Rozhovor 17.05.2020 Bonfire - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Michal Roháč • Eva Roháčová

BONFIRERozhodne nepatria do starého železa a aj keď sa dá povedať, že v rámci hudobného žánru sú Bonfire dosť podceňovaná kapela. Nový album Fistful Of Fire sa celkom slušne uchytil v albumových hitparádach a ani hudobná kritika nešetrí chválou. Ako sa album predáva v čase keď je väčina obchodov zavretá, ako kapela prežíva súčasné obdobie, ako si technik kapely dohodol rande s fanynkou, ako kapela spomína na koncert vo Vrútkach už povie v nasledujúcom rozhovore spevák Alexx Stahl, ktorý sa rozrečnil tak že až prezradil vydanie ešte jedného albumu a to ešte tento rok.

 

Album je už mesiac po vydaní. Ako sa mu darí v predajnosti a aké sú odozvy od fanúšikov?


AS: Čo sa týka albumu tak vzhľadom k okolnostiam ide celkom dobre. Nesmieme zabudnúť, že k dátumu vydania bol na Nemeckom trhu vydaný zákaz predaja a pretože veľká časť nášho predaja je závislá od predaja vo veľkých obchodných reťazcoch ako je Media markt a Saturn atď, tak nám veľká časť fyzického predaja bola pozastavená. Taktiež naše aprílové turné sa muselo presunúť ,na ktorom sa mohol náš nový album vhodne propagovať a predávať. Napriek tomu sa náš album dostal vysoko v Nemecku a tiež vo Švajčiarsku v hitparádach čo nás neskutočne potešilo. Reakcie fanúšikov sú neskutočné. Mnohí hovoria o tomto albume , ako o najlepšom  albume roka, dokonca niektorí sa vyjadrili, že je to najlepší album od Bonfire vôbec. Sme na to hrdí a dalo nám to pocit, že sme všetko urobili správne :D
 

Mali ste ísť na turné, ale korona vírus momentálne poriadne zasiahol do kultúry. Koncerty ste zrušili, alebo preložili na priaznivejšie obdobie?


AS: Takmer všetky termíny a taktiež aj termíny májového turné sme presunuli na september a október. Nové termíny nájdete na adrese www.bonfire.de.

Neuvažovali ste o online koncerte?


AS: My sme vlastne už mali dva online koncerty. Počas prvého streamu to bola vlastne kombinácia rozhovoru a koncertu a pri druhom streame , ktorý sme odohrali posledný piatok , sme hrali Ja a Hans sami, pretože si to takto prial organizátor a trvalo to 40 minút. Bohužiaľ zatiaľ nie je možné aby sme hrali všetci, pretože náš basgitarista Ronnie Parker žije v Štátoch.
 

Ako tráviš toto korona obdobie a aký je tvoj názor na celú túto situáciu?


AS: No pre nás ako pre hudobníkov skoro všetky príjmy boli kvôli korona vírusu stopnuté, a mnohí z nás nemajú nárok na žiadnu štátnu pomoc, povolali sme do života founding projekt, aby sme skupine Bonfire a taktiež aj hudobníkom zaistili prežitie týchto ťažkých čias. Ale my neprosíme fanúšikov  len o nejaké finančné dary , ale aj niečo k tomu ako napr. hudobné nástroje, kostýmy pre hudobníkov a mnoho ďalšieho. Taktiež plánujeme nahrať  počas tohto a ďalšieho mesiaca akustický album. Všetky informácie nájdete na https://www.startnext.com/keep-the-bonfire-burning.
 

Poďme ku albumu. Novinka sa vám vydarila, ale povedz ako album vznikal? Skladáte spoločne, alebo je to záležitosť len pár členov?


AS: Na komponovaní sa skutočne podieľali okrem mňa všetci. Nie som najlepší skladateľ, a preto radšej prenechávam komponovanie a písanie radšej tým, ktorí to vediaJ. Najviac nápadov mal Hans Ziller, ale tiež Frank Pané a André Hilgers priniesli mnoho myšlienok. Texty napísal Ronnie Parkes, pretože on je rodený spisovateľ a je pre to priam ideálny muž.

V kapele sa zmenila zostava a opustil vás bubeník Timmi. Prečo odišiel a je André Hilgers stály člen, alebo len hosť?


AS: Timi je ešte mladý a tak chcel vyskúšať niečo nové. Najprv nastúpil ku skupine Freedom Call , ale po niekoľkých mesiacoch ich uprostred turné opustil, aby prešiel ku skupine Gregorian.
 
André Hilgers je hneď od začiatku od prvej Bonfire show  stály člen skupiny  a pasuje medzi nás ako päsť na oko. Veľmi nás teší tento prírastok do našej skupiny. A mimochodom taký nový už zase nie je , pretože od jeho prvej show už uplynul takmer rok.

Určite sa nevieš dočkať koncertovania a v rámci koncertov aj stretnutiam  s fanúšikmi. Máš nejaké zážitky s nimi, na ktoré rád spomínaš?


AS: Jeden z našich pomocných členov počas jedného koncertu očakával príchod istej fanúšičky a v očakávaní príjemného večera ju dal na našu hosťovskú listinu. Dáma však bohužiaľ nejako ostala bez peňazí a mala cestovať dosť ďaleko na miesto koncertu. A tak nasadla na vlak a aby sa vyhla kontrole tak sa zavrela na toalete. Bohužiaľ to však neostalo bez následkov , keď sa dostavila tak páchla po chemickej toalete a vytrvalo sa aj napriek naliehaniu odmietala osprchovať. Takže zbytok večera neprebehol tak romanticky,  ako si to bohužiaľ predstavoval...

Budú to dva roky čo ste hrali aj na Slovensku vo Vrútkach. Ako si na tento koncert spomínaš a vrátil by si sa ešte na Slovensko?


AS: Spomínam si na to, že som nemal až takú voľnosť v pohybe hlavou a s mikrofónom som zavadil do svetla predo mnou. A potom sa pamätám na úžasný večer ,počas ktorého som si dal zopár drinkov s našimi fanúšikmi. Sme skupina, ktorá hrá koľko len môže a v toľkých krajinách v koľkých sa len dá. A veľmi by nás potešilo keby sme si mohli opäť zahrať vo Vrútkach.

Vďaka za tvoj čas venovaný interviu. Máš ešte niečo na srdci čo by si fanúšikom chcel odkázať?

 
AS: Ďakujem taktiež Michal! Všetkým fanúšikom Bonfire odkazujem , že my sa vrátime len čo to bude možné , pretože "We are Rock 'N' Roll Survivors!" a to ste vy tiež!!
Návrat na obsah