Rozhovor 14.07.2020 Motorscream Project - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Michal Roháč • Pavel Šimo, Radim „Henry“ Valo (foto)

MOTORSCREAM PROJECT

 

Myšlienka založiť kapelu, v našom prípade projekt, sa rodila veľmi opatrne. Bolo pre nás pohodlné viesť sa na vlne revivalu. Ľudia nás začali registrovať a hrať vlastné skladby bolo vlastne začínať od znovu ako neznáma kapela. Ale chuť  robiť svoje veci zvíťazila. Ako to vlastne bolo a čo je nové v súčasnosti u kapely MotorscreaM Project už prezradia gitarista Pali Ďuriš a spevák/basgitarista Marek Habdák.

 
 

MotorscreaM Project je pozostatok po kapele Midnight Scream. Povedz na úvod aké boli dôvody že sa Midnight Scream rozpadli?


Pali: Stručne povedané, s Midnight Scream to bolo čím  ďalej  tým zložitejšie fungovanie. Dá sa povedať, že vo všetkom a snáď sa nikto neurazí, ale na veľa veciach  sme sa už nevedeli vôbec dohodnúť či zhodnúť. V tom čase sa basák Marek Jamber sa rozhodol prijať ponuku hrať v kapele s Petrom Cmoríkom a tým pádom už nemohol zostať dlhšie v kapele kvôli  svojmu vyťaženiu a kríženiu sa našich akcií s ich akciami. Tiež sme potrebovali fungovať nezávisle na iných, ak sme chceli aj koncertovať no a medzičasom  tiež spevák Jaro už inklinoval k inej muzike a založil  svoj nový projekt,  kde hral spolu s basákom Klimom, čo časom tak isto viedlo oboch k úplnému odchodu z Midnight Scream. Bubeník Renato tiež už nemal vôľu ďalej spolupracovať na novej tvorbe a strácať čas hľadaním nových členov. V podstate teda zostalo z Midnight Scream len gitarové duo. Nejaká tvorba po albume DarkBlood sa zachovala v štádiu rozpracovania, riffov, nápady sú, ale žiadna konkrétna skladba. Zatiaľ je to všetko v hybernácii. Ktovie kedy príde na to čas a či vôbec niekedy.

MotorscreaM začali na skladbách kapely Motörhead. Kedy a kde vznikla myšlienka založiť kapelu?


Marek: Myšlienka založiť kapelu, v našom prípade projekt, sa rodila veľmi opatrne. Bolo pre nás pohodlné viesť sa na vlne revivalu. Ľudia nás začali registrovať a hrať vlastné skladby bolo vlastne začínať od znovu ako neznáma kapela. Ale chuť  robiť svoje veci zvíťazila.

Pali: Ono to vzniklo všetko ešte za čias fungovania Midnight Scream, presnejšie kvôli tvojmu podnetu hrať na výročnej akcii na Lemmyho počesť v roku 2016. Následne čoho sme nacvičili repertoár - asi 15. skladieb od Motörhead a zlákali nášho niekdajšieho spoluhráča z dávnych čias Mareka Habdáka za mikrofón. Do tej doby Marek nestál na pódiu 15 rokov. Časom sa chopil aj basgitary a tak sa zostava ustálila na dnešné kvarteto. Po množstve akcii s prevzatým repertoárom prichádzali pomaličky na rad aj vlastné nápady na skladby, ktoré by sme chceli tento rok vydať ako album, ktorý je momentálne vo finálnom štádiu.

Lemmy Kilmister je nepochybne váš veľký vzor, ale kedy si sa prvý krát s jeho tvorbou a ako ťa ovplyvnila?


Marek: Motörhead registrujem od momentu keď pustili do sveta klip ku skladbe " Ace Of Spades". Ale samozrejme u mňa je najviac " Killed By Death" Paradoxne Lemmyho smrť ma priviedla po rokoch k basgitare a spevu.

Pali: Bolo to v polovici 80.tých rokov z čias základnej školy, keď sme u staršieho kamaráta točili platňu Ace Of Spades. To bol celkom slušný nášup aj oproti thrash metalu, ktorý sme vtedy velebili ako našu najväčšiu modlu  he he. Ku tvorbe Motörhead som sa podrobnejšie dostal až neskôr, stiahli ma albumy ako Inferno alebo Hammered, tie mám z novšej Lemmyho tvorby veľmi rád so všetkým ako to tam je.

Momentálne nahrávate nový album. Kedy bude vychádzať, aký bude jeho názov? Povedz o ňom viac?


Pali: Ako som už spomenul, je v štádiu posledných úprav, nahrávanie spevu a konečný mastering. Všetko je ale dosť posunuté, pretože sme roztratení po Slovensku. Marek žije trvalo v Bratislave, gitarista Miško v Banskej Bystrici, takže stretávanie sa už nie je ako voľakedy. Názov to zatiaľ nesie ako MotorscreaM Project - Noise Division. Uvidíme vo finále. Nahratých je 9.vlastných skladieb odspievaných v angličtine. Momentálne je vonku aj zbrusu nový videoklip "Chrome Intruder", ktorý bude tiež na albume. Skladby vznikali priebežne popri hraní coverov. Nikam sa neponáhľame, ale už bol čas to dať von na album. Nejaké veľké očakávania a plány s tým nemáme, hlavné je pre nás hranie, koncerty a ak sa naša tvorba bude aj niekomu páčiť, bude mať možnosť kúpiť si album.

Máte alebo hľadáte vydavateľa pre debut?


Pali: Neuvažovali sme nad tým, ak by prišla nejaká ponuka, zvážime, nebránime sa tomu, ale pôjdeme do toho aj sami na vlastnú päsť.
 

Skladáte hudbu a píšete texty spoločne? Alebo je to záležitosť iba jedného či dvoch členov?


Marek: Texty píšem ja a o ostatné sa starajú naši dvaja sekerníci. Potom to varíme všetko dokopy spoločne celá kapela.

Každá kapela má svoj vlastný systém tvorby. Čo je tvoja inšpirácia pri skladaní?


Marek: Tvorba textov priamo súvisí s náladou a emóciou, akú skladba prináša. Riffy a tempo mi sami napovedia o čom text bude a tak.

Pali: podobne je to aj s riffmy, buď máš konkrétnu tému na ktorú by si chcel zložiť skladbu, alebo len riffuješ aby to malo ťah a skladáš niečo bez nejakej koncepčnej myšlienky, následne to dávaš do formy ako skladbu. Je to rôzne.

V minulosti ste hrávali na motozrazoch a rôznych klubových koncertoch. Momentálna korona situácia vás určite tak ako ostatné kapely veľmi zasiahla. Plánujete tento rok ešte nejaké koncerty, alebo pôjdete na turné keď už bude situácia priaznivá?


Pali: Vlastné turné teraz určite nie, len ak by nás niekto stiahol sebou, radi sa pridáme...zopár akcií je už potvrdených, odohrali sme 27.6. v Banskej Bystrici vonku akciu na ihrisku v Sásovej  s kapelou Karpina, v druhej polke augusta pôjdeme na Záhorie na Orgazma Fest a v septembri 19.9. tu máme benefičnú akciu pre onkológiu v BB Klub 77...samozrejme sa trafí aj niečo potom alebo pomedzi, no a v decembri snáď tradične doma vo Veľkom Krtíši v klube Marťák.
 

Hudba v dnešnej dobe uživí len zopár kapiel a tak prezraď kto si keď nehráš na pódiu?


Marek: Venujem sa výrobe dychových  hudobných nástrojov. Volajú sa Tuba.

Pali:  Každý pracujeme, máme svoje zamestnanie, muzika je naše hobby aj náš život, preto poniektorí už robíme toto všetko viac ako 30.rokov...bez zisku, tam už musí byť srdce;)

Okrem práce a kapely máš aj čas na svoje záujmy? Prezraď čomu sa rád vo svojom voľnom čase venuješ?


Marek: Deti, záhrada a časopis mi zaberú všetok čas.

Pali: Deti aj u nás teraz, je to záber he he

Marek, Pali, ďakujem za váš čas ktorý ste venovali tomuto rozhovoru. Na záver máte ešte niečo na srdci čo by ste fanúšikom radi odkázať?


Pali: Opatrujte sa, nech ste zdraví a šťastní. Vidíme sa na koncertoch.
Návrat na obsah