Rozhovor 10.07.2020 Onydia - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Michal Roháč

ONYDIAProgresívny metal. Štýl pre menší kruh fanúšikov? Talianska kapela Onydia ukázala, že tento hudobný štýl sa môže rozrásť aj o väčšie masy. Minulý rok vyšiel debutový album Reflections , ale o jeho zrode a iných veciach už v tomto rozhovore povie gitarista Daniele Amador.Kapela mala svojho predchodcu z ktorej vznikla Onydia. Aký bol dôvod na zmenu a nový začiatok?


Zistili sme, že naše nápady boli trochu v rozpore s tým, o čom bol predchádzajúci projekt. Rozhodli sme sa opustiť túto situáciu, pretože sme mali potrebu urobiť niečo iné, čo by mohlo odrážať naše osobnosti a nejako sa vyjadriť lepšie ako predtým.

Debutový album vyšiel ešte minulý rok. S akými reakciami ste sa stretli od fanúšikov a novinárov?


Bola to naša prvá nahrávka a my sme si vedomí skutočnosti, že je to len krok k nášmu rastu ako hudobníkov, ale v skutočnosti sme dostali množstvo dobrých recenzií, a len niekoľko ďalších bolo o našom albume trochu kritické, sme presvedčení, že konštruktívne kritiky môžu byť užitočné, keď vidíme niečo z iného hľadiska, takže ich vždy prijímame. Dostávame tiež správy a pozdravy od našich fanúšikov a to je to, čo si najviac vážime na hraní v kapele, pretože ak niekto miluje vašu hudbu, znamená to, že robíte dobrú prácu.

Po hudobnej stránke je album na vysokej úrovni. Máte aj hudobné vzdelanie?


Áno, všetci máme hudobné vzdelanie, ktoré nejako pomohlo kompozíciám a aranžmánom. Musíme však povedať, že väčšina práce sa netýka pravidiel hudobnej teórie a ich pokusom o ich aplikáciu pri tvorbe skladieb. Je to vlastne otázka osobného vkusu a len sa snažíme urobiť niekoľko alebo viac pokusov, až kým nedosiahneme dobrý výsledok pre naše uši.

Ktoré veci vás inšpirujú pri skladaní?


Inšpirovali sme sa našimi životnými skúsenosťami, našimi snami, prírodou a akýmkoľvek druhom umenia, ako je maľba, písanie, architektúra atď., V podstate čokoľvek, čo nás môže prinútiť cítiť emócie.

Opíš album svojimi slovami.


Je to odraz našich životov, myšlienok a snov, cesta vedomia toho, čo sme a čo môžeme ako ľudské bytosti urobiť, aby sme dosiahli určitý druh duchovného osvietenia a vnútorného rastu.

V aktuálnej situácii koncerty nerobíte, ale plánujete aj nejaké turné?


Niekoľko členov kapely žije v rôznych mestách, a tak sme sa rozhodli dočasne pozastaviť všetky živé koncerty až do septembra, napriek tomu väčšina albumu bola upravená na akustické duo. Už sme urobili koncert a v budúcnosti chceme robiť viac takýchto živých predstavení. Jedna z možností sú aj koncerty cez internet, ale zatiaľ používame uzamknutie na vytvorenie nového záznamu.

Plánujete nejaké turné po uvoľnení opatrení?


Áno, v súčasnosti naša agentúra pracuje na rezervovaní koncertov v našej krajine, ktoré budú čoskoro potvrdené. Možno je predčasné hovoriť o európskom turné kvôli filmu COVID-19, situácia v oblasti živej hudby stále nie je tak jasná, ale my sa na ňu veľmi tešíme.

Čomu sa rád venuješ okrem muziky? Prezraď nejaké záujmy.


Máme radi kontakt s prírodou, prechádzka v parku je vždy vítaná. Navyše máme jogu, fitnes, jazdu na bicykli, posilňovanie tela, čokoľvek, čo môže vylúčiť negatívnu energiu.

Ktoré kapely a hudobníci sú tvoje vzory a ovplyvnili ťa?


Ovplyvňuje nás veľa umelcov a počúvame hudbu, takže zoznam by bol nekonečný. Samozrejme všetko okolo progresívnych metalových, ambientných, ale aj elektronických hudobných, popových a soundtrackov z videohier RPG atď. Ak ich musíme vymenovať: Animals as Leaders, Haken, Disperse.

Keby ste sa mali možnosť isť ako support band. S ktorými kapelami by ste radi hrali?


Príliš veľa! Ale pravdepodobne by to boli Pain of Salvation. Sú úžasný.

Ďakujem za tvoj čas na interview. Máš ešte niečo na záver čo by si rád čitateľom odkázal?


Ďakujeme vám za prečítanie tohto rozhovoru. Tieto zlé dni budú čoskoro len spomienkou, ale nezabudneme na ne, takže oceníme najviac vytrvalosť, pokračujme a my to zvládneme.
Návrat na obsah