Rozhovor 16.05.2020 Axel Rudi Pell - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
 
Samuel Sámel

AXEL RUDI PRLL


V neistých časoch prináša Axel Rudi Pell novinku „Sign of the Times“. Vďaka tomu sme pomerne hlboko nahliadli aj do procesu výroby albumu, toho, prečo Axel nemôže komentovať vynily, prípadne čo netradičné pre nás Axel pripravuje.


 

Práve vydávaš nový album s názvom „Sign of the Times“. Mohol by si nám o ňom povedať viac?


Oh, áno, je nový. (Smiech) Je dobré, že album s týmto názvom mám teraz. Nevedel som nič o tom, že tu bude Koronavírus, keď som o názve premýšľal. Žijeme ale vo veľmi komplikovanej dobe. Keď sa pozrieš na obal albumu, môžeš si všimnúť veľké hodiny, na ktorých sú dve minúty po polnoci – to je to znamenie času (Sign of the Times), pretože za posledné roky sa nám tu proste deje neuveriteľne veľa. Máme tu náboženské vojny, útoky, prestrelky gangov, klimatické zmeny, ktoré menia celú planétu. To bola moja hlavná téma pre tento album – povedal som si „Nemôžem predsa písať texty len o kráľoch, kráľovnách, drakoch a podobne. Je na čase, aby som povedal niečo k situácií, v ktorej aktuálne žijeme.“

Celý album vznikol po poslednom koncerte tvojho predošlého turné v Petrohrade. Mohol by si nám povedať viac o kreatívnom procese,  ktorý bol za tým?


Melódie, gitarové riffy a podobné veci píšem neustále. Ja vlastne tvorím vždy. Nie je to o tom, že by som si sadol a povedal „Teraz idem napísať nový album“ – to nerobím. Spomínam si, keď sme dokončili turné k predošlému albumu – bolo to vlastne len pár dní potom – sedel som doma, zobral som si gitaru, trocha som si zahral a odrazu spod mojich prstov začal vychádzať zaujímavý riff. A znel skutočne dobre. Tak som zobral telefón a nahral som si to naň. A vždy, keď zoberiem gitaru a podarí sa mi zahrať niečo dobré, nahrám si to. Na druhej strane, stáva sa mi to aj mimo domu, napríklad v supermarkete, keď som na nákupe. Napadne ma nejaká melódia, tak ju nahrám len hmmkaním. Len pre to, aby som si zapamätal myšlienku. Potom, keď si už myslím, že tých nápadov mám dosť, sadnem si a všetky si ich popúšťam. A to je nejakých 300 krátkych nahrávok. A potom si len napíšem niečo ako „nápad číslo 82 funguje skvele s nápadom číslo 138.“ A tak u mňa vznikajú skladby. Takto nejak vyzerá môj kreatívny proces pri skladbách.

Už si stihol vydať aj dve skladby – Wings of the Storm a Gunfire. Mám pocit, že obidve znejú trocha ako tvoja tvorba z konca 80-tych rokov. A nie je to len z mojej hlavy, ale pod týmito dvoma skladbami je na Youtube aj veľa komentárov, ktoré hovoria to isté. Bolo to naschvál?


Ale ja si myslím, že znejú úplne inak. Keď som začínal so svojím prvým sólovým albumom „Wild Obsession“, hudba bola oproti Gunfire alebo Wings of the Storm úplne iná. Na druhej strane, zvuk na tejto nahrávke môže byť trocha viac orientovaný na 80-te roky – to je úplná pravda.

Ako som spomínal, trocha sa vŕtam v komentároch na Youtube. Jeden o tebe hovoril: „Chlapík nedokáže nahrať zlú skladbu ani keby chcel.“


(Smiech) Áno, to bude asi pravda. Ale vieš – jasne, že dokážem napísať aj skladbu, čo bude úplne na hovno. Ako som povedal, keď píšem skladby, nie všetky riffy, ktoré ma napadnú sú tie najlepšie. Niekedy mám 250 alebo 300 rôznych riffov a keď si ich potom pustím, uvedomím si „Ou, toto je zlé. To je odpad.“ Ale používam len tie, ktoré znejú dobre aj pre mňa.

Na novom albume je skladba s názvom Bad Reputation, pred rokmi si napísal skladbu s názvom Nasty Reputation. Myslíš, že tvoje renomé je až tak zlé.


Nie. (Smiech) Mne sú, popravde, názvy skladieb dosť u prdele. Ani nad Nasty Reputation som sa vtedy nejak nezamýšľal. Veľa umelcov má skladby s názvom Bad Reputation – napríklad Thin Lizzy. Názov ma napadol, keď som písal melódiu refrénu. Sedel som a počúval som demo nahrávky. Občas, keď píšem texty, tak si do toho aj spievam nejaké drobnosti, čo ma napadnú. A zrovna pri tejto skladbe to bolo Bad Reputation. Takže preto som skladbu nazval Bad Reputation.

V dnešnej dobe vychádza veľa špeciálnych edícií albumov na dizajnových LP platniach. Ty sám nový album ponúkaš na úžasnom červenom vynile. Ako vnímaš to, že prežívame renesanciu platní ako média?


Aby som bol úprimný, na toto ti neviem odpovedať. Nemôžem si ich totiž prehrať, lebo gramofón už nemám. Takže toto je niečo, čo ti nepoviem, prepáč.

Počas normálnej situácie by som sa ťa pýtal na turné, na to, ako by si chcel propagovať nový album. Situácia je ale dnes o čosi iná. Ako plánuješ propagovať nový album v situácií, v akej sa nachádzame?


Momentálne robím kopec rozhovorov. Ale myslím, že je to na teraz všetko, čo môžem spraviť. Napísal som jednu inštrumentálnu skladbu a dal som ju na Facebook a Youtube. To je niečo, čo medzičasom robiť môžem. Na druhej strane, musel som presunúť turné, takže dúfam, že aspoň časť, ktorá by mala byť v októbri/novembri budem môcť odohrať. Momentálne to ale vyzerá dosť zvláštne. Väčšina turné sa presunula na apríl budúceho roka a ja len dúfam, že vtedy sa odohrá normálne. Musíme počkať a uvidíme.

Ako si spomínal, napísal si inštrumentálnu skladbu Quarantined no.1 s pomerne dobrým ohlasom. Môžeme takýchto skladieb očakávať viac?


Možno aj áno, ale teraz nie, lebo teraz by si mali ľudia užívať počúvanie nového albumu, ktorý vychádza 8. mája. Možno spravím niečo potom. Netuším, všetko to závisí od situácie. Či budeme ešte mať karanténu alebo nie. A to nevie nik. Možno spravím Quarantined no.2.

Môžeme očakávať, že by si na týchto skladbách aj spieval?


OCH, PRE BOHA, NIE! Mňa nechceš počuť spievať. (Smiech) Raz som to spravil. Spieval som na skladbe s názvom Hej, Joe – to bolo pred nejakými 20 rokmi. A veľa ľudí, ktorí to počuli mi povedalo „Axel, prosím ťa, už to nikdy nerob! Nie, prosím. Proste nie!“ Tak som teda súhlasil. (Smiech)

Už si to spomínal – kopec turné je zrušených, rovnako dopadli všetky festivaly. Ako myslíš, že ovplyvní táto situácia hudobný priemysel?


Teraz je to poriadne zlé, lebo to nie je len o hudobníkoch. Je to aj o kluboch a organizátoroch a bojím sa, že ak nebudú koncerty dlhšie ako rok, kopec z týchto klubov sa bude zatvárať. Proste im dojdu peniaze. Situácia je poriadne zlá a ľudia na to musia myslieť, hlavne ľudia, ktorí majú v ruckách pravidlá karantény. Za mňa by bolo napríklad v poriadku, keby všetci na koncerte museli nosiť rúšku. Ale nemyslím, že tam hore sa nad niečím takým vôbec zamysleli. Neviem. Musíme počkať a uvidíme.

Momentálne máme všetci trocha zbytočne veľa voľného času. Ako ho tráviš ty?


Momentálne robím rozhovory a okrem toho sa venujem výrobe vlastných vôní, vieš parfémov. Už ich pár mám spravených a v priebehu tohto roka ich chcem vypustiť do sveta – pre ženy aj pre mužov. Sú skvelé a zbožňujem ich! Spravil som ich, mimochodom, úplne sám. To je niečo, čo nie je tak bežné, elbo väčšinou ti ich len namieša nejaká firma. Ja som sa na to ale vrhol sám a firmu mám len na to, aby tú vodičku dostala potom do fľaštičiek. Je to skvelé!

OK! A kde ich budeš predávať?


Budú v stánku s merchom na koncertoch a asi ich budem predávať na Amazone. To ostatné uvidíme. Ale rozhodne budú aj na webshope, momentálne ale netuším. Ešte nie sú ani vyrobené, takže toto je vec budúcnosti.

Dostali sme sa na záver. Ak chceš niečo dodať, teraz je tvoj čas...


Myslím, že len toľko – Zostaňte doma, buďte zdraví, buďte v bezpečí. Užite si voľno doma, možno pracujte z domu alebo niečo podobné. Hlavne nepanikárte. Som si istý, že do normálu sa dostaneme v priebehu pár rokov ... (Smiech) Prepáčte, srandujem. Snáď pár mesiacov. Len musíme trocha počkať a všetko bude v poriadku.
Návrat na obsah