Rozhovor 24.04.2020 Abstract - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
Michal Roháč • Pavel Šimo (foto)

ABSTRACT


Banskobystrická dnes už legenda inštrumentálneho metalu oslavuje tento rok 25 rokov. Niečo sa nahrávalo, chystali sa koncerty, ale súčasná pandémia mnoho plánov posunula. Ku tomuto rozhovoru som si prizval snáď najdôležitejšieho človeka, priam otca kapely. V  nasledujúcich riadkoch vám už gitarista Peter „Lego“ Lengsfeld povie viac o minulosti, ale aj o tom ako kapele zasiahla súčasná pandémia do plánov kapely.

 
  

Tento rok kapela oslavuje 25 rokov. Vráťme sa do histórie a spomeň niečo z čias keď táto legenda vznikala.   

 
Za celým vznikom kapely môžeš hľadať len veľký záujem o hudbu. Veľmi nás v našich úplných začiatkoch inšpirovali rôzne kapely či už z heavy metalu, thrash metalu alebo death metalu. Za zmienku stačí spomenúť mená ako Iron Maiden, Helloween, Metallica, Anthrax, Death, Sepultura, Obituary alebo Paradise Lost, ktorí boli v našich hudobných začiatkoch na absolútnom výslní. To sa bavíme o rokoch 1990 až 1997 povedzme. V tej dobe sme boli mladý chalani ktorí mali od 13 do 18 rokov a nasávali sme akúkoľvek metalovú hudbu veľkými dúškami. Výsledkom toho všetkého bola spoločná dohoda pár kamarátov, že aj my založíme kapelu a začneme hrať. To nutkanie a obrovská radosť z hudby nás k tomu prirodzene dostala. Zober si, že v tom období len v mojom rodnom meste Banská Bystrica vzniklo asi 7 alebo 8 kapiel ktoré začali hrať. Taká to bola sila! A to nevravím o iných mestách na Slovensku  kde to bolo podobné.  Netreba však zabúdať ani na okolité krajiny ako Čechy, Maďarsko, Poľsko alebo aj Rakúsko v ktorých to tiež vrelo a chrlili nové a nové kapely. Bola to lavína ktorú nešlo len tak zastaviť. A tak v 95 roku vznikol aj ABSTRACT.

V kapele sa vymenilo mnoho hudobníkov. Ktorí to boli a povedz aj prečo z kapely odišli, alebo jednoducho boli vyhodený?


Áno je pravda, že v kapele sa vymenilo za tých 25 rokov už dosť hudobníkov. Príčiny boli rôzne. Od osobných alebo rodinných problémov až k alkoholu, poprípade chuti skúsiť niečo iné nové. Niektorí pôsobili v kapele dlhšie obdobie iný kratšie.  Napríklad náš dlhoročný klávesák Milosh odišiel z dôvodu akého si vyhorenia a chcel sa venovať iným novým veciam. Podobné to bolo aj v prípade jeho nástupcu Freedoma, ktorí s nami hral ako live hudobník skoro 5 rokov, ale chcel sa vydať na dráhu vážnej hudby a jeho štúdiu. Opačný protipól bol napríklad odchod nášho dlhoročného bubeníka Petra, ktorý ku koncu pristupoval ku kapele odmerane a viac prepadal alkoholu. Tam som bol nútený ho vyhodiť a hľadať nového člena. Jeho brat Paľo (s ktorým som ABSTRACT zakladal a pôsobil na poste sólo gitaristu) opustil kapelu na vlastnú žiadosť po 20 rokoch. Jednoducho ho to už nenapĺňalo ako predtým. Každopádne som ostal s každým bývalým členom kamarát a veľmi rád sa s nimi vždy stretnem.  

Ktoré obdobie ty považuješ za vrchol kariéry a naopak ktoré by si najradšej z histórie vymazal?


Nerád takto bilancujem, no keď si spomínam tak veľmi zle sme sa ako kapela cítili po nahratí prvého albumu FRAGMENTHEA. Mali sme dohodnuté vydanie u nemenovaného vydavateľstva a všetko sa skončilo krachom . Do albumu a jeho nahrávania  sme investovali nemalé peniaze a aj veľmi veľa energie a nakoniec ostalo len pri prázdnych rečiach. Veľmi nás to ako kapelu mrzelo . Museli sme čakať ďalších 5 dlhých rokov kým nám oficiálne album vyšiel samozrejme pod iným  vydavateľstvom a to Dawnart Records. No a paradoxne  presne po vydaní tohto albumu prišiel spomínaný vrchol. Kopec koncertov, rôznych turné atd. Aj keď aj predtým sme aktívne koncertovali a tvorili nové a nové piesne no toto vydanie a Dawnart Records nás posunul o míle dopredu. Začo samozrejme tomuto vydavateľstvu aj ďakujem.

Je to tak aj s albumami? Ktoré považuješ za vydarené a ktoré by si napríklad v reedícii trochu upravil?


Ja osobne mám každý náš album rád. Je to niečo podobné ako s deťmi , ak ma chápeš.  No ak mám aj v tomto prípade bilancovať tak jednoznačne za naše TOP albumy považujem prvý album  FRAGMENTHEA a zatiaľ posledný LIGHTHEORY. Tie albumy sa nám fakt podarili a mali aj veľmi dobrú predajnosť. Pri albume THE PANTOMIME IN NEOSOLIUM by som možno s odstupom času nejaké veci pomenil a určite inak postupoval aranžérsky.

Za sebou máte mnoho koncertov či už sólo turné alebo ste sa o pódium delili s inou kapelou. Povedz na ktoré koncerty rád spomínaš.


Za 25 rokov existencie kapely sme ich odohrali cez 400. Niekomu to možno príde málo a niekomu veľa, no netreba zabúdať že ABSTRACT je náš spoločný koníček a nie živobytie. Všetci v kapele máme svoje súkromné práce do ktorých chodíme. To len na margo objasnenia veci :) Každopádne rád spomínam na naše turné v Rusku a Bielorusku , potom na koncerty v Rumunsku , Maďarsku, Srbsku alebo v Čechách. No a v neposlednom rade aj na domáce koncerty u nás kde sme priamo predskakovali takým známym svetovým menám ako AMORPHIS, APOCALYPTICA, AGATHODAIMON, ANCIENT, CREMATORY, MORTIIS, MELECHESH, NEGURA BUNGET alebo ROOT a DEBUSTROL.

Na turné sa určite  hocičo vyvedie tak daj nejaké veselé príhody.


Úprimne ma teraz nič také smiešne nenapadá. Nehnevaj sa. Určite boli aj také zážitky , ale väčšinou to bola klasická rutina ktorú pozná skoro každá kapela. Cestovanie na koncert , príprava pódia (zvuková skúška), samotný koncert, zbalenie vecí, chlastanie a kecanie s ľuďmi  a nakoniec  ubytovanie sa niekde :) My sme až na pár výnimiek neboli veľký rebeli.

Nemalo by sa prezrádzať, ale na výročie sa chystá aj vydanie dvd ktoré fanúšikom predstaví históriu. Už som asi prezradil veľa tak ty povedz niečo ku tomuto vydaniu.

Neviem či by som to ešte takto v predstihu nazýval zrovna DVD. To sa všetko ukáže po dohode s vydavateľstvom ako to bude vyzerať a akou formou to pôjde von. Každopádne okrem nového albumu na ktorom pracujeme, máme rozpracované aj documentary video o kapele k jej 25 výročiu ako si už spomenul. Momentálne máme natočených a archivovaných asi 80 % materiálu. Bude treba ešte dotočiť pár rozhovorov a potriediť kopec starých fotiek a video materiálu. No ja sám  sa nato veľmi teším a dúfam že sa to všetko dobre podarí.  Možno sme si ako kapela naložili na chrbát trochu viac práce no ideme do toho naplno. Kapela si to určite zaslúži!

Musíme si priznať že korona vírus zmenil mnoho plánov a veľa koncertov padlo. Do akej miery táto pandémia zasiahla vás?


Táto pandémia samozrejme zasiahla aj nás ako kapelu. Momentálne vlastne všetko čo sme mali naplánované stojí a čaká sa keď to prehrmí . Dúfam, že to bude čo najskôr a všetko sa vráti do normálu. Chýbajú nám koncerty a aj spoločné skúšky. Viac menej sme teraz v kontakte len internetovou formou a cvičíme a skladáme  doma. Inak sa nedá.  

Koncert aj oslava je teda preložená tak prezraď čo je nachystané pre fanúšikov.


Ako som už povedal predtým. ABSTRACT pracuje na novom albume . Okrem toho máme rozpracovaný už spomínaný Dokument k 25 výročiu kapely a na jeseň plánujeme odohrať aj niekoľko koncertov . Ja dúfam že sa nám ich aj  podarí odohrať pretože okrem Slovenska chceme navštíviť aj okolité krajiny. Po lete budeme vedieť povedať určite viac pretože teraz je to  všetko v hypotetickej rovine  a nedá sa nič na 100% garantovať.

Vďaka za tvoj čas ktorý si venoval mojim otázkam a na záver čo by si rád v tejto dobe odkázal fanúšikom?


Hlavne pevné zdravie! Nech sú zdraví a nech spoločne vydržíme prekonať toto nemilé obdobie. Teším sa spolu s ABSTRACT  potom na nich  na koncertoch. SALUTE
Návrat na obsah