Rozhovor 12.07.2020 Grave Digger - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Dominika Šimová

GRAVE DIGGERTento krát sme mali jedinečnú príležitosť vyspovedať pána Axla „Ironfinger“ Ritta z kapely GRAVE DIGGER, aby nám prezradil svoj názor na súčasnú situáciu a samozrejme sme ho trošku vyspovedali aj v súvislosti s novým albumom, ktorý sa len pred pár týždňami dostal na pulty obchodov a nie len to!Zdravím ťa Axel. Som veľmi rada za túto príležitosť, že ti môžem položiť zopár otázok. Ako sa máš? Ako si sa vyrovnal s touto bláznivou situáciou, ktorá sa odohráva všade okolo nás?


Mimo tejto katastrofy sa mám celkom dobre, ďakujem. Našťastie mám kopu práce aj v iných hudobných aktivitách, no veľa mojich kolegov túto krízu neprežije. Situácia tu v Nemecku je tá najväčšia katastrofa, akú si len vieš predstaviť. Existuje tu zopár organizácii ako napríklad GEMA, kde môžeš uviesť, o koľko peňazí si prišiel, keďže nehráš koncerty, ale peniaze, ktoré dostaneš je len príspevok a úplne sa počíta aj s ďalším príjmom. Nemecko je veľmi bohatá krajina a vláda platí z daní 9 miliárd eur Lufthanse alebo takmer 7 miliárd napríklad Deutsche Bahn, čo je dopravca, ale neposkytnú ani jeden cent pre živnostníka, ktorý si na seba zarába sám. Samozrejme politici podporujú len spoločnosti, ktoré im dajú prácu, keď ich vykopnú z parlamentu a tak berú dane od chudobných, dávajú to bohatým a bohatí sa starajú o ľudí. Jednoducho nepriama korupcia funguje veľmi dobre už celé desaťročia. Všetci o tom vedia a nikto s tým nič nerobí. Hudobníci ale nie sú tí „relevantní“ pre tento systém a je oveľa lacnejšie ich pár tisíc vykopnúť, aby brali sociálku, miesto toho, aby ich podporili. Špina sa vždycky hádže na tú najväčšiu kopu, veď to poznáš. Väčšina z mojich kolegov neprežije túto krízu a tak na tom budú aj kluby. Hudobná scéna pomaly zomiera. Všetci sa tomu len prizerajú a nikoho to nezaujíma. Živá hudba je mŕtva a preč!

Všetky letné festivaly sa na tento rok zrušili. Aké sú vaše plány na toto obdobie „ničoho“? Všimla som si, že so svojimi fanúšikmi ste v kontakte aspoň online. Plánujete niečo?


Nový album „Fields Of Blood“ vyšiel len nedávno a už som dostal prvý náčrt nového obalu pre ďalší album. Chris a ja už zbierame nové nápady na ďalší album a samotné písanie skladieb začne už čoskoro. Rozhodli sme sa, že budeme vydávať album každý rok, pokiaľ toto „vypnutie“ bude ovplyvňovať živú hudbu.

A čomu sa v týchto dňoch venuješ?


Som riaditeľ viacerých spoločností. Mám vlastnú nahrávaciu spoločnosť Humbucker Music GmbH. Som tiež vlastník Meadow Studios. Pracujem aj ako autor časopisu amazona.de. Vyvinul som vlastný IRONFINGER distortion pedál. Som zastupiteľ pre našu kapelu pre všetky spolupráce, ako Aureum Grave Digger whisky, Stonewood Heavy Metal Breakdown pivo, Grave Digger červené vína a oveľa viac. A ešte sa musím starať aj o svoj pozemok s rozlohou 12 000 metrov štvorcových, čo znamená veľa práce v záhrade haha.

Čo bude ako prvé, čo urobíš, keď sa všetky zákazy pominú?


Sadnem si a pustím sa do účtovníctva, aby som videl, o koľko peňazí som prišiel kvôli tomu, že Číňania mučia a jedia všetko, čo má ruky, nohy alebo krídla.

Moja nasledovná otázka je dosť hypotetická, ale skúsim ti ju položiť. Myslíš si, že svet sa po tejto kríze zmení?


Nie. Aby sa zmenilo myslenie ľudí, oveľa viac ľudí by muselo prísť o život. Jediný spôsob, ako sa zmeniť je čeliť smrti. Fakt, že väčšina ľudí je schopná ochorenie prežiť, ľudí dostatočne nevystraší. Len ak by vírus zabíjal naozaj každého, kto by ho dostal, len to by ľudí zmenilo. Nič iné. Možno bude viac ľudí pracovať z domu, ale všetci chcú na všetko čím skôr zabudnúť, aby sa mohli opäť vrátiť do ich „normálu“, čo inak znamená viac ničenia životného prostredia, väčšia konzumácia mäsa a cestovanie lietadlom. Iba strach zo smrti zastaví toto šialenstvo.

Poďme ale ďalej. Váš nový album je už von. Volá sa Fields of Blood. Čítam naň veľmi pozitívne ohlasy. Gratulujem! Aký je to pocit?


Sme veľmi hrdí a šťastní, že sa fanúšikom tak veľmi páči. Je to super pocit, keď vieš, že sa ti niečo podarilo.

Mohol by si album trošku predstaviť našim čitateľom? Ako by si ho opísal či možno aj porovnal s predchádzajúcimi doskami?


„Fields Of Blood“ nie je ako „Tunes Of War“, kde sú texty akoby z hodiny dejepisu v škole. Tento krát hovorí o chlapíkovi, ktorý pracuje v múzeu a zazdá sa mu sen o jeho rodine zo Škótska. Cestuje späť do tém, ktoré sú opísané v textoch.

Čo sa textov týka, sme v Škótsku. Konkrétne v krvavej časti dejín tejto krajiny. Mám pravdu?


Je to tak.

Oslavujete 40. výročie kapely GRAVE DIGGER! To je proste fantastické. Želám vám skutočne všetko najlepšie. Urobili ste už nejaké plány, ako túto udalosť osláviť? Viem, že budete mať turné, aby ste to oslávili, ale neplánujete aj niečo iné, aby toto jubileum a významný míľnik kapely dostal aj fyzickú podobu? Nový živý album či kniha...


Toto všetko bolo naplánované, ale vírus zabil všetky naše plány. Skúsime tieto výročné koncerty presunúť na rok 2021, ale nie som si istý, či sa to podarí.

V januári ste hrali na festivale 70.000 tons of metal, čo je vlastne gigantická týždňová plavba na lodi. Mohol by si porovnať túto unikátnu udalosť s klasickým koncertom? Máš aj nejaké zaujímavé zážitky, o ktoré by si sa s nami mohol podeliť?


Prvý krát, čo sme túto plavbu absolvovali a museli sme hrať na poludnie na pódiu pri bazéne. Bolo tak horúco, že sme boli všetci blízko kolapsu. Moje čierne nohavice z umelej kože sa tak rozhorúčili, že ma začala páliť pokožka nôh. Po každej skladbe som si na ne musel vyliať tak liter vody, inak by som sa uvaril zaživa ako homár.

Všimla som si, že sa ti nepáči, ako ľudia zaobchádzajú so zvieratami. Aký je tvoj postoj a si nejako aktívny aj na tomto poli?


Bol som vegetarián tak 30 rokov a pred 10 rokmi som sa stal vegánom. Je to vlastne to, na čo sa v živote najviac sústredím. Snažím sa správať k ľuďom, zvieratám a životnému prostrediu tým správnym spôsobom. So zvieratami sa zaobchádza ako z hororu a mäsový a mliečny priemysel robí všetko, naozaj VŠETKO preto, aby zabránili šíreniu neuveriteľnej pravdy medzi ľuďmi. To, čo sa deje za bránami bitúnkov je ohavné. A pravdou je, že živočíšne produkty vôbec nepotrebujeme preto, aby sme žili zdravo. Tak aký je váš argument na to, že platíte ľuďom, aby mučili a vraždili zvieratá tým najstrašnejším spôsobom, aký si len viete predstaviť?

Pýtam sa na to z toho dôvodu, že táto problematika je aj mne veľmi blízka. Tiež sa snažím šíriť pravdu o tom, aké príšerné praktiky sa používajú a ako hrozne sa so zvieratami zaobchádza. Vy umelci a hudobníci však máte hlas, ktorý môže veľa ľudí počuť. Používaš svoj hlas, aby si zvieratám pomohol?


Áno a veľmi. Viem aj to, že to zníži úspechy v mojej kariére. Mal by som oveľa viac fanúšikov na sociálnych sieťach, keby som zdieľal len milé obrázky svojich mačiek, ako to robia moji kolegovia. Občas musím ukázať brutálnu pravdu cez fotky a videá a ľudia musia čeliť svojmu správaniu. Nedajte ľuďom peniaze, aby zabíjali zvieratá a toto všetko okamžite skončí. Žiadne peniaze, žiadne týranie, je to také jednoduché.

Je to tak, len súhlasím. No a my sa už pomaly blížime k záveru. Opíš Axla Ritta tromi slovami.


Dôsledný, usilovný, netrpezlivý.

Môžeme vás očakávať budúci rok na Slovensku?


To dúfam, všetko to závisí na vláde.

Chcel by si niečo odkázať fanúšikom na Slovensku?


Staňte sa vegánmi! Keby boli všetci ľudia vegetariáni/vegáni, nebol by žiadny AIDS, ani SARS, ani CORONA!

Veľmi pekne  ti ďakujem za tvoj čas.


Nemáš za čo. Bolo mi potešením!
Axel „Ironfinger“ Ritt
Návrat na obsah