Rozhovor 30.04.2020 Konflikt - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Michal Roháč

 KONFLIKT


 Slovenská punková legenda Konflikt oslavuje 30 rokov na hudobnej scéne. Krásne výročie ktoré by si zaslúžilo veľkolepú koncertnú oslavu kde by bolo plno nielen rôznych hostí, ale aj fanúšikov. Krásna predstava, ale žiaľ súčasná pandemická situácia toto nedovoľuje. Nielen história kapely, ale aj súčasná výročnica bol môj hlavný dôvod pripraviť si otázky. V nasledujúcich riadkoch som prenechal slovo hlavnému mozgu kapely. Spevák a gitarista Robert „Jury“ Jurányi, ktorý okrem toho ako s kapelou začínal prezradil aj niečo čo pripravuje a hlavne o aktuálne pripravovanej akcii Konflikt Korona Koncert.

 
  

Kapela oslavuje 30 rokov. Krásne výročie. Ako si spomínaš na začiatky?

 
Skupinu sme založili dvaja s bratrancom v roku 1990, čiže tesne po revolúcií. Rozhodli sme sa po tom, keď u nás v Šamoríne robili prvý veľký rockový festival na ktorý sme nemali na vstupné a skúšali sme sa s bratrancom na čierno dostať. Samozrejme nás chytili 5 krát :), tak sme sa rozhodli, že založíme skupinu, ktorá raz bude veľmi známa a budeme mať vlastné koncerty, ba aj festivaly. To sa aj stalo a dnes po 30 rokoch máme vyše 1800 koncertov po celom svete za sebou a mali sme aj vlastný festival Punk Island.

Ktoré kapely kapely boli tvoj vzor keď si kapelu zakladal?


Počúvali sme 150-e nahrávky na kazetách skupín, ako Sex Pistols, The Exploited, Ramones, Dead Kennedys, ale aj metalové klasiky.

Za 30 rokov si odohral mnoho koncertov. Na ktoré najradšej spomínaš?


Každý jeden koncert je pre nás výnimočný, hrali sme už aj pre 20 ľudí, ale aj pre 20.000, bolo ich strašne veľa, na polovicu sa ani už nepamätám!:)

Pripravujete live stream ktorý bude ako výročný koncert. Povedz niečo viac o tejto udalosti.

 
Bude to prvý live stream v histórií kapely. Keďže som punkový dinosaurus, ani sa do toho moc nerozumiem, v živote som si ani nestiahol mp3, alebo som si ani nenapálil CD, máme kamarátov z Clubstream.sk, ktorý sa postarajú o tento stream. No a keď niečo robím, tak vždy som sa snažil spojiť všetkých do mojich aktivít , ako to bolo aj v prípade CD výberovky „Punk Rock made in Europe, kde som spojil 25 najznámejších punkových skupín z Európy, alebo už spomínaný prvý underground festival na Slovensku Punk Island, kde som zas spojil celú domácu a stredoeurópsku scénu. Tento krát som dal dokopy najlepšie slovenské rockové kluby, festivaly a webstránky, ktoré tiež budú vysielať náš Konflikt-Korona-Koncert. Bude to v piatok 1.mája od 20:00h a koncert si môže každý bezplatne pozrieť z pohodlia svojho domova, avšak svoju nás a výdavky spojené so streamom, môže podporiť ľubovoľnou peňažnou čiastkou.

Ďakujeme za podporu klubom, festivalom, webstránkam,  rádiám, celému týmu okolo koncertu,  ale každému, kto nás podporí v týchto ťažkých časoch!
 
Linky na Dobrovoľné Vstupenky sú nasledovné: TOOTOOT.FMPREDPREDAJ.SKTICKETPORTAL.SKINVITON.SK

V kapele boli aj nejaké zmeny v zostave. Neuvažoval si zavolať na túto udalosť aj bývalých členov?


Za 30 rokov v Konflikte si zahralo 21 muzikantov. Keď sme oslavovali 25 výročie kapely, tak tí, ktorí ešte žijú a vedeli prísť všetci si zahrali na tomto koncerte v MMC, no na tento koncert sme nechceli nikoho, ale jedno prekvapenie aj tak bude. Na veľký koncert 30 punk-rockov Konflikt budú zase pozvaný hostia!;)

V dnešnej dobe dostala kultúra poriadnu ranu a predpokladám že ste mali v pláne urobiť turné. Neuvažuješ do budúcna keď súčasné opatrenia pominú ísť do toho?


Turné bude pokračovať, hneď ako to bude možné!

Nový album neplánujete vydať?


Dokončujeme aj nový album, teraz je na to čas a ešte vydáme na vinylovej platni „Best of 30 Konflikt“.

Dajme niečo na súčasnú situáciu. Ako ste trávili čas počas karantény a dodržovali ste nariadenia? Teda v rámci možností.


Samozrejme dodržali, ani sme sa s chalanmi nestretli aj keď už sme veľmi smädní. Teraz v stredu si dáme jednu skúšku, to nám stačí, sme punkáči a metalisti! :)

Vďaka za tvoj čas ktorý si venoval mojim otázkam. Máš ešte niečo na srdci čo by si fanúšikom odkázal?


Ďakujem aj ja a odkazujem, že my sme tu už 30 rokov a dúfame, že ešte dlho budeme a nejaký Korona nás nezlomí, lebo Punk´s not dead! ;)
Návrat na obsah