ale myslím skôr na nasledujúcu generáciu, ktorá za túto našu chybnú politiku bude musieť zaplatiť. A to všetko kvôli Corona kríze. Ako keby rozpúšťala ľad ignorancie a ukazovala nám pohľad na kopu hnoja plnú sociálnej nespravodlivosti a neporozumenia. Ja  sám nie som politicky aktívny, ale ako spevákovi v skupine mi to dáva možnosť všetky tieto zlé veci vykričať na pódiu.  Metal musí znovu začať hovoriť pravdu a sloboda myslenia musí ísť znovu do popredia. Občas mám pocit ako keby celá metalová scéna tak akosi zmäkla. Prispôsobme sa a zapadnime a hlavne nevytŕčať. Ale práve toto už nie je metal. Metal si musí priznať farbu a byť opäť zlý...ale toto všetko je preč. My sa však pokúšame znova tie úžasné 80-te roky vzkriesiť....

Povedz niečo viac ku témam v skladbách.


BLIND SUPERSTION
Myšlienka toto intro z turné 88 znovu nanovo nahrať vznikla v skúšobni. Práve sme preberali setlist a pritom sme počúvali naše staré nahrávky. A zrazu cvak a naše dieťa malo svoje meno. Týmto sme sa priznali k našej minulosti a to bez toho aby sme zabudli na to kam ideme.
SODOM AND GOMORRAH
 
Pre mňa je to ideálna otváračka. Tento titul obsahuje všetky typické Sodom znaky. V 80-tych rokoch boli piesne čiastočne trochu inak aranžované. Štruktúry piesne boli komplexnejšie a priamo pre speváka napasované. Mnohé majstrovské diela ( aj mnohé tituly čo sme napísali) čo dodnes tak radi hráme nám poslúžili ako predloha. Človek počuje, že tieto piesne skupina skladala spolu v skúšobni, čo mimochodom robíme dodnes.
Čo sa týka textu tak ten popisuje jednu delikátnu  scénu zo starých miest Sodoma a Gomora. Toto sa milému Bohu nepáčilo a tak v hneve pustil na tieto mestá oheň a síru...

EUTHANASIA
Je to typický thrash granát, ktorý môže pochádzať iba z pera  Franka. Pre mňa znie táto pieseň ako stratený poklad z čias Persecution mania a katapultovala ma do slávnej minulosti.
 
V temnej kapitole našej vlastnej minulosti bolo toto slovo (  pôvodne starogrécke smrť , umieranie) zneužívané na ospravedlnenie hrozných činov a vrážd ako pomoc pri umieraní. Z dnešného pohľadu má však každý z nás právo vybrať si medzi životom a smrťou.

GENESIS XIX
Jeden z prvých titulov čo sme napísali po zmene Line upu v 2017. Zosobňuje pre mňa prelom do nového času Sodom. Kombinácia ťažkých riffov a rýchlých thrash atakov preddefinovalo túto pieseň na otváračku posledných živých show.
V texte však ide o zničenie Sodomy a Gomory cez božiu ruku (v skutočnosti to bol pád meteoritu) a v histórii Lóta a jeho dcér. Biblia nám ponúka mnohé historické momenty a človek sa dozvie veľa o živote ľudí v tej dobe. Tiež aj neverci, ku ktorým patrím aj ja, by si to mali pozrieť.

NICHT MEHR MEIN LAND
Tento mix z blastbeats a midtempo riffov sme používali v minulosti zriedkavo. Teraz na to prišiel opäť čas. Aj preto sme angažovali bubeníka, ktorý ovláda tieto hudobné finty. Spomínam si na citát nášho zvukára Sigho: „Neskutočné – jedna z najlepších piesní všetkých čias od Sodom“ a k tomuto sa môžem iba pripojiť.
 
Najprv sme pre túto pieseň plánovali anglický text. Ale nakoniec prečo nie , niečo „nemecké“?
 
GLOCK´N´ROLL
Táto pieseň je jedna z mojich favoritov. Ide to priamo až na kožu. Sólo časť zosobňuje  „Heavy Metal“  v tej najčistejšej forme. Aj tu som bol rád, že máme tak skvelého bubeníka, ktorý hrá tak precízne a tvrdo , takmer automaticky.

Text je o sériovom vrahovi, ktorý nevraždí pre chamtivosť, pomstu , alebo z politických motívov. Vraždí ľudí iba preto, aby sa mohol pozerať ako umierajú. Pri výbere piesní na tento album zohralo úlohu hlavne to, aby mali temný riff a hranie sa so slovami...

THE HARPOONER
Pieseň hlboká ako Pacifický oceán a zároveň ničiaca ako Tsunami. Tu sa presadil náš gitarista Yorck , ako excelentný skladateľ. Táto pieseň v určitých častiach pripomína show Slayer „No Mercy“, ale určite je to podobnosť úplne náhodná. Keď ju porovnáme z piesňou „Tribute Moby Dick/Silence ist consent“ z albumu „Gwyd“ , ktorý sa bohužiaľ zaoberá nezmyselným vybíjaním veľrýb , tu ide o začiatky keď sa veľryby zabíjali len kvôli prežitiu.

Ide o kapitána Ahaba, ktorý prenasleduje z pomsty až do jeho smrti jediného božieho tvora. Rovnako nazvaný román od Hermana Mellvila by si mal prečítať každý, rovnako ako aj film  od Gregory Pecka.

DEHUMANIZED
„Hráme túto hudbu nie pre naše potešenie..“, toto bol a je jeden z mnohých citátov z našich začiatkov v 80-tych rokoch. Vlastne sa až dodnes nezmenilo. Niekedy to z nás len tak vytryskne a vtedy neberieme ohľad na žiadne tabu a úplne spontánne a agresívne ideme do toho. Na konci je z toho iba kopa popola a tiež beznádej z toho v akom nekotrolovateľnom svete sme a žijeme.

Takto nejako vznikol text tejto piesne zrodený v mojej mysli, keď premýšľam nad budúcnosťou, ktorú už neovládame a necháva nás tu bez slov...

OCCULT PERPETRATOR
Ďalšie majstrovské dielo z pera Franka. Je tu počuť jeho lásku k Trashu a tiež ku klasickým rockovým gitaristom z 60“70-tych rokov. Vieme, že nemusíme nasledovať každý trend, ktorý tu je a tým pádom nezapadáme do žiadnej zásuvky. Ja osobne sa však teším keď sa nám podarí takáto kreatívna kompozícia.

V tejto piesni ide o večný boj za spravodlivý svet bez žiadnej vyhliadky na úspech, boj proti jedinému nepriateľovi, ktorý je menší ako zrnko piesku ( citát Ursuly von der Leyen...hahaha), ktorého musíme poraziť. Boj medzi Severom a Juhom, kde sever má očkovaciu látku proti vírusu. Vírus sa bude celosvetovo šíriť a mutovať až zachváti celú južnú pologuľu a vtedy sa vyberú všetci na sever , aby si násilím, alebo pokojne vzali to čo potrebujú, či sa im to páči , alebo nie.

WALDO AND PIGPEN
Opäť typický Trash víchor z Frankovho pera. Úplne v štýle , aký sa páči nášmu agentovi. Ide tu o dvoch pilotov vrtuľníka, ktorí sa počas nasadenia vo Vietname dostali do prestrelky a bezvýchodiskovej situácie . Možno nič zvláštne, ale v roku 2016 boli objavené nahrávky rádiovej komunikácie týchto dvoch pilotov. Tu sa môžeme vcítiť do ich pocitov keď sú v ohrození života  a zažívajú smrteľný strach. Pigpen (Mark Garrison) o tomto zážitku napísal aj knihu kde hovorí o nezmyselnosti vojny.
 
INDOCTRINATION
Trochu punku? Prečo nie? Ak to pobaví. K tomu chór a basy a hneď máme ideálny vypaľovák pre budúcu show Sodomu(2026????). Nebojte sa , už sa na to neskutočne teším...Cheers.

Aha ešte text: Ide o to , že jedného dňa budeme chodiť po tejto planéte ako chodiace sochy úplne bez vôle a názoru. Možno očipované telá, ktoré nemajú vlastný názor?  Ovládaní na diaľku za pomoci nejakých implantovaných  čipov v hlave? Sci fi? Kto vie...

FRIENDLY FIRE
A je to tu....moja najobľúbenejšia pieseň. Nedá sa ani opísať ako veľmi. Dokážem si predstaviť , že určuje smer nášho ďalšieho albumu. Ó bože, keby sme to boli vtedy tušili....

Je o tom, že počas vojny sa často stáva, že vojaci musia namieriť svoje zbrane proti svojim priateľom, ktorí sa nejako zatúlali v blízkosti  nepriateľskej  línie. Vtedy sa musia pre víťazstvo prinášať aj obete...

Ste jedna z mála kapiel ktorá ešte nové skladby tvorí spoločne v skúšobni. Táto stará škola je v súčasnosti už skôr ojedinelá, ale má svoje čaro. Keď príde ku nahrávaniu albumu tak do akej miery má producent možnosť zasiahnuť do konečnej podoby albumu?

 
Robíme to tak trochu po starom. Stretneme sa na skúšobni všetci spolu , začneme spolu len tak hrať a popritom si dáme zopár pív a zrazu to z nás začne priam vyskakovať. Väčšinou to však začne tak, že začneme hrať nejaký gitarový rif a každý k tomu niečo pridá. Potom to všetko zaranžujem a dopasujem tak , aby to sedelo k textu a všetko spolu ladilo. Sú však aj také dni keď sa spolu rozídeme a nič z toho nie je , ale predsa nedá sa to nasilu. Ale teraz keď nám vypadli koncerty  tak máme dosť času na to pracovať bez tlaku na všetkých našich nápadoch.

Od posledného albumu (keď si odmyslíme single) je Genesis XIX album ktorý nahrala nová štvorčlenná zostava. Aké boli dôvody zmien v kapele a ako si zo súčasnou zostavou spokojný?


Až na bubeníka je táto zostava aktívna už od roku 2017. Po Huskyho odchode sme začali hľadať nového bubeníka. Toniho sme poznali už dlhšie, hral totiž pred pár rokmi na Frankovom sólovom albume Blackfires a okrem toho hral aj v Sabiendas. Tak som ho kontaktoval a on hneď prisľúbil, pretože za prvé bol fanúšik Sodomu a chcel využiť príležitosť stať sa celosvetovo známym. Boli sme nadšení , pretože podľa mňa patrí k najlepším bubeníkom v Nemecku možno aj mimo. Na každý pád sme sa hľadali a aj našli. Chlapci stoja na sto percent za mnou a za projektom Sodom. Myslím si, že s novým Line –upom stojí pred nami skvelá budúcnosť. Vždy skúšam udržať zostavu tak dlho ako je to možné , ale niekedy to jednoducho nejde. To sa stáva aj v tých najlepších manželstvách, ale na druhú stranu nepoznám nikoho kto by bol 18-násť krát ženatý....hahaha. Potrebujem jednoducho ľudí, ktorí spolupracujú a myslia spolu a teraz ich mám. Dôležité sú aj priateľské vzťahy medzi hudobníkmi a to môžem potvrdiť , že sú.

Vaše albumy vždy sprevádzali aj limitované špeciálne vydania. Prezraď čo ste tento krát pribalili na tieto edície?


Áno v tomto limitovanom boxe bude jedna slipmat, plagát, vlajka, maska a autogram karta.

Na novinku sa už objavili recenzie a tie nešetria chválou. Pripisuješ recenziám hudobnej kritiky veľký význam, alebo si radšej počkáš na reakcie fanúšikov?

 
Recenzie boli doteraz veľmi pozitívne a euforické. V dvoch veľkých časopisoch sme sa stali albumom mesiaca. Nás však viac zaujíma názor našich fanúšikov. Veď predsa robíme hudbu pre nich. To je pre nás najdôležitejšie.

Mnoho kapiel v súčasnosti keď nie je možné vyraziť na turné robí online koncerty. Neplánujete aj vy urobiť takto koncert, alebo aký je tvoj názor na túto možnosť?

 
Doteraz boli všetky naše vystúpenia preložené na rok 2021. Dúfam, že sa to potom rozbehne, musí sa rozbehnúť. Musí sa konečne skončiť tento zákaz pracovať pre všetkých umelcov, technikov a organizátorov. Ale v princípe nikto nevie kedy sa to skončí a znovu rozbehne. Dostal som ponuky vystúpiť v autokine, ale pre mňa to nie je cesta. Metalová show žije z publika a to bez masiek a sociálnych odstupov. Nie je žiadne rozumné riešenie. Jedna hala pre 4000 ľudí a v nej 500?  Ako sa to má financovať? Hudobníci, technici, ľudia v zákulisí, organizátori tiež chcú niečo zarobiť. Alebo máme pýtať za vystúpenie 150 eur, veď by to bola čistá zdieračka...

Táto nepriaznivá situácia raz skončí a koncerty sa rozbehnú. Máš už nejaké ponuky a kde všade by si rád v rámci turné prišiel?

 
Všetky vystúpenia sú preložené. Uvidíme či k tomu ešte niečo pribudne. Bohužiaľ musíme len čakať a nemôžeme nič ďalšie plánovať.
 

Ďakujem za tvoj čas venovaný tomuto interviu a máš ešte niečo čo by si na záver odkázal fanúšikom?


Všetkým Vám veľmi pekne ďakujem, za Vašu podporu a dúfam, že sa čoskoro spolu opäť uvidíme. Dovtedy všetko dobré a ostaňte zdraví ;)
Návrat na obsah