Rozhovor 07.02.2019 Marturos - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
07.02.2019 • Michal Roháč
MARTUROS


Mladá kapela, ale ešte pred vydaním svojho debutového albumu sa predstavili na verejnosti vo veľmi dobrej spoločnosti. Veď minuloročné vystúpenia s kapelami Midnight Scream, Dragonhammer festival Rockfest Nitrianske Rudno a predskakovali aj fenomenálnemu basgitaristovi Marcovi Mendozovi. Vynikajúce referencie, ale v prvom rade je teraz debutový album Nameless. Práve kvôli nemu som si pripravil niekoľko otázok na ktoré dal odpovede basgitarista Juraj Ondrejmiška. Takže ste zvedavý na túto mladú kapelu a ich debut? Aké koncerty a turné tento rok odohrajú? Tak v tom prípade sa začítajte do nasledujúcich riadkov.

 
Na scéne ste pomerne mladá kapela. Predstav nám ju na úvod.

Marturos aktuálne tvoria Maggee (spev), Matúš (bicie), Juraj (basgitara), Roman a Adrián (gitara). Na scéne sme v podstate od novembra 2016. Až do marca 2017 sme fungovali s externými bubeníkmi a odohrali len 3 koncerty. Keďže stále bol problém nájsť bubeníka, dospeli sme k tomu, že najrozumnejšie bude, ak si Matúš ,vtedy ešte kapelný gitarista, ale inak študovaný bubeník, sadne za bicie a do kapely sme vzali gitaristu Aďa. Prvý koncert v tejto zostave sme odohrali v apríli 2017.

Hudobné vzory. Ktoré kapely a hudobníci mali a majú na vás najväčší vplyv?

Každý z nás si ,,ujíždí‘‘ na niečom inom, no všetci máme radi Arch Enemy. Maggee má veľmi rada klasickú hudbu, z metalových kapiel hlavne AE, Avatar či Ghost, Matúš má tiež veľký hudobný záber, okrem už spomínaných kapiel ma rád aj klasiky – Accept, Megadeth... Roman je veľký fanúšik Mansona a Roba Zombieho, Aďo je odchovaný na klasickom 80s metale ale neskôr dosť počúval aj metalcore a ja som ortodoxný oldschoolista – Manowar, Maiden, Judas, Slayer, KISS,  Megadeth, Gamma Ray...

V najbližších dňoch vychádza váš debutový album. Priblíž nám ho vlastnými slovami.

Väčšina songov bola hotová ešte, pred mojím príchodom. V podstate sme na realizácii albumu ,,pracovali‘‘ zhruba rok. Najprv sa nahrávali bicie vo Whatever studio, gitary a basu sme si nahrávali na zvukovku sami doma, toto bola Aďova parketa, po nespočetných hodinách nervov a zúfalstva sme dospeli k mixovaniu, ktoré sme tiež robili svojpomocne, to boli ďalšie ťažké chvíle na nervy... Ale v konečnom dôsledku nás to veľmi zblížilo, trávili sme kvôli tomu veľa času spolu a keďže nikto nebol zavraždený je to veľký úspech na úrovni medziľudských vzťahov. Spev sa nahrával vo výbornom štúdiu Petra Kravca, práve Peťo sa podujal ukončiť naše trápenie a vzal si na starosť mastering, za čo sme mu nesmierne vďační. No cirkus sa nekončil, po dorobení nahrávok nasledovalo  dolaďovanie grafiky s nesmiernou pomocou nášho vydavateľa Support Underground, Koník mal nervy zo železa a robil všetko pre to, aby všetky naše požiadavky boli splnené, som veľmi rád, že náš debut vychádza práve pod týmto vydavateľom, jeho prístup ku kapelám je jedinečný a naozaj si vážime, že nás pribral do svojej SupUg rodiny.

Skladby ste komponovali spoločne, alebo je to záležitosť jedného či dvoch členov?

Maggee si texty a spevové linky robí sama. Niektoré nápady sa zrodili tiež v jej hlave ako napr. Nameless, ale zvyšok hudby spracoval a dotvoril bubeník Matúš. Každý z kapely má pravdaže podiel na súčasnej podobe skladieb, ale pravdou je, že drvivú väčšinu hudby na albume Nameless robil náš bubeník. V súčasnosti sa všetci členovia kapely aktívnejšie podieľajú na tvorbe skladieb, aj keď to musí obstáť pred prísnou hudobnou komisiou speváčky a bubeníka. Texty sú o hľadaní samého seba. O vzostupoch a pádoch ľudskej duše a neustálom snažení sa vytrhnúť sa z tmavého väzenia svojej mysle a túžbe stúpať k svetlu. Niektoré piesne rozoberajú globálnejšie problémy našej planéty a spoločnosti. Iné sú spoveďou jednotlivca zmietaného v subjektívnej realite a neschopnosti prijať alebo ovplyvniť určité veci.

Aké veci či udalosti vás ovplyvnili, alebo inšpirovali pri jeho skladaní?
 
Niekedy to boli konkrétne udalosti zo života, niekedy filmy, literatúra emócie, proste všetko čo sa dotýka bežného človeka. Kde sa tie nápady vzali je ťažké povedať, ale určite nás inšpirovali muzikanti ktorí sú pre nás vzormi a naša obľúbená hudba.

Album je vlastne hotový a ako teraz trávite čas?

Program je teraz trochu voľnejší, všetci si dobiehame povinnosti, ktoré sme zanedbali a snažíme sa stihnúť čo najviac, kým sa opäť roztočí koncertný kolotoč. Pre mňa ako ,,manažéra‘‘ sa ešte sranda nekončí, spolupracujem s Koníkom zo Support Underground na promovaní albumu a pripravujem mini tour s Laburnum Diver. Samozrejme prípravy na tour sú v plnom prúde a okrem klasických skúšiek zameraných na hudbu, trénujeme aj pódiovú prezentáciu.

Prvotinu treba pokrstiť. Kedy a kde sa krst uskutoční?

Krstiť budeme 9. marca v Matrix clube neďaleko od Prievidze, krstní rodičia budú chalani z Motorscream a Michal Roháč, pre viac informácií sledujte náš Facebook, Instagram či nový web www.marturos.com.

Na to, že ste mladá kapela, tak ste pomerne často koncertovali. Ktoré z koncertov považuješ za tie najlepšie a naopak za najhoršie?

Medzi najlepšie patria jednoznačne Marco Mendoza + Blended Brew vo Vrútkach, Noc Nárekov v Poprade, náš prvý spoločný koncert v Kanianke spolu s Eufory či Spomienka na  Lemmyho, tradične sú skvelé koncerty v Partizánskom aj v Žiline. Najhoršie koncertné zážitky sa bohužiaľ spájajú s BB, prvý raz keď sme tam hrali, tak to bolo pre prázdny klub, pretože sme hrali až po hlavnej kapele a druhý raz bol nešťastný termín koncertu, ešte počas festivalovej sezóny... Ale v BB sme už odohrali aj ďalšie 2 skvelé koncerty, takže reputácia napravená.
 
Určite máte v pláne turné. Prezraď nejaké koncerty, alebo festivaly kde tento rok budete hrať.

V prvej polovici roka pobeháme po Slovensku s chalanmi z Laburnum Diver v rámci Nameless Journey Back Tour, plánované koncerty sú zatiaľ Nové Korzo, RK (16.2.), Castle Music Club, HE (22.2.) a Fester, PO (23.2.). V marci plánujeme okrem krstu aj koncerty v Partizánskom a v Bánovciach nad Bebravou, v apríli prerušíme Nameless Journey Back, avšak koncertovať budeme so zahraničnými kapelami, detaily sa a ďalšie dátumy čoskoro, ukrajinskými Sunrise (Klub 77, BB - 14.4.), Týr, Heidevolk, Dalriada v rámci európskeho turné The Tour From Hel (RC Tartaros 19.4.) a Talianmi DragonhammeR vo Vrútkach v RC  Mlyn (26.4.). So Sunrise a DragonhammeR sa pravdepodobne vyberieme aj do zahraničia, konkrétne Maďarsko a Poľsko. 1.mája hráme na La Liberte Fest na amfiteátri v Hnúšti a dokončíme NJB Tour, pravdepodobne v Poprade. Zatiať jediný potvrdený letný festival je Rockfest Nitrianske Rudno, kde by sme mali hrať v piatok 2. augusta.

Okrem muziky máte určite aj iné záľuby. Prezraď čomu sa mimo muziky venuješ a prezraď niečo aj na spoluhráčov.

Hlavne v lete sa okrem muziky venujem sokoliarstvu, v priebehu školského roka mi väčšinu voľného času zaberá hudba, keďže mi prischla úloha manažéra. Hrám aj v inej kapele, ale to len tak pre zábavu, nič vážne. Aďo sa vo voľnom čase rád vyhovára a hlavne je a spí, Roman sa dal na cvičenie a výsledky sú ozaj super, no bohužiaľ si to zatiaľ nevšimla tá pravá, takže všetky holky, ktoré toto čítate, neváhajte sa mu ozvať! Maggee ešte študuje a popri tom aj učí v ZUŠ, takže ona je dosť vyťažená a Matúš takisto učí v ZUŠ a vo voľnom čase nás musí často ukľudňovať, lebo by sme sa niekedy pozabíjali :D, tiež má viacero hudobných projektov...

Vďaka za tvoj čas na moje otázky. Máš ešte niečo na srdci čo by si rád na záver fanúšikom odkázal?
 
Ja veľmi pekne ďakujem za túto možnosť v mene celej kapely Marturos. Fans by som rád odkázal, aby nezabúdali podporovať aj domácu scénu a navštevovali koncerty, pohodlie gauča je síce fajn, ale atmosfére koncertu sa livestream na Facebooku nikdy nepriblíži!
Návrat na obsah