Reportáž 19.04.2019 Tyr - HELLMAGAZINE

Prejsť na obsah
30.04.2019 • Dominika Šimová • Pavel Šimo (foto)

TYR, HEIDEVOLK, DALRIADA, SURMA, MARTUROS


19.4.2019 - THE TOUR FROM HEL 2019
Banská Bystrica, Tartaros Rock Club


Trojlístok „folkovíc“ doplnený dvomi hosťujúcimi kapelami mal svoju zastávku aj v srdci Slovenska. Toto sme si rozhodne nemohli nechať ujsť.

Večer otvárala domáca kapela MARTUROS. Zostava je to pomerne mladá, ale ich talent je nesporný a byť predskokanom takýchto ostrieľaných kapiel asi úplne jednoduchý oriešok nebol, ale mladí a sympatickí Prievidžania to zvládli u mňa na plný počet.

SURMA, alebo projekt speváčky Viktórie Surmovej, známej aj z českej Bohemian Metal Rhapsody je vskutku nový. Vďaka skúsenej zostave bolo toto vystúpenie pomerne zaujímavé, ale je jasné, že ešte je na čom hudobne a možno aj pódiovo popracovať. Výkony tejto medzinárodnej zostavy boli fajn, mnohé skladby stáli za to, ale miestami to bolo trochu jednotvárne.

Maďarský folk v podaní kapely DALRIADA bola už trošku väčšia nálož. Naši južní susedia to rozbalili na plný plyn, ako sa napokon aj očakávalo a publikum už konečne dosiahlo bod varu. Výborná show, skvelý vizuál a snáď ešte lepšie audio.

HEIDEVOLK azda nikomu nemusím zvlášť predstavovať. Holandskí králi súčasnej pagan tvorby priniesli do Banskej Bystrice oheň a takto presne to tu u nás máme radi. Skvelé melódie a rytmy, výborné hudobné výkony, fantastická komunikácia s publikom a nadšený dav. Na jednotku s hviezdičkou .

TYR z Faerských ostrovov priniesli do banskobystrického klubu trochu nordickej exotiky. Ich metal je totiž pre mňa presne takto charakteristický. Ich hudba je predsa len rozpoznateľná aj medzi ostatnými severskými zoskupeniami. Slovenská zastávka ich aktuálneho turné sa niesla uvoľnenou, no zároveň veľmi súdržnou atmosférou všetkým fanúšikov. Klub Tartaros zažil jednu z najkrajších chvíľ a všetci prítomní tieto hudobné momenty veľmi ocenili.

Na záver by som sa veľmi rada poďakovala V.I.P. Metal Concerts za to, že opäť raz priniesli na stredné Slovensko vynikajúce kapely a kvalitný koncert. Aj stredoslovenskí fanúšikovia milujú metal a myslím, že ocenili, že aspoň raz nemuseli cestovať cez pol republiky, aby sa nejakého väčšieho koncertu mohli zúčastniť. Teším sa, čo nám ešte v blízkej budúcnosti na strednom Slovensku naservírujú.
Návrat na obsah