Rozhovor 21.11.2020 MotoscreM Project - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Michal Roháč

MOTÖRSCREAM PROJECT
Dlho sa o albume hovorilo a už je na svete. Kapela si už našla svoju základňu fanúšikov a tí už album netrpezlivo očakávali. Ako to celé vzniklo, nahralo a aké boli plány kapely už v nasledujúcom rozhovore povedia gitarista Pali Ďuriš a basák/spevák Marek Habdák.


 

Debutový album je už vydaný. Už si sa stretol s reakciami na aktuálnu novinku?


PALI: Zdravím! Som strašne rád, že sme to šťastne dokopali do konca. Tie skladby sme už proste  museli pustiť von a nič časovo nenaťahovať. Reakcie sú skôr taká zvedavosť, pretože všetci vedia, že MotörscreaM Projest je vlastne coverband hrajúci hlavne staré pecky od MOTÖRHEAD, keď CD malo vyjsť, viacerí sa pýtali čo bude na CD, ktoré covery...všade som vysvetľoval, že nebudú tam žiadne prevzaté skladby, že pôjde čisto o náš vlastný materiál na základe odkazu klasického metalu 80.tich rokov. Zatiaľ je väčšina fanúšikov čo ho počuli spokojná, že držíme štandardnú úroveň, na akú boli zvyknutí aj z Midnight Scream, čo ma teší. Samozrejme prijímam aj kritiku na určité detaily, ale bez toho to nejde, nehráme sa na dokonalých a v takejto muzike to zasa nie je až tak úplne potrebné, trošku tej "špiny" a prašivosti nezaškodí;)

MAREK: Ahoj. Reakcie na album sú pozitívne, ale zatiaľ ich nie je veľa. Sám očakávam aj kritiku. Človek aspoň potom vie ako to urobiť na budúce lepšie. Pohľad z vonku je pre hudobníka veľmi dôležitý.

A ako si s novinkou ty spokojný?


MAREK: Človek musí trochu počkať aby sa odosobnil a aby tú  všetku hudbu vypustil z hlavy. Až po nejakom čase môže hodnotiť. Na to v akých časových dierach vznikal, je úspech, že sme album dokončili a vydali.:)

Album ste skladali spoločne, alebo to bola záležitosť jedného či dvoch členov?


PALI: Vznikalo to postupne pomaličky už od roku 2018. Základy skladieb pozostávali z gitarových riffov, takže vždy na začiatku všetkého boli riffy, to sme si delili nejako postupne ako prichádzali nápady ja s gitaristom Michalom. Kto mal hotovú kostru skladby, na skúške to predviedol a tak sme to dávali potom spoločne dokopy. Basgitarista a spevák Marek pridal texty a aranžovali sme to spoločne. Pár detailov sa dolaďovalo priamo pri nahrávaní, ale išlo to všetko hladko pretože väčšinu zo skladieb sme už mali odskúšané aj koncertne, tak nebol problém doladiť to ku všeobecnej spokojnosti.

Čo ťa ovplyvnilo či inšpirovalo pri skladaní?


PALI: Ako som už písal, s touto zostavou sme hrali prevažne prevzaté veci od Motörhead, pridali sa nejaké skladby Black Sabbath, Judas Priest, AC/DC, Neil Young, Deep Purple. Klasika zo 70.tých rokov a ranná éra NWOBHM ako Saxon a prvotiny od Iron Maiden. Proste úplne stará škola heavy metalu...do toho sme sa nejako ponorili a vychádzali sme z toho. Michal do toho všetkého ešte priniesol  svoj vplyv od jeho gitarových hrdinov ako Eddie Van Halen alebo Geoge Lynch a ja som zasa držal líniu starých metalových hobľovačiek. Tak vznikol materiál ako je na CD, čiže inšpirácia jednoznačne stará poctivá metalová muzika.

MAREK: Čo sa týka textovej stránky, tak najdôležitejšie pre mňa bolo jednoduchou formou vyjadriť to, čo sa k danej skladbe pocitovo hodilo a pýtalo. Žiadne filozofické litánie, ktoré aj tak nikoho nezaujímajú. Jednoduchosť, priamosť a uveriteľnosť. Aj to je rock n roll.

Opíš album svojimi slovami?


MAREK: Album je pocta starej škole metalu,  strojom, ktoré smrdia benzínom a hlučnému rock n rollu. Ale v prvom rade je venovaný našim kamarátom, ktorí nás opustili a tento album nám ich bude navždy pripomínať.

Novinka mala menšie opozdenie. Prečo?


PALI: Tak u nás hlavný dôvod, že sme všetci od seba pomerne ďalej, ako to bývalo v minulosti. Bubeník Renato a ja sme stále tu vo Veľkom Krtíši, Marek žije dlhé roky v Bratislave a Michal už pár rôčkov v Banskej Bystrici.  Aj keď sa snažíš stretávať sa čo najviac ako to ide, každý má svoju rodinu, zamestnanie a muzika nás neživý, tak všetko ostatné je len vtedy keď ti na to vydá čas. Ak sa koncertuje, tak sme tam a nie v skúšobni, tým pádom netvoríme nové veci, hráme akcie, samozrejme pracujeme aj doma na skladbách každý osobitne, ale dokopy to dávame na skúškach, aby tam mal každý to svoje ku spokojnosti, aby tie skladby boli vlastne každého tým pádom, že do toho dá svoj feeling a tak pod. No a v neposlednom rade aj udalosti od marca toho roku tiež prispeli, že sa čo to časovo natiahlo viac ako sme chceli.

MAREK: Už som to uviedol vyššie. Všetci vieme aká je situácia a tak vždy keď nám to čas umožnil sme na albume makali. Ak chceš urobiť skladby za ktoré sa nebudeš nikdy musieť hanbiť, tak sa nemôžeš ponáhľať. Skladby musia zrieť ako dobrý alkohol.:)

Momentálne nie je priaznivá situácia pre koncerty, ale neplánujete časom jeho krst?


MAREK: Krst je krst. Bez neho to nejde. Každá práca si zaslúži osláviť. Dúfal som, že aspoň koncom roka niečo bude, ale zatiaľ to vyzerá zle. Ak nič tak na budúci rok. Dúfam, že sa to rozbehne.

PALI: Plánoval som aj úplne inú akciu ku 20.výročiu od založenia Midnight Scream so všetkými členmi, ktorí za to obdobie v kapele pôsobili. Žiaľ situácia je taká aká je a zrejme tak to zostane aj do konca roku predpokladám, takže ani každoročná vianočná akcia tu vo Veľkom Krtíši v Martiner Pube je asi "odpílená". Uvidíme, čo sa podarí...s Motorom by sme aspoň ten krst radi urobili, aj keby šlo len o live stream zrejme...uvažujeme o tom, uvidíme;)

Do budúcna sú v pláne aj nejaké koncerty? Ak máš už nejaké dátumy tak prezraď.


PALI: Žiaľ nič  potvrdené

MAREK: Dátumy nemáme žiadne. Všetko sa uvidí aká bude situácia na jar.

Ako strávila kapela súčasnú korona krízu a nastavené opatrenia?


MAREK: Tak ako každá kapela sme mali naplánované množstvo koncertov, ktoré sa museli zrušiť. A tak sme energiu venovali dokončeniu a nahrávaniu albumu. A samozrejme veciam na ktoré sme dovtedy nemali čas.

PALI: Osobne ma to strašne serie hehe, toto celé....nie som moc skúšobňový typ, strašne rád mám akcie a koncerty, to je jedno či v klube, vonku , alebo niekde na návese z kamiónu na nejakej motoristickej akcii...toto ma takmer "zabilo", ale zaťal som pazúre, že vydržím...tak držím!

Ďakujem za rozhovor. Máš ešte niečo na srdci čo by si rád fanúšikom odkázal?


PALI: Veľa síl priatelia, pevné nervy a rozum do hrsti nech je ako je. Prečkať ťažké časy sa dá len tak, že sa hneď zo všetkého takpovediac nepoondieme...ono sa to poddá....stay Metal!!!

MAREK: Milí terajší a možno aj budúci fanúšikovia. To čo robíme robíme pre Vás, pre seba a pre lásku a úctu k hudbe. Poriadne ostrej, špinavej, odvážnej, kovovej a hlavne ozajstnej. My neprestaneme. A Vy?
Návrat na obsah